fbpx

Kde příjem vápníku dohnat? Kromě tradičních zdrojů, jako jsou mléčné výrobky, luštěniny nebo listová zelenina, jsou tu i minerální vody s obsahem vápníku

Zveřejněno: 1. 10. 2020

Nedostatkem vápníku v Česku trpí až polovina dospělých, varují průzkumy české Společnosti pro výživu. A vůbec nejde jen o těhotné ženy nebo ženy v menopauze, jak se lidé často mylně domnívají. Dostatek vápníku je zcela zásadní pro udržení normálního stavu kostí a jeho pravidelný příjem by měl být samozřejmostí dříve než ve středním věku. Potřebujeme jej totiž všichni a po celý život. A mimo tradiční zdroje zkuste třeba i minerální vody s obsahem vápníku.

Vápník naše tělo potřebuje v dostatečném množství celý život. Provází nás již od početí, podílí se na procesu dělení i specializace buněk během prenatálního vývoje. Následně přispívá k normální funkci trávicích enzymů, k normální činnosti svalů a má řadu dalších funkcí. Samozřejmě je potřebný pro normální vývoj kostí a zubů u dětí a posléze celý život pro udržení normálního stavu zubů a kostí nás všech. „Právě v kostní a zubní tkáni je uloženo 99 % vápníku v těle,“ říká MUDr. Václava Kunová ze Společnosti pro výživu (SPV), která opakovaně bije na poplach v otázkách příjmu vápníku.

Kolik ho potřebujeme

Osmačtyřicet procent české populace podle studií SPV nekonzumuje vápníku dost, pětina populace přijímá jen polovinu doporučené denní dávky, která u dospělých činí 1 000 mg, u dospívajících dokonce 1 200 mg. Problém se s výjimkou dětí předškolního věku týká všech věkových skupin. Proto je třeba bránit se nedostatku vápníku celoživotně. Mluvit o něm takřka výhradně ve spojitosti s těhotenstvím, onemocněním kostí a nástupem menopauzy může být zavádějící. Vápník skutečně potřebujeme všichni, a to v jakémkoli věku.

Nejde jen o to navýšit příjem jedné minerální látky, ale doplnit jejich hladinu obecně.

Kde příjem vápníku dohnat? Kromě tradičních zdrojů, jako jsou mléčné výrobky, luštěniny nebo listová zelenina, jsou tu i minerální vody s obsahem vápníku, jako je například Kláštorná Kalcia. Svým složením je tato minerálka na českém i slovenském trhu ojedinělá. Její celková mineralizace je 1 840 mg/l s obsahem vápníku 287 mg/l.

Energie pro celé tělo

V hlavní roli je však pestrý a vyvážený jídelníček, zdůrazňuje MUDr. Kunová. „Nejde jen o to navýšit příjem jedné minerální látky, ale doplnit jejich hladinu obecně. Mimo jiné proto, že vzájemně usnadňují vstřebávání do těla. Nemluvě o tom, že pak pokryjeme také vitamíny a dostatek vlákniny, povzbudíme střevní mikrobiom a postaráme se o dostatek energie pro celé tělo,“ vysvětluje lékařka. 

Proč energie? Abychom se mohli hýbat. Protože co se normálního stavu kostí týče, přispívá k němu právě pohyb. „Fyzická aktivita je důležitá pro udržení tzv. vyšší denzity neboli hustoty kostní hmoty. Jinak se kosti snadněji lámou,“ potvrzuje MUDr. Václava Kunová s tím, že je však nutné volit optimální zátěž. Při vysoké intenzitě pohybu se z těla vyplavuje prostřednictvím potu vyšší množství vápníku i dalších minerálních látek. O to svědomitěji je pak třeba vápník doplňovat.

Související…

Stačí kvůli vitaminu D3 občas pobývat na slunci? Není to tak jednoduchéSlyšeli jste už o vitaminu K? Nejspíš ho máte nedostatekJak pomoct dětskému organismu, když je riziko onemocnění vyšší

foto: Shutterstock, zdroj: Kláštorná Kalcia

Tipy redakce

Zloději kradou písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Zloději kradou písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Mohou změnit Einsteinovu teorii relativity chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Mohou změnit Einsteinovu teorii relativity chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....