fbpx

Zveřejněno: 28. 3. 2017

Balakhilya, světový učitel jógy, řekl: „Meditace je dveřmi do jiného světa, světa čisté lásky, harmonie a pravého štěstí. Nechte se tam pozvat - aspoň na zkoušku. Pravděpodobně jen tak neodejdete. 

 

meditace shutterstock 276464039

Jestliže se nedokážete soustředit na něco pozitivního a stále vám představy utíkají k negativním scénářům v budoucnosti, zastavte se a zkuste meditovat. Zaměření se na to, jak dýcháte, vám nedá prostor věnovat se něčemu jinému.

Většina meditačních průvodců vás směřuje k relaxaci v tureckém sedu nebo na židli s nohama na zemi. Pro některé je však mnohem příjemnější lehnout si na zem, na postel a natáhnout se. 

meditace shutterstock 257480434

Přestože způsob meditace není přesně určen jsou dvě věci, které jsou pro začátečníky důležité: poloha a prostředí. Praktikovat meditaci lze kdekoli, stejně tak v téměř jakékoli pozici – začátečníci se však potřebují naučit princip a trénovat ji v tichosti a ve vhodné poloze, která jim pomůže plně se soustředit na sebe sama, na své tělo i myšlenky.

Pro začátek najděte místo, kde vás nic nebude rušit, kde se cítíte bezpečně i se zavřenýma očima a kde vám je příjemně. Takový prostor totiž může až o 50 % zvýšit účinek meditace a také se můžete naučit zrelaxovat mnohem rychleji.

Poloha

Hledání správné pozice může trvat o něco déle. Sami to poznáte, jakmile se bude vaše tělo cítit nekomfortně po 10 minutách v jednom sedu či lehu.

Průběh meditace

Zaujměte polohu, která je pro vás symbolem pohodlí a vyhovuje vám. Můžete si pustit příjemnou hudbu (zpěv ptáků, šumění moře, zvuk píšťal, klavíru apod.) nebo se můžete meditaci věnovat v tichosti a klidu. Principem je hluboké vnímání tady a teď – zní to bláznivě? Přitom toho docílíte tím, že se budete plně soustředit na svůj dech, na každou část, kterou vdechnutý vzduch prochází, jak vám zvedá břišní dutinu a při výdechu naopak stahuje.
Jestliže se člověk zcela oddá pozornosti na dech – nejde ani tak o jeho kontrolu, ale o zaměření se na něj – myšlenky se mohou v klidu třídit. Navíc se vám může povést navodit stav, kdy se skutečně cítíte skvěle jak fyzicky, tak psychicky, a to nehledě na okolností či prostředí.
Jestliže nezvládnete meditovat sami a připravit si potřebnou atmosféru, můžete využít někoho, kdo takové nahrávky nabízí a je vám jeho hlas, jakožto průvodce, sympatický a příjemný – např. již zmíněný Balakhilya poskytuje na svých stránkách meditační nahrávky, mantry, které mohou stav pohody podpořit.

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...