fbpx

Hezký domov léčí duši. Krása je klíčem ke všemu, říká designer 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Touha po krásných věcech není povrchní. Je přirozená, protože nám pomáhá k vyšší kreativitě i spokojenosti. A navíc - krása může být funkční.

Zveřejněno: 19. 5. 2024

Krása je všude kolem nás. Je to něco, co nás fascinuje, inspiruje a povznáší. Ať už se jedná o umění, přírodu nebo architekturu, krásné věci mají zvláštní schopnost ovlivnit naše pocity a myšlení. Tento fenomén platí i v designu. Ale proč je krása v designu tak důležitá? Odpověď můžeme najít v knize „Do Design: Why Beauty is Key to Everything“ od Alana Moorea, který zdůrazňuje: „V dnešním hektickém světě může krása sloužit jako protiváha k chaosu a stresu. Krásně navržené prostory a objekty mohou přinést klid a rovnováhu do našich životů.“

Od pradávna byla estetika součástí lidského života. Naše potřeba krásy není povrchní; je hluboce zakořeněna v naší psychice. Je základním prvkem, který může proměnit naše každodenní životy. „Skvělý design obyčejné věci povyšuje a dodává jim oduševnělost,“ říká Moore.

Krása je funkční 

Často se říká, že funkce je důležitější než forma. Nicméně Moore se zabývá myšlenkou, že krása a funkce nejsou protiklady, ale doplňky. A osvětluje: „Krásný design může být velmi funkční. Například ergonomicky navržený nábytek, který je zároveň esteticky příjemný, bude pravděpodobně používaný častěji a s větší radostí.“ Krása v designu tak přispívá k praktičnosti a uživatelské přívětivosti výrobků a prostředí.

Výrobky, které jsou esteticky příjemné a dobře navržené, mají tendenci mít delší životnost, protože si je lidé chtějí uchovat a pečovat o ně. To přispívá k menšímu plýtvání a větší úctě k zdrojům. 

Inspirace a inovace

Krása inspiruje. Když se obklopujeme krásnými věcmi, stimuluje to naši kreativitu a inovativní myšlení. K tomu autor knihy dodává: „Designéři, kteří se snaží vytvářet krásné produkty, často přicházejí s revolučními nápady. Krásný design může být také silným nástrojem pro komunikaci a vyprávění příběhů.“

Udržitelnost a etika

Krása v designu také hraje roli v udržitelnosti a etice. Výrobky, které jsou esteticky příjemné a dobře navržené, mají tendenci mít delší životnost, protože si je lidé chtějí uchovat a pečovat o ně. To přispívá k menšímu plýtvání a větší úctě k zdrojům. Moore zdůrazňuje, že skutečně krásný design je ten, který je také etický a udržitelný.

Emoční spojení

Krása má moc vytvářet silné emocionální spojení mezi lidmi a výrobky. A jak autor vyzdvihuje: „Krásné věci přinášejí radost. A radost vytváří emocionální spojení, které přetrvává v čase.“ Designéři, kteří kladou důraz na krásu, často vytvářejí produkty, kterých si lidé váží a ke kterým si vytvářejí osobní vztah. Toto emocionální spojení může zvýšit loajalitu zákazníků a pozitivně ovlivnit jejich vnímání značky.

Krása jako cesta k rovnováze

V dnešním hektickém světě může krása sloužit jako protiváha k chaosu a stresu. Krásně navržené prostory a objekty mohou přinést klid a rovnováhu do našich životů. Moore v knize také uvádí, že když navrhujeme s důrazem na krásu, přinášíme do světa více harmonie a pohody, což má pozitivní dopad na celou společnost.

Skvělý design obyčejné věci povyšuje a dodává jim oduševnělost.

Podle psychologa PhDr. Jana Svobody má obklopování se krásou celkově významný vliv na naše duševní zdraví. Svoboda uvádí, že estetické prostředí může podpořit pozitivní emoce, uklidnit nás a inspirovat k tvořivosti. Krása v našich okolních předmětech a prostředí může být zdrojem radosti a zlepšit naši psychickou pohodu​​.

Jak vylepšit svůj domov?

Pokud vás výše uvedené důvody inspirovaly k tomu, abyste i vy svůj domov povýšili na krásnější místo, které vám bude přinášet radost, pohodu a inspiraci, magazín Rocketmortgage sdílí typy, jak toho konkrétně docílit pomocí jednoduchých prvků. 

Vymalujte

Zvolte uklidňující barvy: Použijte jemné a neutrální odstíny, jako jsou bílá, béžová, světle modrá, nebo zelená, které podporují pocit klidu a relaxace. Tyto barvy lze použít na stěnách, nábytku nebo doplňcích.

Pusťte domů více světla

Maximalizujte přirozené světlo: Otevřete okna a používejte světlé záclony nebo závěsy, které propustí co nejvíce denního světla. Zvažte také použití zrcadel k odrazu světla a optickému zvětšení prostoru. Světlo ovlivňuje váš cirkadiánní rytmus a hraje obrovskou roli v produkci melatoninu.

Související…

Domov jako magnet na peníze. Zkuste feng-shui, pomohou rostliny, zrcadla i správné barvy
Klára Kutilová

Přidejte rostliny

Zelených rostlin není nikdy dost. Rostliny jako pokojové palmy, fíkusy nebo sukulenty nejen zkrášlí domov, ale také zlepší kvalitu vzduchu a zvýší pocit pohody. Pomáhají nám také propojit se s přírodou, což pomáhá s celkovou náladou. Vysoké a bujné rostliny mohou také sloužit jako skvělé oddělovače prostoru.

Kupujte kvalitní nábytek

Investujte do funkčního a pohodlného nábytku: Vyberte si nábytek, který je nejen esteticky přitažlivý, ale také pohodlný. Kvalitní pohovka nebo křeslo mohou výrazně zvýšit komfort vašeho domova.

Obklopte se uměním

Dekorujte prostor uměním: Zavěste obrazy, fotografie nebo jiná umělecká díla, která vás inspirují a vzbuzují ve vás pozitivní emoce.

Nakonec uvidíte, že stačí pár malých změn, a atmosféra vašeho domova se výrazně zlepší. 

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...