fbpx

Sexuolog: S prevencí mužského přechodu je nutné začít včas. Pomůže pohyb, spánek i sdílení pocitů 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Zatímco o menopauze existuje ve společnosti poměrně široké povědomí, o mužském přechodu neboli andropauze se příliš nemluví. Přesto dokáže nemalou část mužské populace značně potrápit

Zveřejněno: 16. 11. 2022

Za mužským přechodem stejně jako u menopauzy stojí hormony. Konkrétně je to nízká hladina a snížená aktivita testosteronu, který hraje hlavní roli také ve vývoji reprodukčních orgánů a sekundárních pohlavních znaků. Symptomy andropauzy se vyskytují u necelé poloviny mužů, typicky mezi 50. a 60. rokem života. Problematiku "mužské menopauzy" a preventivních kroků ke zmírnění jejích důsledků popisuje sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

O menopauze toho bylo napsáno už hodně. Mívají ale muži stejné potíže? 

Na rozdíl od ženského přechodu se symptomy andropauzy objevují zprvu postupně a v malém množství. Obvykle to začíná bolestmi hlavy, podrážděností, problémy s koncentrací a poruchami spánku. Pokles testosteronu vede také k řídnutí a pomalejšímu růstu vousů a tělesného ochlupení. Změny se v andropauze dotknou i samotné pokožky, která se vysušuje, tenčí a více se na ní tvoří vrásky. Objevovat se může i zvýšená lámavost nehtů. Zároveň často klesá svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost. Mnoho mužů tloustne, zejména ve střední a horní části těla.

To možná některé muže paradoxně potěší, právě jste jim poskytl "omluvu" pro pivní pupek. Radovat by se ale moc neměli, že?

Ne, to neměli. V důsledku obezity hrozí vážnější rizika, a to zejména onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda. Proto je nezbytné příznaky neignorovat a zmíněným projevům mužského přechodu zavčas předcházet.

Sdílení pocitů přináší úlevu a přispívá k lepší náladě a emocionální pohodě. Výhodu mají muži, kteří jsou v kvalitním partnerském vztahu a věnují se koníčkům či zájmovým aktivitám, které jim dávají určitý pocit naplnění. 

Včas znamená ideálně předtím, než se příznaky andropauzy objeví. Začít tedy neuškodí již po čtyřicítce.

Jak se dá andropauze předejít? 

Základem prevence andropauzy, tedy jejích nepříjemných projevů, které jsem zmínil výše, je bezesporu zdravý životní styl. Na místě je přestat s kouřením, omezit konzumaci alkoholu, kofeinu a nastavit vyvážený jídelníček, který napomůže s udržením optimální váhy, jež je klíčová. Doporučuji více zařadit luštěniny, brambory, červenou řepu nebo špenát. Tyto potraviny obsahují draslík, který mimo jiné napomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku. 

A je rozhodně dobré klást důraz na kvalitní spánek. Testosteron totiž tělo v hojnější míře tvoří právě v noci, v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku. Proto byste organismu měli denně dopřát sedm až devět hodin spánku. Důležité je též naučit se odbourávat stres a nepodceňovat nutný odpočinek. Snížení stresu totiž umožňuje kvalitnější spánek. To jde ruku v ruce s přiměřenou fyzickou aktivitou, díky které organismus aktivně relaxuje. 

MUDr. Pavel Turčan

Vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopauzu a andropauzu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

Ženy bývají terčem vtipů, které se dotýkají právě období menopauzy. Často jde o narážky na emoční stabilitu a celkovou psychickou kondici. Působí andropauza na muže stejně?

Andropauza je v neposlední řadě doprovázena emocionálními, psychologickými a behaviorálními změnami. To má nezanedbatelný dopad na psychiku mužů, obzvlášť, vezmeme-li v potaz, že je přechod často doprovázen krizí středního věku, či dokonce jejím spouštěčem. Z tohoto důvodu je dobré o pocitech mluvit, ať už s odborníky, nebo s blízkými. Sdílení pocitů přináší úlevu a přispívá k lepší náladě a emocionální pohodě. Výhodu mají muži, kteří jsou v kvalitním partnerském vztahu a věnují se koníčkům či zájmovým aktivitám, které jim dávají určitý pocit naplnění. Nedílnou součástí života, a to nejen v momentě přechodu, by měly být také pravidelné preventivní prohlídky a konzultace s odborníky. Pokud totiž přírodní cesta ke zmírnění projevů nepomůže, existuje možnost nastoupení na substituční hormonální terapii vedenou lékařem z oboru andrologie, urologie, endokrinologie či sexuologie.

Související…

Pětina žen trpí po porodu úzkostmi či depresí. Většina ale pomoc nevyhledá
Lenka Pavlíčková

 

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...