fbpx

Zveřejněno: 22. 5. 2017

Pocení je už po dlouhá staletí spojeno s mnohými zdravotními benefity. Vědci dokonce vyzkoumali, že finští muži, kteří tráví v sauně dva až tři dny v týdnu, díky tomu sníží riziko kardiovaskulárního onemocnění až o 23 %. Jenže pokud už nemocí srdce trpíte, může pro vás být pobyt v nadměrných teplotách značně rizikový. Dnes už však existuje alternativa a jsou jí infrasauny. 

Představte si, že sledujete počasí a Taťána Míková vám najednou oznámí, že zítra bude krásných 100 ˚C. Asi byste jen stěží uvěřili a okamžitě provedli hromadnou migraci směr lednice. Jenže běžná teplota v saunách se opravdu pohybuje od 60 ˚C až do 120 ˚C a tam trávíme čas dobrovolně. Ti bystří možná postřehnou fakt, že při 100 ˚C se vaří voda. Ano, je to i nebezpečná teplota pro tvora, který je tvořen ze 70 procent právě touto tekutinou, jako je třeba člověk. Při finském saunařském šampionátu dokonce v roce 2010 po šesti minutách v teplotě 110 ˚C zkolabovat Rus Vladimir Ladyzhensky a poté i zemřel. Ovšem jsou i takoví experti, kteří si užívají  ve 160 ˚C a stále jsou mezi námi.

Do klasické sauny byste se neměli nutit, pokud vám pobyt v ní nedělá dobře. Všichni automaticky předpokládají, že detox a uvolnění, které tento skandinávský vynález skýtá, se hodí pro každého. Opak je pravdou. Sauně by se měli vyhnout kardiaci, těhotné ženy, ti, již mají problémy s tlakem, a také osoby trpící na křečové žíly. 

Infrasauna funguje na principu elektromagnetického záření, které nezahřívá vzduch kolem, ale přímo vaše tělo. I když to může znít nebezpečně, tato technologie je naprosto bezpečná a používá se i v oblasti neonatální péče v inkubátorech nebo vyhřívaných lůžkách pro děti. 

sauna shutter1

Klasické sauně by se měli vyhnout kardiaci, těhotné ženy, ti, již mají problémy s tlakem, a také osoby trpící na křečové žíly.

Finský zázrak

Používání saun se z mrazivého Finska rozšířilo velmi rychle i do ostatních zemí. Není divu, když na severu se právě tento druh relaxace považuje za léčebnou proceduru už více než tři staletí. Bylo na čase začít tento recept na zdraví využívat i u nás, a to v co nejširší míře. Ovšem kromě klasických saun využívajících principu tepla a vlhkosti nám své terapeutické možnosti nabídly již i ty s infračerveným zářením. To po chvilce působení prostoupí lidské tělo a poté ho prohřeje. Pro mnoho lidí je velkou výhodou, že je zde teplota nižší než v klasických saunách. Stoupá pouze k 50°C, a tak umožňuje ozdravení organismu i osobám, které z nejrůznějších zdravotních důvodů nemohou navštěvovat klasickou horkou lázeň.  

Výhody infrasauny

Kromě toho, že tyto sauny může navštěvovat také množství osob s různými zdravotními obtížemi, mají obrovský benefit i v tom, že se dají použít v běžném oděvu a po jejich absolvování není nutná koupel. Navíc vzhledem k menším rozměrům je možné umístit tyto kabiny přímo do vašeho bytu. V domácnosti nevyžadují žádný specifický prostor. Své místo najdou kdekoli, kde na ně budete mít k dispozici pár metrů čtverečních. 

sauna shutter2

Při pravidelných návštěvách infrasaun je prokázáno rychlejší hojení zánětlivých ložisek, snižuje se tuhost kloubů a zvyšuje se roztažnost tkání. Infrateplo dokonce tlumí bolest a napomáhá odvádění toxických látek z těla.

Co infrasauny nabízejí?

Věděli jste, že po úrazech se využíváním infrasaun výrazně zkracuje doba rekonvalescence? Při pravidelných návštěvách je prokázáno rychlejší hojení zánětlivých ložisek, snižuje se tuhost kloubů a zvyšuje se roztažnost tkání. Infrateplo dokonce tlumí bolest a napomáhá odvádění toxických látek z těla. Kromě úlevy od únavy a stresu dokáže v našem těle také spálit více kalorií. Celkově dokáže infrasaunování zvýšit teplotu lidského organismu, aniž by došlo ke zvýšenému průtoku krve. Při pravidelném prohřívání těla dosáhneme i zvýšení odolnosti organismu vůči infekcím.  

Infrasaunu navíc nemusíte před vstupem roztápět. Vzhledem k tomu, že efekt pocení nastává až po 15 minutách, není nutné čekat, až se vaše kabina rozehřeje, jako je tomu u klasické finské sauny. Vstoupit můžete hned.  

 

Čtěte také:

Chybí vám dovolená? Udělejte si ji doma

Zbavíme se nemocí, když se budeme otužovat?

8 potravin, které očistí váš organismus od nikotinu

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....