fbpx

Zveřejněno: 14. 3. 2017

Chystáte se vypustit duši v posilovně, protože operace bikini se pomalu rozjíždí? Dejte si před cvičením takovou svačinu, která vás udrží v plné síle. Jaké potraviny zvolit před tréninkem, abyste cvičili co nejefektivněji a nenechali obsah žaludku na rotopedu?

Jestliže uvažujete nad tím, že vypustíte veškeré kalorie před cvičením a raději se najíte až poté, zadržte. Nejíst před tréninkem může mít za následek nízkou hladinu cukru v krvi, což může vést k závrati a únavě. „Pokud si nedopřeju jídlo před posilováním, cítím se, jako by veškerá dřina ve fitku nestála za nic a já jen ztrácel čas,” říká Manuel Villacorta, odborník na výživu, řečník, autor a zakladatel stránek WholeBodyReboot. „Jestliže nezanedbáte jídlo před namáhavějším pohybem, vaše cvičení bude daleko efektivnější.” Ale jaký pokrm je tedy před cvičením tou správnou volbou?

1. Banány

gym food banana shutter
Banány jsou skvělou energetickou tyčinkou,” říká Dr. Louise Burke, vedoucí pro sportovní výživu v australském sportovním institutu a spoluautorka knihy Kompletní průvodce potravou pro sportovní výkony, Špičková výživa pro váš sport (The Complete Guide to Food for Sports Performance, Peak Nutrition for Your Sport).

Jsou lehce stravitelné, mají vyšší obsah sacharidů a nízký obsah tuku, proto jsou tak oblíbené mezi sportovci. Navíc obsahují draslík, který pomáhá při zachování nervových a svalových funkcí. Tělo si neukládá draslík na příliš dlouhou dobu, takže středně velký banán pomůže udržet vysoký obsah živin v těle. Villacorta doporučuje banány především pro ranní cvičení: „Po probuzení si dejte půlku banánu s půlkou skleničky řeckého jogurtu. Počkejte půlhodinku a můžete vyrazit do posilovny.”

2. Oves

„Je nabitý vlákninou, což znamená, že se postupně uvolňují sacharidy do krevního oběhu,” uvádí Burke. Během tréninku se tak postará o konzistentní hladinu energie. Oves také obsahuje vitamíny skupiny B, které pomáhají přeměnit sacharidy na energii. Vločky jsou lehké a měly by být součástí jídelníčku každého jedince, a to nejen sportovců, protože nasytí váš žaludek a nastartují metabolismus na celý den. Dejte si jeden hrnek ovesných vloček alespoň 30 minut před cvičením.

3. Ovoce a jogurt

gym food shutter
Ovoce a jogurt mají vysoký obsah sacharidů. Řecký jogurt navíc obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny. „Lidé mají tendenci vynechat ovoce a další potraviny s vysokým obsahem sacharidů,” říká Villacorta a zároveň dodává: „Sacharidy z ovoce se rozloží mnohem rychleji, a proto podněcují cvičení. Bílkoviny jsou využity později, aby se zabránilo poškození svalů.”

4. Celozrnný chléb

Plátek celozrnného chleba je dobrým zdrojem cukrů. „Dejte si jej s marmeládou, medem či s natvrdo uvařenými vajíčky pro získání vysoce kvalitních bílkovin,” říká Burke. Pokud se chystáte do posilovny během obědové přestávky, celozrnný chleba si dejte alespoň 45 minut před samotným cvičením. „Doporučuji k němu krůtí maso,” radí Villacorta. „V tuto denní dobu byste měli sníst alespoň 30 gramů sacharidů a 15 – 20 gramů bílkovin.

Nezapomeňte ale na to, že přejídání před cvičením může vést k zažívacím potížím, netečnosti, nevolnosti, nebo dokonce zvracení. Proto vždy poslouchejte své tělo a zjistěte, co si doopravdy žádá. 

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...