fbpx

I z úst erudovaných odborníků zaznívá, že přestat s kouřením je běh na dlouhou trať a ne každému se to povede napoprvé. Jak zvýšit svou šanci na úspěch? Cestou může být „substituční terapie“, která sice nepředstavuje cíl, ale určitě cestu správným směrem

Zveřejněno: 29. 1. 2021

První lednové týdny jsou již tradičně ve znamení novoročních předsevzetí. Jedním z nejčastěji dávaných, ale zároveň i porušovaných je kromě shození kil i snaha skoncovat s kouřením. Letos s ním chce dle některých průzkumů přestat až jedna třetina kuřáků. Jak ale zvýšit svou šanci na úspěch, abyste svému zlozvyku nepodlehli znovu? Možností je více. I těch alternativních!

Ve spotřebě tabáku patří Česká republika stále ke světové špičce. Ačkoliv v Evropě počet kuřáků nepatrně klesá, u nás se číslo již stabilně drží na dvou milionech, což představuje téměř 30 % české populace. I z úst erudovaných odborníků zaznívá, že přestat s kouřením je běh na dlouhou trať a ne každému se to povede napoprvé. Jak zvýšit svou šanci na úspěch? Cestou může být „substituční terapie“, která sice nepředstavuje cíl, ale určitě cestu správným směrem.

Třetina kuřáků řekne letos ne

Nový rok si žádá nové oběti. S tímto heslem vstupuje do prvního (nebo spíše druhého) lednového rána spousta těch, kteří chtějí jednou provždy zatočit se svými zlozvyky. Z řady průzkumů veřejného mínění vyplývá, že přestat kouřit se i letos pokusí až jedna třetina kuřáků.

Substituční terapie, tedy nahrazení klasických cigaret méně škodlivou formu nikotinu, patří podle odborníků k nejúspěšnějším přístupům při odvykání.

Zatímco každý třetí by nejraději odložil krabičku cigaret ze dne na den bez jakékoliv náhrady, 15 % dotazovaných se přiklání k některé z nikotinových alternativ. Právě substituční terapie, tedy nahrazení klasických cigaret méně škodlivou formu nikotinu, patří podle odborníků k nejúspěšnějším přístupům při odvykání.

Žvýkačky, náplasti i nikotinové alternativy

Na trhu je k dispozici spousta metod, díky kterým můžete při odvykání kouření dosáhnout dlouhodobě lepších výsledků. Řadí se k nim nejen nikotinové žvýkačky, formy náplastí a pastilek, ale rovněž různé typy elektronických cigaret či zařízení na zahřívaný tabák, jejichž popularita v posledních letech výrazně stoupá.

Výhoda těchto nikotinových alternativ tkví především v tom, že při jejich užívání nevznikají látky jako dehet či oxid uhelnatý, které jsou pro lidské zdraví škodlivější než samotný nikotin.

Místo cigaret zahřívaný tabák

Pokud tedy v letošním roce plánujete seknout s tradičním kouřením jednou provždy, můžete sáhnout po přístrojích na zahřívaný tabák, které představují potenciálně méně rizikové užívání nikotinu, než je tomu u běžných cigaret. Nejžhavější novinkou v tomto segmentu je glo HYPER z dílny British American Tobacco, která se vývojem nikotinových alternativ zabývá dlouhodobě.

Nové glo se oproti svým předchůdcům může pochlubit nejen stylovějším designem a uživatelsky příjemnějším ovládáním, ale především novou velikostí tabákových náplní i formou indukčního ohřevu, díky němuž dochází k rychlejšímu a rovnoměrnějšímu zahřívání náplně, nikoliv však ke spalování tabáku. Glo HYPER je tak ideálním pomocníkem při potlačení chuti na klasickou cigaretu, který vám ulehčí úspěšnou cestu za novoročním předsevzetím.

Související…

Škodí méně než cigarety? Vědci po osmi úmrtích začali víc zkoumat vaporizéry
Kateřina Hájková

foto: Glo HYPER, zdroj: Glo HYPER

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...