fbpx

Zveřejněno: 19. 6. 2017

Veršovalo mi to už od nejútlejšího dětství. „Míšo, ty budeš básník,“ říkaly mi paní učitelky v mateřské škole. A tak se skutečně stalo. Básní jsem napsal skutečně hodně a publikoval je prostřednictvím desítky básnických sbírek. Nepíšu však jenom básně. Jak šly roky, prošel jsem mnoha povoláními a vyzkoušel nejrůznější práce.

Pracoval jsem v knihkupectví a viděl, že svět je doslova zaplavený informacemi, že ale schází prostor k jejich uchopení. A také ticho, zejména v lidské mysli, k plnému pochopení těchto informací.

Pracoval jsem jako policista a shledal, že neexistují žádní zlí lidé, jenom lidé smutní a ztracení sami v sobě. 

Učil jsem v mateřské škole a pochopil, jak velmi dětem škodíme, když jim striktně určujeme, co, jak a kdy mají dělat, namísto toho, abychom je povzbuzovali v jejich přirozenosti.

vrsek shutterstock 556266412

Stačí vystoupit ze svých představ o tom, jak by věci měly být, a začít přijímat vše tak, jak to přichází.

Prodával jsem v bio obchodě a poznal, že daleko zásadnější, než co jíme, je, jakým způsobem to jíme. A že úplně nejzdravější je jíst v klidu a s chutí, ať už jíme cokoliv.

Pracoval jsem na stavbě a viděl, že klást cihlu k cihle je ideální způsob, jak rozvíjet své dílo i sám sebe. Hezky krok po kroku, jedno po druhém.

Pracoval jsem na zahradě a pozoroval, jak samo od sebe přichází jaro a voda padá z nebe. Jak snadno a bez úsilí roste tráva, sládne a dozrává ovoce na stromech i zelenina v záhonech.

Stejně tak volně a přirozeně se může odvíjet život každého z nás. Stačí vystoupit ze svých představ o tom, jak by věci měly být, a začít přijímat vše tak, jak to přichází. Jako zkušenost a jako dar, jako jedinečnou příležitost růst, zrát a uzrát v celého člověka. 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...