fbpx

Aktivujte bloudivý nerv. Pomůže od úzkostí, špatné nálady, nespavosti i migrén 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Bloudivý nerv je něco jako vestavěný odbourávač napětí v těle. Pomáhá ke zklidnění a lepšímu zvládání náročných situací. Aktivovat jej můžete kdykoliv a kdekoliv.

Zveřejněno: 6. 2. 2025

Cítíte se zahlceni stresem? Nejste v tom sami. Tělo má naštěstí tajnou zbraň, která vám pomůže se z úzkostných stavů vymanit – bloudivý nerv. 

Výzkumy naznačují, že pomocí stimulace bloudivého nervu můžete zmírnit řadu potíží, jako jsou například úzkosti, špatná nálada, migrény, zrychlený tep, nespavost nebo pomalé trávení. Stejně tak může aktivace bloudivého nervu pomoci i při závažnějších problémech, jako je epilepsie, vysoký krevní tlak, Parkinsonova choroba, revmatoidní artritida, ateroskleróza, zánětlivé onemocnění střev, cukrovka či kardiovaskulární onemocnění.

Nervová superdálnice

Bloudivý nerv je největší hlavový nerv v těle, spojuje mozek, srdce, plíce a trávicí systém. Je jako informační superdálnice, která umožňuje orgánům komunikovat. Konkrétně patří do parasympatické větve, která ovlivňuje funkce, které vykonáváme bez vědomého úsilí, jako je například dýchání, trávení, srdeční tep, reakce imunitního systému, záněty, nálada, produkce hlenu a slin či vylučování moči. Jak už bylo řečeno, pomáhá nám také relaxovat a vypnout režim „bojuj, nebo uteč“ ve chvílích, kdy se aktivuje náš sympatický nervový systém. 

Cílem restartu bloudivého nervu je dostat obě části autonomního nervového systému do rovnováhy. 

A tady přichází dobrá zpráva – bloudivý nerv můžete záměrně stimulovat, a to velmi jednoduše, přímo z pohodlí domova. 

Zrestartujte se

Cílem restartu bloudivého nervu je dostat obě části autonomního nervového systému (parasympatikus a sympatikus) zpět do rovnováhy. Takový restart se vám může hodit nejen ve stresových situacích. Určitě ho do své denní rutiny zařaďte i v případě, kdy trpíte příznaky „rozhozeného“ nervového systému. Mezi ně patří například nespavost, migrény, časté úzkosti, chronické bolesti, plynatost a nadýmání nebo problémy s nízkým či vysokým tlakem.

A zde už je jednoduchý návod, jak takový restart provést, podle knihy The Secret Language of the Body

První cvičení: Vzpřímeně se postavte. Proveďte hluboký nádech a výdech. Prociťte, jak se vaše nohy dotýkají země. Potom se posaďte a po dobu jedné minuty si jemně masírujte chodidlo. Pak se znovu postavte a uvědomte si, jaké máte pocity v nohou a celém těle. Následně se opět posaďte a proveďte masáž druhého chodidla. Na závěr zůstaňte několik sekund ve vzpřímené poloze a opět pozorujte jakékoli změny v těle. 

Druhé cvičení: Postavte se, ruce natáhněte rovně před sebe. Prsty na obou rukou zatněte v pěst, jen palce ukazují kolmo nahoru, jako když stopujete. Poté pravou rukou opište kruh směrem do vnější strany, přičemž oběma očima pozorujete palec této ruky, aniž byste hýbali hlavou. Totéž opakujte s levou rukou. Na každou stranu udělejte alespoň deset kruhů a poté pozorujte změny v těle. 

K regulaci nervového systému a celkovému zklidnění vám také pomůže naučit se lépe vnímat své tělo. Této technice se říká BASE, protože postupně pozorujete svůj dech (breath), činnost/postoj těla (action), pocity (sensation) i emoce (emotion)

Třetí cvičení: Posaďte se do tureckého sedu a ruce nechte splývat volně podél těla. Prociťte, jaké máte pocity v rukou – je to uvolnění, napětí, brnění? Následně se vraťte do výchozí polohy a prociťte změny v těle. Celý postup opakujte i u druhé ruky.

Čtvrté cvičení: Připravte si prostor tak, aby aktivoval všechny vaše smysly. Můžete si třeba zapálit vonné svíčky, zabalit se do deky, připravit si misku s ovocem a pustit si relaxační hudbu. Pohodlně se posaďte a proveďte několik hlubokých nádechů a výdechů. Poté si vyberte jeden smysl a zkoumejte pomocí něj dané prostředí se zvědavostí, jako kdyby to bylo poprvé v životě. Nehodnoťte to, co budete vnímat. Každý smysl zapojujte minutu až dvě. 

Páté cvičení: Postavte se čelem proti zdi. Natáhněte ruce před sebe tak, aby se dlaně opíraly o zeď. Poté pokrčte lokty a přeneste váhu na ruce. V této pozici zůstaňte asi deset sekund a poté se opět narovnejte. Chvilku odpočívejte, pak pozici zopakujte, tentokrát však zdvihněte koleno jedné nohy k pupíku. Tím budete zároveň posilovat svůj střed těla. Opět v pozici vydržte deset sekund, relaxujte a totéž proveďte na druhou nohu.

Technika BASE

K regulaci nervového systému a celkovému zklidnění vám kromě výše zmíněného pomůže také naučit se pozorovat své tělo. Této technice se říká BASE, protože postupně pozorujete svůj dech (breath), činnost/postoj těla (action), pocity (sensation) i emoce (emotion).

Související…

Máte pocit, že umíráte a potřebujete sanitku. Za chvíli nechápete, proč jste tak šíleli, vypráví o panické atace Aneta
Alžběta Bublanová

Pokaždé, když cítíte, že přichází úzkost či jiné nepohodlí, na chvíli se zastavte a vnímejte jednotlivé aspekty v těle:

  • U dechu pozorujete: Kde se nachází (v nose, plicích, břiše), jakou má rychlost, hloubku a další kvality (je přerývavý, lehký…).
  • U akce pozorujete: Postoj svého těla, potenciální pohyb (například mám chuť skákat, uvolnit se, běžet, lehnout si) a energii v těle (klidná, neklidná, stagnující…).
  • U pocitu pozorujete: O jaký pocit jde (napětí, třes, uvolnění) , kde se v těle nachází a jak to vypadá (intenzivní, pohybující se, mizí a zase se objevuje...).
  • U emocí pozorujete: O jakou emoci jde (smutek, hněv, radost), kde se v těle nachází, její intenzita a jak to vypadá (zaseklá, pohybující se).

Tuto techniku samozřejmě můžete provozovat i kdykoli během dne. Díky ní se naučíte vnímat své pocity neutrálně a držet je víc na uzdě. V případě, že by se vám nedařilo toto cvičení provádět samostatně, obraťte se na terapeuta metody Somatic Experiencing, který vás celým procesem bude pravidelně provázet. 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...