fbpx

K2 je tak trochu pozapomenutým vitaminem. Do jeho výzkumu se vědci pustili až v posledních letech. Přitom je prokázáno, že je velice důležitý pro zdravé kosti a cévy a že spousta lidí v západním světě trpí jeho nedostatkem

Zveřejněno: 19. 6. 2019

Abychom efektivně vstřebávali vápník, a chránili tak svoje kosti a zuby, potřebujeme dostatečný přísun vitaminu D. A aby se v těle vápník ukládal tam, kam má (do kostí a zubů), potřebujeme vitamin K2. „Vitamin K2 patří do stejné skupiny jako vitaminy A, D a E, ale ve srovnání s nimi toho o něm zatím moc nevíme. Přitom jeho účinky na organismus jsou veskrze pozitivní,“ říká MUDr. Jana Čepová, Ph.D. z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. LF a  FN v Motole.

Již byl zdokumentován vliv K2 na výskyt diabetu mellitu 2. typu, byly též zjištěny protizánětlivé účinky a byly prokázány jeho protirakovinné účinky. Dále byla popsána spojitost nízkých hladin vitaminu K2 s výskytem Alzheimerovy choroby.

Kde K2 získat?

Vitamin K2 (menachinon) vytvářejí ve zdravém střevním prostředí bakterie, většina ho však odchází stolicí. Ve stravě typické pro západní společnost je vitaminu K2 obsaženo málo, a proto je vhodné zajistit jeho dostatečný přísun pomocí doplňků stravy.

vitamin k natto

Největší obsah vitaminu K2 je obsažen v japonském sýru natto, což jsou v podstatě fermentované sójové boby


Vitamin K2 můžeme nalézt v některých sýrech (chedar, brie), masu, tvarohu, játrech, vaječných žloutcích a zvířecím tuku. Ovšem podle některých studií by mělo jít o produkty ze zvířat krmených zelenou trávou – tedy ne z klasických velkochovů. Největší obsah vitaminu K2 je obsažen v japonském sýru natto, což jsou v podstatě fermentované sójové boby.

Doplňujte K2 doplňky

Denní doporučená dávka pro vitamin K2 je jedem mikrogram na jeden kilogram hmotnosti. Pro představu: Žena, která váží 60 kilo, by měla mít denní příjem vitaminu K2 60 mikrogramů, čehož lze dosáhnout opravdu jen denní konzumací sýra natto.

Dejte na kvalitu výrobce, čtěte složení a především si všímejte deklarovaného množství účinné látky.

„Předpokládá se, že populace ve vyspělých zemích přijme jen asi 10 % doporučeného množství. Takže nejen ženám, ale i mužům bych doporučila zvýšit příjem vitaminu K2 nejen ve stravě, ale doplňovat ho i ve formě výživových doplňků,“ doplňuje doktorka Čepová. Na trhu jich je celá řada. Doplňky stravy ale vybírejte vždy s rozmyslem. Dejte na kvalitu výrobce, čtěte složení a především si všímejte deklarovaného množství účinné látky. Další informace lze najít na www.jsemstalekost.cz.

foto: Jsem stále kost, zdroj: Jsem stále kost

Tipy redakce

Palivo budoucnosti? Mohlo by nám ho vyrobit slunce, a to na bázi fotosyntézy

Palivo budoucnosti? Mohlo by nám ho vyrobit slunce, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Proč už jsme si jistí, že člověk ohřívá planetu

Proč už jsme si jistí, že člověk ohřívá planetu

Moderní věda má za to, že prakticky celou klimatickou změnu od 70. let 20. století...

Je to nová planeta naší galaxie? Možná jde jen o černou díru

Je to nová planeta naší galaxie? Možná jde jen o černou díru

Aby nějaký astronom objevil novou planetu v naší sluneční soustavě, to je věc...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.