fbpx

Síla, vytrvalost nebo odolnost vůči zranění. Co o vašem sportovním výkonu prozradí geny? 2 fotografie
zdroj: Shutterstock

Pravidelný pohyb je pro naše tělo nesmírně důležitý. Pomáhá udržet optimální hmotnost, zlepšuje fyzickou kondici, snižuje riziko různých onemocnění a v neposlední řadě má pozitivní dopad i na naše duševní zdraví. Moc dobře ale víme, že zatímco existují profesionální sportovci, kterým byla síla nebo rychlost dána do vínku, najdou se jedinci, kteří mohou cvičit, a výsledky se ne a ne dostavit. Čím to je? Za vším hledej geny. I nad nimi lze ovšem zvítězit!

Zveřejněno: 21. 8. 2023

Cvičení je zdraví prospěšné bez ohledu na to, zda se snažíte zhubnout, nabrat svalovou hmotu nebo vyplavit endorfiny. Pravidelný pohyb totiž přináší celou řadu benefitů, které jsou pro naši fyzickou a psychickou kondici velmi důležité. Pravdou ale zůstává, že způsob, jakým naše tělo reaguje na fyzickou aktivitu, je do značné míry předurčen našimi geny...

To mám geneticky dané

Dědičnost se rovněž promítá do typu postavy. To, že má vaše maminka postavu hrušky, může do velké míry ovlivnit i váš vzhled. V tom, jak vypadáte, hrají totiž ze 40 % roli vaše genetické predispozice a z 60 % vnější faktory, jako je strava nebo pravidelný pohyb. Ty souvisí s návyky, které v dětství a během dospívání přejímáme od rodičů nebo blízkého okolí.

S rozložením tuku po těle ale neuděláte podle odborníků prakticky nic: „Uvádí se, že jablko neboli androidní typ postavy zdědí přibližně 66 % mužů a 46 % žen. Gynoidní typ, tzv. hrušku, pak bezmála polovina žen a 28 % mužů. Naše genetika také ovlivňuje sklony k nadváze a obezitě, což v praxi znamená, že udržení optimální váhy či vysněné postavy bude každého stát jiné úsilí,“ vysvětluje genetička Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., vedoucí vědeckého týmu Chromozoom.

Jak vybrat vhodný sport právě pro vás?

Přestože naši genetickou výbavu nezměníme, můžeme si najít aktivitu, díky které ji dokážeme alespoň částečně přelstít. Důležité je zaměřit se na to, aby nás daný sport bavil. Pokud máte chuť vyzkoušet hodiny tance, lekci jógy nebo uběhnout prvních pět kilometrů, s chutí do toho. V okamžiku, kdy se ale do něčeho nutíme a aktivita nás nebaví, jde o zbytečně promarněný čas.

test chromozoom sport

Test Chromozoom Sport. (zdroj: Chromozoom)


Pomoct může právě i genetika. „DNA test Chromozoom dokáže zjistit nejen to, zda máte předpoklad k vytrvalosti nebo síle, ale i jak vaše tělo reaguje na svalovou únavu či jak dlouhou potřebuje regeneraci. Vlastnosti svalů jsou totiž do velké míry spojeny s jejich strukturou, která je dána převážně geneticky. Díky podrobné analýze DNA tak můžete svůj osobní trénink pozvednout na novou úroveň –⁠ a nezáleží na tom, zda jste profesionální sportovci, nebo si cvičíte jen tak pro radost,“ dodává Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., která se podílela na vývoji testu Chromozoom Sport.

Vytrvalostní, nebo silový trénink?

Pokud máte v rodině atleta, existuje velká pravděpodobnost, že předpoklady k tomu zdědí i další generace. „Nedávné studie naznačují, že dědičnost vytrvalostní výkonnosti je mezi            40–66 %. Geny, které regulují aerobní metabolismus, ovlivňují vaši schopnost vynikat ve vytrvalostních sportech. Lepší vytrvalost není ovšem důležitá jen pro sportovce, ale jsou díky ní snazší i každodenní úkoly. Umožňuje vám například přijít po náročném pracovním dni domů, a přesto si jít ještě zaběhat, uklidit byt a do toho se starat o děti,“ vysvětluje genetička.

Podobně je to také se sílou a rychlostí. Siloví běžci krátkých tratí mají až 80 % rychlých svalových vláken, což jim dovoluje výbušné kontrakce. Maratonci a silniční cyklisté disponují zase přibližně z 20 % rychlými a z 80 % pomalými svalovými vlákny, které jejich svalům dovolují pracovat stabilně a bez únavy. Pokud máte sedavé zaměstnání, jsou obvykle rychlá a pomalá vlákna shodně vyvážená.

Dědičnost není všeříkající

I přes genetické predispozice je ovšem možné rozvíjet své schopnosti a nadále se zlepšovat. Profesionální trenéři, fyzioterapeuti a nutriční specialisté často pracují s jednotlivci na optimalizaci tréninkových plánů a technik, které mohou kompenzovat některé genetické limity. To nám ukazuje, že ačkoliv každý máme svůj jedinečný genetický základ, pravidelný pohyb a cílený trénink představuje v cestě za zdravým životním stylem klíčové faktory.

Související…

Začít se cvičením se na každý pád vyplatí i ve vyšším věku. Vyhnete se tak náhlému úmrtí
Hana Průšová

 

foto: Chromozoom, Shutterstock, zdroj: Chromozoom

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...