fbpx

Zpráva od přístroje, který vám bez okolků řekne, že máte zhubnout 10 kilo

Zveřejněno: 2. 2. 2018

Nikdy jsem nebyla Twiggy, nikdy nebudu a nikdy mi to nevadilo. Také jsem však nikdy nebyla „barokní krasavice“ a doufám, že nikdy nebudu, to by mi opravdu vadilo. Ačkoliv jsem se obvykle nemusela moc snažit přemýšlet nad tím, kolik sním kalorií, vždy jsem přemýšlela o složení i kvalitě jídla. To zejména od doby, kdy mne postihlo nádorové onemocnění, a pochopila jsem, že zdraví je přímo úměrné stravě a mentální hygieně.

Vždy jsem měla také dost pohybu, zejména venku, neb to považuji za „hnojivo na mozek“. Bez něj bych nevydržela korporátní kariéru. Když se ručička váhy nebezpečně naklonila doprava, na 2 až 3 dny jsem zahájila přísnější dietní režim a hned bylo vše v normě.

Změny v mateřství a po přechodu

První velká změna přišla s mateřstvím. Syn nebyl příliš spavé dítě, babičku nebo podobnou příbuznou nemáme, manžel musel „lovit mamuty“, abychom přežili. Péče o vysněné miminko a domácnost byla náročná, takže jsem po porodu lehce zhubla. Bohužel na úkor svalové hmoty, jelikož jsem na pravidelný pohyb, na který bylo tělo zvyklé, neměla čas. Respektive pohyb byl, ale velmi jednostranný, takže to odnesla hlavně záda.

Další velkou změnou bylo odebrání dělohy a vaječníků. Tělo šlo velmi rychle do přechodu. Takže nastaly návaly, noční pocení, deprese, výkyvy nálad, padání vlasů a přibývání na váze, zejména v oblasti břicha a hýždí, zkrátka vše, co k typickému přechodu patří.

Trvale udržitelná změna postavy

Pohyb jsem měla jen o víkendu, když jsme se s manželem střídali u synka. Měla jsem pocit, že přibývám i ze vzduchu a z vody. Tři dny jsem pila jen šťávy a ručička na váze se ani nehnula. Ztrácela jsem motivaci. Koupila jsem si větší oblečení. Naštěstí jsem se zastavila, a protože si chci život na světě ještě dlouho užívat a nikoliv jen přežívat, být fit pro sebe a pro syna, kterého bych ráda vyprovodila do života, bylo mi jasné, že s tím chci něco udělat a potřebuji pomoc.

Když jsem oslovila fyzioterapeutku a výživovou poradkyni, aby mi pomohly k trvale udržitelné změně postavy, obě se shodly, že nejdřív potřebujeme zjistit, jak na tom jsem. Nejen kolik vážím, ale i kolik z té váhy představují svaly a tuky a všechno ostatní, aby mi mohly podle zjištěného výsledku připravit individuální plán. Jednak stravovací, abych spálila přebytečný tuk, a jednak posilovací a vytrvalostní, abych dostala poměr jednotlivých složek těla do rovnováhy.

Velkou výhodou je, že jak fyzioterapeutka, tak výživová poradkyně jsou na jednom pracovišti, a tudíž spolu komunikují. To považuji za naprosto zásadní! Přece jen mám jen jedno tělo. V něm vše se vším souvisí. Takže pokud se o něj stará více odborníků, těžko lze dosáhnout výsledku, když „pravá ruka neví, co dělá levá“, a vy jako klient si v tom máte udělat pořádek.

Oceňuji celostní přístup. Ten je na klinice VO2max, kde obě mé poradkyně pracují, samozřejmostí. A tak mne nepřekvapilo, když mne obě chtěly změřit na přístroji InBody, kterým na zmíněném pracovišti disponují.

Co mne bohužel překvapilo, byl výsledek tohoto měření.

Co je to InBody?

Je to jeden z nejpřesnějších analyzátorů lidského těla. Samotná analýza trvá pár desítek sekund a není nutné při ní odkládat oblečení. Pouze musíte mít holé ruce a být naboso, aby všech osm dotykových elektrod splnilo svou funkci.

img 2297

I když ho třeba nebudete mít rády, je to dobrý rádce a motivátor.

Co jsme zjistily? Při měření se vždy uvádí datum a čas, takže můžete porovnávat dynamiku vašich změn váhy, poměru svalů, tuku a vody a všech ostatních naměřených veličin.

Jako první se vám zobrazí ANALÝZA SLOŽENÍ TĚLA. Přístroj vyhodnotí, kolik z vaší váhy připadá na vodu, bílkoviny, minerály a tuky. Poměru svalů a tuku se ještě budeme věnovat podrobněji. Tato část tabulky je důležitá kvůli diagnostice případné ztráty minerálů, zejména z kostní hmoty, což je bohužel častým důsledkem klimakteria.

Dále přístroj porovná, jak jste na tom s rozložením svalů a tělesného tuku. Jak se dočtete níže, mám v poměru k výšce, věku a pohlaví normální váhu i BMI hodnotu. Mnohem horší to je v případě izolované hodnoty svalové hmoty, které mám méně, než potřebuji, a tuku, který naopak přebývá.

Podle grafu se hromadí převážně v oblasti břicha a v horní polovině těla. To je pravděpodobně výsledkem cyklistiky, jelikož když už jsem se dostala ven sportovat, většinou jsem sedla na kolo. Tudíž jsem zatěžovala hlavně nohy a ostatní části těla necvičily.

A tak jsem dostala pevný plán, zhubnout do 4. 11. 2018 téměř 10 kg tuku a přibýt bezmála 3 kg svalové hmoty! To bude vyžadovat úpravu jídelníčku, o kterou se postará Michaela Gaberlová, a pravidelný pohyb, rozdělený na vytrvalostní pro spálení tuků a posilovací pro nabytí svalů, což bude mít pod palcem Vendula Jelínková. V tabulce jsou i doporučené typy sportů spolu s průměrným výdajem kalorií při provozování po dobu 30 minut. Vše je spočítáno podle mé aktuální hmotnosti. Pravděpodobně se na čas nevyhnu ani kalorickému účetnictví, neb můj momentální bazální metabolizmus, tzn. množství kalorií, které moje tělo potřebuje na to, aby vůbec bylo, je 1410 kcal. Jeho hodnota s věkem obvykle klesá.

Takže chci-li zhubnout, neměla bych se v příjmu energie dostat pod tuto hodnotu, abych si nepřivodila nemoc, nerozhodila celý metabolizmus a hlavně se vyhnula potenciálnímu jo-jo efektu. No nic, dala jsem se na cestu, tak po ní pokračuji dál. Přidáte se?

foto: Alex Tran

Tipy redakce

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Kdy u lidí nastává smrt? Odpověď přinesly pokusy s prasečím mozkem

Kdy u lidí nastává smrt? Odpověď přinesly pokusy s prasečím mozkem

Je smrt něco nezvratného? A kdy vlastně nastává? Všechny vyspělé státy mají ve...