fbpx

Musí být introvert vždy plachý člověk? Poznejte čtyři základní typy stydlivosti 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Kanadský psycholog popisuje čtyři druhy studu. Nejhůř jsou na tom podle něj lidé, kteří by chtěli do společnosti, ale mají strach

Zveřejněno: 26. 1. 2022

Některým lidem, kteří jsou introvertní, se nelíbí, že jsou nazváni plachými a naopak. Jiní tyto pojmy zaměňují, což také není správně. Také mnoho psychologů tvrdí, že mezi plachými a introvertními lidmi existuje velký rozdíl. Podle Louise Schmidta, ředitele laboratoře na McMaster University v Kanadě, spolu tyto stavy osobnosti koncepčně nebo empiricky nesouvisejí. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Jonathan Cheek, profesor psychologie na Wellesley College, dokonce popisuje čtyři různé typy plachosti či stydlivosti. Mnoho lidí se nazývá stydlivými a mají problém, pokud zároveň cítí silnou potřebu socializovat se. Podle výzkumu doktora Cheeka existují čtyři podkategorie stydlivosti (shyness).

1. Zvládající (Shy-Secure)

Nepotřebují příliš společenské interakce, nejsou nadšení z toho, když musí mluvit s neznámými lidmi, ale na tyto situace reagují poměrně v klidu a zvládají je.

2. Vyřazení (Shy-Withdrawn)

Tito jedinci jsou více znepokojeni sociální interakcí. Velmi se obávají reakcí okolí a odsouzení za to, že říkají nebo dělají špatné věci. Tento typ je náchylný k osamělosti.

3. Závislí (Shy-Dependent)

Tato skupina chce být s ostatními snad více, než je zdrávo. Jsou vstřícní, zřídka myslí na své vlastní potřeby. Mají dobrý krátkodobý profil sociální adaptace.

4. Konfliktní (Shy-Conflicted)

Tito lidé mají silnou potřebu společenského kontaktu, ale zároveň se mu často vyhýbají. Řeší uvnitř konflikt mezi autonomií a soužitím s ostatními. Kontaktu s ostatními u nich mnohdy předchází strach či úzkost. Pokud máme někoho označit za stydlivého, je to tento druh člověka.

Introverti se mohou rozhodnout 

Takže jaký je hlavní rozdíl mezi stydlivostí a introverzí? V podstatě jde o to, zda se můžete pustit do socializace bez úzkostí a obav. Introverti se mohou rozhodnout, že budou společenští, a komunikovat s ostatními. Často to ale prostě nechtějí. Plaší lidé – v závislosti na úrovni stydlivosti – nemohou učinit krok k socializaci bez velkých obav, je to pro ně prostě boj.

Úzkostnou poruchou, což je podle vědců extrémní podoba stydlivosti, je postiženo na 15 milionů Američanů.

Jinými slovy, introvert může vynechat večírek a číst si doma knihu, ale není to proto, že se bojí socializace. Prostě zrovna nechce mluvit s lidmi. Plachý člověk může naopak skutečně chtít jít mezi lidi, ale bojí se tolik úzkosti, že vůbec nechodí na večírky nebo na místa, kde by s cizími lidmi musel mluvit.

Mimochodem, podle americké Asociace pro úzkost a depresi (ADAA) je 15 milionů Američanů postiženo sociální úzkostnou poruchou, což je podle mnohých vědců extrémní podoba stydlivosti.

Související…

K čemu jsou dobří introverti? Fungují také jako rození psychologové
Jan Handl

foto: Shutterstock, zdroj: Inc.

Tipy redakce

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Vznik života je pořád ještě pro nás zahalen tajemstvím, tedy pokud nejsme...