fbpx

Zveřejněno: 26. 3. 2017

Abyste měli svaly, nestačí jen dřít v posilovně. Důležité je také to, co si připravíte v kuchyni a následně naservírujete na talíř, jak uvádí řada odborných studií provedená na toto téma. Ale to, co by se mělo vyskytnout ve vašem jídelníčku, vás možná překvapí.

Samozřejmě že každý ví, že bychom do sebe měli dostat co nejvíce proteinů, ale jestliže se díky tomu vyhýbáte sacharidům, děláte chybu. Některé vám samozřejmě mohou uškodit, ale jiné jsou více než prospěšné. Jaké potraviny tedy doporučují odborníci na růst svalové hmoty?

Čokoláda

Tato neodolatelná sladkost pomáhá s budováním svalové hmoty. To může znít pro řadu lidí poněkud zvláštně, když se ale nad tím zamyslíme, čokoláda je ve své čisté formě založena na rostlinné bázi. Tato pochoutka vzniká z kakaových bobů, které, jak zjistili vědci, mají vysoký obsah flavonoidů. Podle nutričních badatelů z Katedry interní medicíny na univerzitě L´Aquila, Itálie flavonoid v ní obsažený „zlepšuje citlivost vůči inzulínu u zdravých osob.“ To znamená, že člověk lépe absorbuje a využívá sacharidy. To je důležité zejména po tréninku, kdy vaše svaly zoufale potřebují živiny a je třeba je doplnit tak rychle, jak jen to je možné. Nemyslete si však, že kdejaká karamelová tyčinka s nezdravým obsahem cukru z vás udělá novodobého Herkula. Je třeba si kupovat pouze tmavou čokoládu s minimálně 80 % kakaa.

Vejce

svaly z cokolady shutterstock 113786020

Vejce jsou jednou z nejkompletnějších přírodních potravin. Hrají významnou roli ve zdravé stravě každého jedince, zejména pak kulturistů. Všichni víme, jak důležité jsou bílkoviny pro růst svalové hmoty. Bez nich vaše svaly zkrátka neporostou. Vejce obsahují 6 gramů vysoce kvalitního proteinu. Jsou bohatým zdrojem vitamínů A, E, D a K a také skupiny B. Je v nich též obsaženo všech osm esenciálních aminokyselin potřebných pro optimální zotavení tkáně. „Vejce jsou výborným zdrojem cholinu a také vysoce kvalitních bílkovin, vitamínu B12, fosforu a riboflavinu,” uvádí Dr. Mitch Kanter, výkonný ředitel Egg Nutrition Center. „Pomáhají při budování svalové hmoty, lidé mají větší pocit sytosti a také jim dodávají dostatečné množství energie, snáze se tak udržují na optimální váze,” doplňuje.

Ovoce

Ovoce a zelenina jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které jsou nezbytné pro zdravé fungování imunitního systému. Poskytují také spoustu dalších organismu prospěšných látek, jako je vitamin C, vitamin E a beta-karoten. A konečně, vaše tělo potřebuje vlákninu, tyto zdravé potraviny poskytují pomoc pro správné trávení a příjem živin. „Veškeré jídlo s vysokým obsahem antioxidantů a protizánětlivých látek, jako je právě ovoce, může pomoci zlepšit sílu kostí a svalů,“ říká Katherine Tallmadge, dietoložka a autorka řady knih o zdravé stravě.

Kokosový olej

svaly z cokolady shutterstock 285378317

Nedávná studie uveřejněná v Journal of Applied Physiology ukazuje, že speciální druh mastné kyseliny nalezený v kokosovém oleji by mohl poskytnout významný sekundární efekt pro růst svalové hmoty. „Kokosový olej je skvělým zdrojem přírodního zdravého tuku. Existuje řada lipidů, které dokážou snížit vysokou hladinu cholesterolu. Tajemství je zaměřit se na ty správné. Ty naleznete například v olivovém oleji, avokádu a samozřejmě kokosovém oleji,“ říká profesionální trenér Mike Chang. „Dalším velkým přínosem zdravých tuků je to, že se tráví daleko pomaleji oproti sacharidům, budete se tak cítit delší dobu plní energie. Tento druh síly je přesně to, co potřebuje každý, kdo chce dostat ze sebe maximum po celou dobu tréninku. Kokosový olej však obsahuje hodně kalorií, takže jej nedoporučuji těm, kteří se snaží zhubnout rychle. Je ale vhodný při dlouhodobém snižování váhy a také pro přidávání do stravy kvůli růstu svalové hmoty,“ dodává na závěr.

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...