fbpx

Zveřejněno: 27. 3. 2017

Naklíčený česnek končí ve většině domácností v koši. Mnoho lidí si myslí, že je to špatné pro zdraví. Vědci došli k závěru, že naklíčené stroužky obsahují ještě více srdci prospěšných antioxidantů než ty čerstvé.

Naklíčený česnek – staré stroužky se zelenými výhonky – značí jediné, do koše s ním. Zadržte. Vědci tvrdí, že právě tyto kousky jsou ty nejprospěšnější pro zdraví člověka, a dokonce pomáhají chránit i naše srdce.

Překvapivý výsledek americké studie

nakliceny cesnek shutterstock 416210695
Původci tohoto výzkumu si byli vědomi, že lidé využívají česnek k léčebným účelům již po tisíce let. „I dnes lidé oslavují jeho zdravotní výhody. Čerstvý přirozeně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a riziko srdečních onemocnění,“ říká vedoucí výzkumu Jong-Sang Kim z univerzity v Iowě, USA. Tyto výhody však všeobecně platí pro jeho čerstvou i syrovou variantu. Jak je to však s tím naklíčeným?
Některé studie ukázaly, že například u naklíčených luštěnin byla zaznamenána zvýšená antioxidační aktivita, proto se Kimův tým rozhodl zjistit, jestli to samé platí i v tomto případě. Ve své studii došli k závěru, že naklíčený česnek měl po pěti dnech vyšší antioxidační aktivitu než čerstvé stroužky. „Tohle může být skvělý způsob, jak zlepšit antioxidační potenciál této potraviny,“ tvrdí Jong-Sang Kim a jeho vědecký tým v článku uveřejněném v Časopise zemědělské a potravinářské chemie (Journal of Agricultural and Food Chemistry).

Nakličte si česnek sami doma

nakliceny cesnek shutterstock 242008897
Teď, když znáte výhody, můžete si sami doma nechat naklíčit pár stroužků. Česnek naklíčí sám po nějaké době. Pokud však nechcete čekat, než vyschne, tady vám přinášíme návod: Vezměte neoloupaný stroužek. Zapíchněte do něj párátka z obou stran. Ujistěte se, že jste je umístili do masitější části. Vezměte skleničku a naplňte ji vodou z kohoutku. Umístěte do ní česnek na okraj tak, že jeho část bude ponořená ve vodě. Položte ji k oknu, kde bude mít dostatek slunečního světla. Nechte ji tam po dobu pěti dní, ujistěte se však, že se hladina tekutiny nemění. Jakmile česnek začne klíčit, umyjte jej a konzumujte podle libosti. Prospějete tak nejen svému srdci.

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...