fbpx

Plánují svatbu už na druhém rande. Předčasná intimita je spolehlivý zabiják vztahů 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Pozor, svět randění obchází další nepřítel: předčasná intimita. Rozpoznejte ho a zastavte hned v začátku, ať vám nepošlape slibně se vyvíjející románek

Zveřejněno: 12. 12. 2023

Zažil to snad každý, kdo se někdy zamiloval: první dny nového vztahu jsou nabité emocionálními vrcholy a pády. Za jak dlouho mu mám odpovědět na zprávu, abych nevypadala jako citová závislačka? Při líbání s ním mám břicho plné motýlků… až po „to snad nemyslí vážně, opravdu šel místo rande na hokej?“ Tolik nádherně děsivých pocitů nezažijeme, ani kdybychom strávili týden na horské dráze.

Bohužel existuje spousta pádných důvodů, proč čerstvě vylíhnutý románek nepřežije delší dobu – ať už je to vzájemná nekompatibilita, nebo partnerské podpásovky. Jeden z nich je ale obzvlášť zákeřný, protože se naopak tváří jako citové pouto těch, kteří se hledali, až se našli. Ve skutečnosti ale vztah zadusí: seznamte se se strašákem zvaným předčasná intimita. O co jde? Ve zkratce o nutkání sdílet s novým partnerem příliš mnoho a příliš brzy. I přes dobré úmysly v lidech zůstává pocit odhalení nebo lítosti.

Všeho moc škodí

Předčasná intimita, kterou popisuje magazín Body+Soul, je romantickou příbuznou dalšího nezdravého zlozvyku, konkrétně TMI (too much information).

Abychom si ale udělali obrázek o současných vztazích, nemůžeme se obracet na televizi a sociální sítě, protože v nich najdeme jen pohádky – zábavné a vzrušující vztahy, které většinou vůbec nejsou skutečné.

Představte si, že sedíte naproti svému partnerovi u večeře, povídáte si o tom, jak bylo dnes v práci, a společně se rozplýváte nad oblíbenými jídly v restauračním menu. Ještě než stihnete zapít hlavní jídlo sklenkou chardonnay, začne váš protějšek rozebírat podrobné plány o vaší společné budoucnosti nebo vám teatrálně vyzná lásku. A to všechno na druhém nebo třetím rande. Docela drásavá představa, co myslíte?

Intimita je samozřejmě důležitým stavebním kamenem každého nově se rodícího vztahu, ale když přijde moc brzy, je to spolehlivý způsob, jak nového partnera vyděsit k smrti. Zároveň má široký záběr a je těžké ji měřit. Každý vztah se pochopitelně vyvíjí podle své vlastní časové osy. „Ano, je vzrušující, když začínáte nový vztah, ale je také důležité užívat si platonickou lásku, vídat se se svými přáteli a mít čas jen pro své koníčky, abyste v novém vztahu neztratili sami sebe,“ upozorňuje v článku certifikovaná odbornice na vztahy Georgia Graceová. 

Podle další odbornice Jessicy Aldersonové je v současné době předčasná intimita častý fenomén. Může za ní stát nespočet důvodů, například přehnaná touha po přijetí nebo neschopnost porozumět sociálním signálům. „Někteří lidé mají strach z odmítnutí nebo opuštění a věří, že rychlým otevřením se vytvoří silné pouto,“ tvrdí Aldersonová. „Myslí si, že když budou sdílet své osobní informace v počátečních fázích randění, bude je jejich protějšek považovat za důvěryhodnější.“

Mylné představy

Proč se vlastně stala předčasná intimita trendem? Kořeny můžeme hledat i v současné popkultuře na sociálních sítích. Ať už je to Instagram nebo Facebook, ze všech stran na nás útočí zamilované fotky a reels párů, ze kterých se staly spřízněné duše doslova přes noc. Když se ale zeptáte stabilních dlouholetých dvojic, často nešlo o lásku na první pohled, jak nám servírují filmy, reklamy a klipy.

Intimita je samozřejmě důležitým stavebním kamenem každého nově se rodícího vztahu, ale když přijde moc brzy, je to spolehlivý způsob, jak nového partnera vyděsit k smrti.

„Prodávají romantický sen,“ říká Grace o dokonalých párech napříč mediálním prostředím. „Abychom si ale udělali obrázek o současných vztazích, nemůžeme se obracet na televizi a sociální sítě, protože v nich najdeme jen pohádky – zábavné a vzrušující vztahy, které většinou vůbec nejsou skutečné.“

Jednou z nejlepších součástí každého nového vztahu je postupné poznávání života toho druhého a jeho zajímavých stránek. „Pomalé odhalování osobních detailů zvyšuje očekávání a radost z toho, že se časem dozvíte ještě víc,“ říká Aldersonová. Přílišnou intimitou v prvních dnech o tyto vzrušující výhody přijdete – je to jako dostat vánoční dárky už v červenci. „Přílišné sdílení na začátku nechává málo prostoru pro růst a objevování v páru. To může bránit rozvoji silného a trvalého pouta,“ dodává odbornice.

Vytyčte si hranice předem

Kdy už se jedná o předčasnou intimitu? Tabulka důvěrnosti po dnech ani týdnech neexistuje. „Žádné dva vztahy nejsou stejné,“ vysvětluje Grace a dodává, že v kterékoli fázi partnerství se mohou lišit očekávání a cíle párů. „Nikdy bych nic neurčovala časově, protože je to velmi individuální.“

„Samozřejmě, že byste se měli na prvním rande trochu otevřít, ale zamyslete se, jak moc a co budete sdílet,“ říká Grace. „Také si stanovte hranici u témat, která jsou pro vás citlivá až traumatizující, protože to není zábavné ani sexy.“

A mimochodem – jsou i další věci, za které pozvánku na druhé rande už nedostanete. Mrkněte na čtyři nejhorší chyby, které se na romantických schůzkách stávají dnes a denně.

Související…

Jak dlouho nám trvá rozhodnout se, že chceme druhé rande? Možná méně, než si myslíte
Dominika Glaserová

foto: Shutterstock, zdroj: Bodyandsoul.com

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...