fbpx

Zveřejněno: 10. 10. 2017

Jídelníček založený na kapustě automaticky neznamená, že takovýto jedlík je lepším člověkem než jeho kolega dopřávající si steaku. V realitě je však sice menšina, ale nejhlasitěji se vyjadřujících ze salátojedlíků přesvědčena, že jejich ušlechtilý stravovací způsob, který ochraňuje zvířata nebo prostředí, z nich dělá nadřazené bytosti. Rovnost se zvířaty ji vede k nadřazenosti nad lidmi, kteří si dovolují mít jiné životní přesvědčení.

Za všechny roky, po které se vyjadřuji k výživě ve veřejném prostoru, jsem už zachytila mnoho hlášek o prozření a nadřazenosti. Nedávno jsem na Science Driven Nutrition natrefila na skvělý text, který výživovou povýšenost obecně vtipně uvádí do reality. Z uvedeného textu čerpám a doplňuji o své postřehy. 

Neznalost a pohoda

Do života vstupujeme s nulovými znalostmi o výživě a nijak nás to netrápí. Jíme, čím jsme krmeni, a později si vybíráme, co nám chutná. Jednoho dne, zpravidla v době dospívání, zatoužíme vypadat skvěle i bez šatů, a tak začneme řešit, jak se zbavit nadbytečného tuku a jak co nejlépe vytvarovat křivky. 

vegan shutterstock 621944474

Vaše rozhodnutí nejíst živočišně výrobky z vás nedělá nadřazenou bytost.

Misionářské období

Někdy ve zmíněné době objevíme PRAVDU, kterou nestačí jen následovat, ale kterou nutkavě potřebujeme kázat, komu jen to lze. Sousedy budíme vysokofrekvenčním zvukem mixéru, kterým připravujeme své superfood snídaňové smoothie. Všechny virtuálně spojené lidi obdařujeme nejen fotkami našich fabulózních jídel a křivek, ale samozřejmě také FAKTY o výjimečnosti naší výživy. 

Zpět do reálného světa

S příchodem stálého partnera a rodiny si většina z nás nastuduje o výživě více informací. Pochopíme, že pravděpodobně nevíme všechno, co bychom potřebovali. Zklidníme se, opustíme výživový dogmatismus a pohodově dobře jíme. Několik procent lidí změnou neprojde a ještě více se zradikalizuje, bohužel zpravidla s tím zintenzivní své kazatelství. Co dělají? Vytrvale zvěstují svoji pravdu a své prozření. Přiznávají svá někdejší pochybení, třeba ve formě občasného kousnutí do sýru. Říkají to nám, kteří jsme ještě PRAVDU nepochopili a klidně si třeba zrovna sýry jíme denně. Zaplavují profily ostatních lidí na sociálních sítích svými moudry, nejlépe pod vyjádření odborníků k tématu výživy dodají fotky týraných zvířat, aby těm, kteří je potřebují nebo jen chtějí jíst, jídlo aspoň znechutili. Zpravidla přidají hned několik podobných komentářů, aby nebyli přehlédnuti, a smysluplnou diskuzi k příspěvku zvrátí a znemožní. Zahlédnou-li člověka, který pojídá sendvič, zhrozí se. Vždyť on jí gluten, průmyslově zpracovaný plátek masa a majonézu! 

Respektujte prosím i nás, obyčejné lidi!

Vážení uvědomělí dogmatici, vaše rozhodnutí nejíst zvířata (nebo třikrát denně jíst jen kapustu, vyhýbat se lepku jako čert kříži, lepit na sladkosti lebku s hnáty, řešit vykořisťování včel odmítáním medu atd.) z vás nedělá morálnější lidi. Navrhnu vám jen pár podnětů k zamyšlení, než nás běžné smrtelníky budete poučovat o vašem prozření a kritizovat za naše ignorantství: Pravděpodobně se mýlíte. O fungování lidského těla (včetně vlivu výživy) stále spoustu věcí nevíme. Jako příklad vezměme jen relativně nové úžasné znalosti o vlivu hormonů a mikrobiomu na ukládání hmotnosti. Je pravděpodobné, že mnohá z dnešních přesvědčení budou ještě zpochybněna či úplně vyvrácena. 

vegan shutterstock 668769760

Je absurdní stavět se do nadřazené role jenom proto, že vy nejíte zvířata, sledujete, kolik máte živin na talíři, nebo máte jen pár gramů tuku na těle.

Vaše potřeby a chutě se mohou lišit od potřeb vašeho souseda

Každý z nás má jiné genetické předpoklady a jiný aktuální zdravotní stav, k tomu i jiné chutě a třeba i jiné kulturní základy. Vaše rozhodnutí týkající se stravy mohou být pro jiné lidi zdravotně neprospěšná, dokonce mohou být i nebezpečná. Mezi lidmi, kteří jedí jinak, jsou dokonce i tací, kteří vaše stravování vyzkoušeli, a vědomě jedí jinak, protože jim neprospívalo. 

Vaše hodnoty se mohou lišit od hodnot vašeho souseda 

Etické jídlo, ochrana opeřenců anebo svaly i na krku mohou zhmotňovat vaši představu nejlepšího života na světě. To je bezva a běžte za svými cíli. Jen prosím respektuje, že pro někoho jiného může být prioritou zajistit dostatek vody na světě, léčit rakovinu nebo jen péct skvělé koláče. Třeba Elon Musk nemusí být fitness model Instagramu, přesto není důvod povyšovat se nad ním, protože vy jste ke snídani měli kapustové smoothie, nebo protože jste neměli zvíře na talíři, zatímco on řešil, jak žít na Marsu. 

Jste v jiné pozici než váš soused

Když si myslíte, že jste víc než kdokoliv jiný, kdo není na striktní dietě jako vy, neuvědomujete si, že téměř jistě nemáte ani ponětí, co ostatní prožívají. Třeba zrovna vůbec nemyslí na zdravost jídla, protože řeší úmrtí svého blízkého, nebo jedí lepek, protože se živí vymýšlením receptů na chleba. 

Vaše nadřazenost nikoho nezajímá

Zastavte se a zkuste se zamyslet. Je absurdní stavět se do nadřazené role jenom proto, že vy nejíte zvířata, sledujete, kolik máte živin na talíři, nebo máte jen pár gramů tuku na těle. 

PS: Už třicet let jsem vegetariánkou. S jistotou vím, že jsem nikdy vegetariánství nedoporučovala jako tu nejzdravější a nejprospěšnější stravu pro nikoho. Přesto, jestli máte pocit, že jsem kdykoliv cokoliv morálně kázala, prosím o odpuštění! V příštím volném pokračování tématu detailněji proberu fakta a domněnky některých zatvrzelých propagátorů. 

foto: Shutterstock, archiv, zdroj: blog Margit Slimákové

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...