fbpx

Zveřejněno: 27. 3. 2017

Kašel, chřipka, ale i stres a vyčerpání. Co mají společného s pivem? Budete se divit, ale platí na ně víc než kterýkoli jiný lék. 

Zlatavý nahořklý mok má pozitivní zdravotní účinky. Věděli jste, že pivem můžete například odolávat i chřipce? Připravte si do zásoby třeba tento sirup. V hrnci na mírném ohni rozpustíme 150g cukru a na vzniklý karamel nalijeme půl litru piva. Mícháme tak dlouho, dokud se obě ingredience nepropojí, potom povaříme asi 15 až 20 minut do konzistence medu. Směs uložíme do skleněné nádoby. Dospělí užívají jednu polévkovou lžíci sirupu denně a děti jednu čajovou lžičku.

Pivo může pomáhat hned dvakrát – jako nápoj i jako lázeň. Pivní lázně, jichž v posledních letech vznikly desítky, jsou jedinečnou a originální rekondiční terapií, která spojuje uvolňující horkou koupel, pramen uzdravující minerální vody, tmavé koupelové pivo a omlazující účinky pivních kvasnic se směsí chmele a sušených léčivých bylin.

Procedura zlepšuje obranyschopnost těla

pivo shutter1
Kromě pozitivních zdravotních účinků je pivní lázeň i zážitek. „Intenzitu příjemných pocitů a účinek koupele zvyšuje kromě teploty lázně, ta bývá 37°C + 2°C, také vířivý efekt jemně rozptýlených bublinek vzduchu. Ty podporují rozpuštění přísad, chmelové hořčiny a třísloviny, uvolňování aromatických látek obsažených v přísadách, ve chmelovém oleji i v pivovarských kvasnicích a zesilují mechanický masážní účinek pro lepší vstřebávání látek do pokožky,“ vysvětluje gynekolog Doc. MUDr. Josef Donát, DrSc. a dodává, že pivní koupel ale nemusí být pro každého vhodná. I tady jsou výjimky: „Teplota lázně se pohybuje, jak jsme už uvedli, kolem 37°C, proto by lidé trpící například vysokým krevním tlakem nebo křečovými žilami měli být opatrní a měli by si nechat teplotu lázně takovou, aby se cítili dobře. Osoby, které právě absolvují nebo absolvovali chemoterapii, by se měli pivní lázně zříci úplně.“

Produkty místních pivovarů

„Naše pivní lázně mají dvě výjimečnosti, jednak tu, že hlavní složkou je pramenitá voda z Labe, zahřátá na 34 až 37 °C, obohacená o živé kultury pivovarských kvasnic a směs drcených bylin, a jednak čerstvě uvařené pivo z místního pivovaru Paroháč,“ přibližuje majitelka hotelu Luční Bouda Klára Sovová.

pivo shutter2
V Chodové Plané využívají pro svoje pivní lázně zase produkty pivovaru Chodovar. Mám odtud čerstvý zážitek. „Při báječné pivní koupeli v originální chrom-titanové dlouhé a hluboké vaně, speciálně vyrobené jen pro tyto účely, jsem ochutnala i černé nepasterizované pivo, které je přivedené k vanám přímo z pivovaru. Co si víc přát! Zatoužila jsem mít takovou vymoženost doma, třeba v koupelně u vany,“ zasnila se moje kolegyně Hanka a prý pojede znovu.

Fyziologicky vyrovnaný nápoj

Pivo obsahuje vodu, sacharidy, bílkoviny, vitamíny, biogenní prvky, ionty a další látky pozitivně působící na lidský organismus, neobsahuje tuky ani cholesterol.
„Přítomnost všech vitamínů skupiny B, stopových prvků a minerálů, hořčíku, draslíku, fosforu, chloridu, křemíku, zinku, balastních látek podporujících trávení a nižší koncentrace škodlivin vede k pozitivním účinkům umírněné konzumace piva,“ doplňuje Alena Přídová, výživová poradkyně společnosti Naturhouse. „Konkrétně je to například uklidňující vliv, odbourání stresu, prevence proti infarktům a srdeční mrtvici. Pivo má také příznivé účinky na trávení, činnost žaludku, snížení hladiny cholesterolu, nervovou aktivitu, prevenci tvorby ledvinových a žlučníkových kamenů,“ dodává poradkyně.

 

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...