fbpx

Goji - kustovnice čínská Dalších 3 fotografií v galerii
Proč užívat goji - kustovnici čínskou?
Zveřejněno: 26. 3. 2017

Po celém světě dostala mnoho odlišných jmen, všude je obdivována pro jedno, a tím jsou její úžasné ozdravné účinky pro lidský organismus. Dámy navíc jistě ocení to, že tato superpotravina zpomaluje proces stárnutí, a muži by měli nastražit uši, pokud mají problém v intimnější sféře. 

Goji připomíná kombinaci třešní, brusinek a šípků. Kromě specifické, velmi lahodné chuti nám nabídne 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků, dále železo, zinek, vápník, selen, flavonoidy, mastné kyseliny, ale i vitamíny skupiny B a vitamín C. Velmi silně působí rovněž jako antioxidant. Dá se tedy říct, že z nutričního hlediska patří k nejhodnotnějším a zároveň nejslibnějším potravinám se silným potenciálem podpory lidského zdraví.

Tradiční čínská medicína

goji shutter
V tradiční čínské medicíně i ve veškeré literatuře s ní spojené je zdůrazňován účinek Goji při léčbě patogenních stavů plic, ledvin, srdce, jater a sleziny. Navíc dlouhodobé užívání těchto plodů zpomaluje proces stárnutí, posiluje imunitní systém, posiluje klouby a zlepšuje celkovou vitalitu i zrak. Čínská medicína také mnohokrát poukázala na význam konzumace goji pro podporu potence a mužské plodnosti. Zvlášť doporučována je osobám, které trpí vysokým krevním tlakem a žijí dlouhodobě ve stresu anebo jsou přetažené.

Goji a její vliv na hubnutí

Goji se významnou měrou podílí na detoxikaci organismu, tudíž bývá často využívána u všech typů diet, a to včetně redukční diety. Jako důsledek očisty organismu a podpory správného fungování metabolismu se projeví i ztráta hmotnosti. Vzhledem k velmi nízkému glykemickému indexu goji zaručuje v těle zpomalený příjem a využívání cukrů. Osoby, které kustovnici konzumují, netrpí nadměrným hladem a déle u nich přetrvává pocit sytosti.

Osobní zkušenost

Dlouhou dobu jsem o konzumaci sama uvažovala. Jediné, čeho jsem se obávala, byl diskutovaný obsah oxidu siřičitého, který má za úkol zachovat u kustovnice přirozenou barvu jejích plodů. Ve větším množství než je 10 mg/kg, je totiž považován za alergen. Pravidelnou konzumaci goji jsem plánovala právě z toho důvodu, že jsem chtěla posílit svou imunitu a snížit, či zcela eliminovat jistý druh kožní alergie. Protože u nás není možné se prakticky setkat s čerstvou goji, která není dostatečně trvanlivá, přistupuje se k síření jejích sušených plodů. Objevila jsem naštěstí produkt v bio kvalitě. BIO Goji totiž nesmí obsahovat ani stopové množství oxidu siřičitého. Chuť i účinek mě doslova nadchnul. Pravidelně konzumuji tuto superpotravinu v množství 30 ks ovoce na den a jsem velmi spokojená s tím, jak se snižuje postupně reaktivita mého těla na alergeny.

Jak goji konzumovat

goji shutter1
Goji se dá samozřejmě konzumovat ve formě sušených plodů. Jelikož je ale v takové formě poměrně tvrdá, může se proprat studenou vodou a nechat odkapat anebo se přidává do jogurtů, koláčků, mysli sušenek, smoothies.

Případně si můžete kustovnici zakoupit přímo ve formě hotových produktů, jako jsou například tyčinky s cereáliemi nebo bio čokoládou. Ve specializovaných prodejnách lze zakoupit i šťávu bez obsahu konzervantů, sladidel a barviv. Tyto sirupy prošly pouze pasterizací, zachovávají si maximum pro náš organismus přínosných ozdravných látek.

Přečtete si také o dalších zázračných přírodních potravinách:

Na detox zkuste medvědí česnek!

Nevyhazujte naklíčený česnek, obsahuje zdravé antioxidanty

 

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...