fbpx

Kde příjem vápníku dohnat? Kromě tradičních zdrojů, jako jsou mléčné výrobky, luštěniny nebo listová zelenina, jsou tu i minerální vody s obsahem vápníku

Zveřejněno: 1. 10. 2020

Nedostatkem vápníku v Česku trpí až polovina dospělých, varují průzkumy české Společnosti pro výživu. A vůbec nejde jen o těhotné ženy nebo ženy v menopauze, jak se lidé často mylně domnívají. Dostatek vápníku je zcela zásadní pro udržení normálního stavu kostí a jeho pravidelný příjem by měl být samozřejmostí dříve než ve středním věku. Potřebujeme jej totiž všichni a po celý život. A mimo tradiční zdroje zkuste třeba i minerální vody s obsahem vápníku.

Vápník naše tělo potřebuje v dostatečném množství celý život. Provází nás již od početí, podílí se na procesu dělení i specializace buněk během prenatálního vývoje. Následně přispívá k normální funkci trávicích enzymů, k normální činnosti svalů a má řadu dalších funkcí. Samozřejmě je potřebný pro normální vývoj kostí a zubů u dětí a posléze celý život pro udržení normálního stavu zubů a kostí nás všech. „Právě v kostní a zubní tkáni je uloženo 99 % vápníku v těle,“ říká MUDr. Václava Kunová ze Společnosti pro výživu (SPV), která opakovaně bije na poplach v otázkách příjmu vápníku.

Kolik ho potřebujeme

Osmačtyřicet procent české populace podle studií SPV nekonzumuje vápníku dost, pětina populace přijímá jen polovinu doporučené denní dávky, která u dospělých činí 1 000 mg, u dospívajících dokonce 1 200 mg. Problém se s výjimkou dětí předškolního věku týká všech věkových skupin. Proto je třeba bránit se nedostatku vápníku celoživotně. Mluvit o něm takřka výhradně ve spojitosti s těhotenstvím, onemocněním kostí a nástupem menopauzy může být zavádějící. Vápník skutečně potřebujeme všichni, a to v jakémkoli věku.

Nejde jen o to navýšit příjem jedné minerální látky, ale doplnit jejich hladinu obecně.

Kde příjem vápníku dohnat? Kromě tradičních zdrojů, jako jsou mléčné výrobky, luštěniny nebo listová zelenina, jsou tu i minerální vody s obsahem vápníku, jako je například Kláštorná Kalcia. Svým složením je tato minerálka na českém i slovenském trhu ojedinělá. Její celková mineralizace je 1 840 mg/l s obsahem vápníku 287 mg/l.

Energie pro celé tělo

V hlavní roli je však pestrý a vyvážený jídelníček, zdůrazňuje MUDr. Kunová. „Nejde jen o to navýšit příjem jedné minerální látky, ale doplnit jejich hladinu obecně. Mimo jiné proto, že vzájemně usnadňují vstřebávání do těla. Nemluvě o tom, že pak pokryjeme také vitamíny a dostatek vlákniny, povzbudíme střevní mikrobiom a postaráme se o dostatek energie pro celé tělo,“ vysvětluje lékařka. 

Proč energie? Abychom se mohli hýbat. Protože co se normálního stavu kostí týče, přispívá k němu právě pohyb. „Fyzická aktivita je důležitá pro udržení tzv. vyšší denzity neboli hustoty kostní hmoty. Jinak se kosti snadněji lámou,“ potvrzuje MUDr. Václava Kunová s tím, že je však nutné volit optimální zátěž. Při vysoké intenzitě pohybu se z těla vyplavuje prostřednictvím potu vyšší množství vápníku i dalších minerálních látek. O to svědomitěji je pak třeba vápník doplňovat.

Související…

Stačí kvůli vitaminu D3 občas pobývat na slunci? Není to tak jednoduché
Komerční článek

foto: Shutterstock, zdroj: Kláštorná Kalcia

Tipy redakce

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...