fbpx
Zveřejněno: 9. 3. 2017

Dnešní doba klade vysoké nároky na naši výkonnost. Nejenže trávíme celý den v práci, ale po příchodu domů musíme vařit večeři, dělat s dětmi úkoly do školy, a aby toho nebylo málo, tak ještě letíme vyvenčit psa. Není tedy divu, že se do napjaté situace dostaneme poměrně snadno.

Stres je dlouhodobým spouštěčem mnoha psychosomatických onemocnění, takže není radno ho brát na lehkou váhu. My vám proto poradíme, jak mu předcházet.

Nespěchejte

beautiful 1868725 640

Není nic horšího, než být pod neustálým tlakem, že nic nestíháte. Nařiďte si budík o půl hodiny dřív, uvařte si čaj nebo kávu a začněte svůj den chutnou snídaní. Zpříjemnit si můžete i cestu do práce. Jestliže jezdíte MHD, vystupte o jednu zastávku dříve a vychutnejte si krásnou pěší procházku. Kochejte se okolím, nakoukněte do výloh nových obchodů nebo jen v klidu přemýšlejte nad tím, co budete dělat o víkendu.

Řekněte si o pomoc

Pokud jsou ve vaší domácnosti všechny povinnosti na vás, změňte to. Udělejte rozpis služeb a nechte některé maličkosti i na ostatních. Vaše drahá polovička může dojít na nákup i se psem a děti zase vynést koš či zamést v kuchyni. Budete mít pocit, že nejste na všechno sami, a uvidíte, jak se vám uleví.

Naučte se pracovat se svým tělem

Sedněte si tak, abyste měli rovná záda, třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Příliv kyslíku do krve vám pomůže napětí odbourat. Další účinnou metodou, jak se zbavit stresu, jsou masáže. Okamžitou úlevu vám poskytne pětiminutové masírování bodů pod nosem, spodním rtem, mezi obočím a uprostřed dlaní. Uklidnit nervy můžete i obyčejným mnutím rukou. Třete dlaně jednu o druhou, dokud nebudou horké, obnovíte tak energii a budete se moct znovu soustředit.

Vybijte se

Objednejte se například na lekce fitboxu. Toto cvičení probíhá ve skupinách pod vedením profesionálního trenéra. Za doprovodu hudby boxujete do totemů a učíte se sestavy, které se různě kombinují. Když budete chodit alespoň jednou týdně, dokážete stres snadno odbourat. Navíc si místo boxovacího pytle můžete představovat člověka, který vás zrovna naštval.

woman 506120 640

Najděte si vlastní cestu

Být ve stresu jen kvůli tomu, že nevíte, jak stres odbourat, je paradox, ale bohužel v něm spousta lidí existuje. Když nepomohou klasické metody, je na čase sáhnout po těch alternativních. Každý se stresem bojuje jinak a důležité je, abyste si našla aktivitu, která bude vyhovovat právě vám. Někdo rád medituje, někdo se stará o zahrádku a někomu stačí napustit si horkou vanu. A když ani to nepomůže, vždy v sobě můžete probudit malé dítě a sáhnout po antistresových omalovánkách. 

Foto: Pixabay

Tipy redakce

USA jsou zaplavené fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

USA jsou zaplavené fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

V Praze se dají za půl hodiny vyžebrat i 2 000, říká bývalý bezdomovec

V Praze se dají za půl hodiny vyžebrat i 2 000, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...