fbpx

Goji - kustovnice čínská Dalších 3 fotografií v galerii
Proč užívat goji - kustovnici čínskou?
Zveřejněno: 26. 3. 2017

Po celém světě dostala mnoho odlišných jmen, všude je obdivována pro jedno, a tím jsou její úžasné ozdravné účinky pro lidský organismus. Dámy navíc jistě ocení to, že tato superpotravina zpomaluje proces stárnutí, a muži by měli nastražit uši, pokud mají problém v intimnější sféře. 

Goji připomíná kombinaci třešní, brusinek a šípků. Kromě specifické, velmi lahodné chuti nám nabídne 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků, dále železo, zinek, vápník, selen, flavonoidy, mastné kyseliny, ale i vitamíny skupiny B a vitamín C. Velmi silně působí rovněž jako antioxidant. Dá se tedy říct, že z nutričního hlediska patří k nejhodnotnějším a zároveň nejslibnějším potravinám se silným potenciálem podpory lidského zdraví.

Tradiční čínská medicína

goji shutter
V tradiční čínské medicíně i ve veškeré literatuře s ní spojené je zdůrazňován účinek Goji při léčbě patogenních stavů plic, ledvin, srdce, jater a sleziny. Navíc dlouhodobé užívání těchto plodů zpomaluje proces stárnutí, posiluje imunitní systém, posiluje klouby a zlepšuje celkovou vitalitu i zrak. Čínská medicína také mnohokrát poukázala na význam konzumace goji pro podporu potence a mužské plodnosti. Zvlášť doporučována je osobám, které trpí vysokým krevním tlakem a žijí dlouhodobě ve stresu anebo jsou přetažené.

Goji a její vliv na hubnutí

Goji se významnou měrou podílí na detoxikaci organismu, tudíž bývá často využívána u všech typů diet, a to včetně redukční diety. Jako důsledek očisty organismu a podpory správného fungování metabolismu se projeví i ztráta hmotnosti. Vzhledem k velmi nízkému glykemickému indexu goji zaručuje v těle zpomalený příjem a využívání cukrů. Osoby, které kustovnici konzumují, netrpí nadměrným hladem a déle u nich přetrvává pocit sytosti.

Osobní zkušenost

Dlouhou dobu jsem o konzumaci sama uvažovala. Jediné, čeho jsem se obávala, byl diskutovaný obsah oxidu siřičitého, který má za úkol zachovat u kustovnice přirozenou barvu jejích plodů. Ve větším množství než je 10 mg/kg, je totiž považován za alergen. Pravidelnou konzumaci goji jsem plánovala právě z toho důvodu, že jsem chtěla posílit svou imunitu a snížit, či zcela eliminovat jistý druh kožní alergie. Protože u nás není možné se prakticky setkat s čerstvou goji, která není dostatečně trvanlivá, přistupuje se k síření jejích sušených plodů. Objevila jsem naštěstí produkt v bio kvalitě. BIO Goji totiž nesmí obsahovat ani stopové množství oxidu siřičitého. Chuť i účinek mě doslova nadchnul. Pravidelně konzumuji tuto superpotravinu v množství 30 ks ovoce na den a jsem velmi spokojená s tím, jak se snižuje postupně reaktivita mého těla na alergeny.

Jak goji konzumovat

goji shutter1
Goji se dá samozřejmě konzumovat ve formě sušených plodů. Jelikož je ale v takové formě poměrně tvrdá, může se proprat studenou vodou a nechat odkapat anebo se přidává do jogurtů, koláčků, mysli sušenek, smoothies.

Případně si můžete kustovnici zakoupit přímo ve formě hotových produktů, jako jsou například tyčinky s cereáliemi nebo bio čokoládou. Ve specializovaných prodejnách lze zakoupit i šťávu bez obsahu konzervantů, sladidel a barviv. Tyto sirupy prošly pouze pasterizací, zachovávají si maximum pro náš organismus přínosných ozdravných látek.

Přečtete si také o dalších zázračných přírodních potravinách:

Na detox zkuste medvědí česnek!

Nevyhazujte naklíčený česnek, obsahuje zdravé antioxidanty

 

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...