fbpx

Zapomeňte na obyčejnou krásu. Tajemství sex-appealu je mix s mnoha přísadami 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Je symetrický obličej a perfektní postava podmínkou toho, aby po vás ostatní toužili, nebo spíš záleží na tom, jací jste a jestli máte charisma? Podle vědců je to komplikovanější, než se na první pohled může zdát

Zveřejněno: 4. 12. 2023

Magazín People pořádá každý rok anketu a vyhlašuje nejvíc sexy muže roku. Každý rok se také najde velké množství lidí, kteří s výsledky nesouhlasí. Stejně tomu bylo i letos, kdy anketu vyhrál herec Patrick Dempsey, kterého si mnozí spojují s jeho rolí Derecka Shepherda alias McDreamyho v seriálu Chirurgové.

Zaměstnanci časopisu na svou obranu tvrdí, že po celý rok monitorují preference veřejnosti a na názory se ptají i známých osobností. Jak je tedy možné, že se vždy najde tolik lidí, kteří s obsazením prvních příček nejsou spokojeni?

Podle Blancy Cobbové, expertky na řeč těla, se přitažlivost skrývá v oku pozorovatele: „Některé lidi přitahují fyzické vlastnosti obličeje. I hlas může být vnímán jako sexy v závislosti na výšce, tónu a intonaci. Někomu může připadat sexy tělesná vůně člověka a proměnnou může tvořit také vřelá, otevřená a sebevědomá řeč,“ říká.

Biologické faktory

Magazín Huffpost se pokusil zjistit, co si o přitažlivosti myslí věda a co hraje roli v tom, zda nám daná osoba sexy připadá nebo ne. „Existuje mnoho teorií, pokud jde o faktory, které mohou zvyšovat úroveň atraktivity, a ty jsou napěchovány kulturními aspekty, jako jsou generační trendy, etnické rozdíly v preferencích, evoluční faktory, které berou v potaz ženské křivky a plodnost, nebo faktory blízkosti, které naznačují, že nás nejvíce přitahuje to, co kolem sebe vidíme nejčastěji,“ vysvětluje psycholožka Kelsey Latimerová. „Z toho vyplývá, že přitažlivost ovlivňují faktory jak biologické, tak i naučené.“

Pokud by něco bylo přirozeně atraktivní nebo neatraktivní a trendy by se v průběhu času nikdy nezměnily, přirozený výběr by nás dovedl k tomu, že by všichni vypadali stejně.

„Existuje evoluční teorie, které říká, že fyzická přitažlivost je důležitá, protože nás nutí se množit, a to udržuje daný druh naživu,“ říká Latimerová. „Jsou známé určité fyzické rysy mužů i žen, které jsou považovány za úzce spojené s plodností. To, že nás přitahují, může být vrozené.“

Zároveň ale náš mozek podněcují další faktory, jako je vůně nebo symetrie obličeje. Podle Latimerové není možné univerzálně určit, kdo je a kdo není přitažlivý. „Skutečnost je taková, že pokud by něco bylo přirozeně atraktivní nebo neatraktivní a trendy by se v průběhu času nikdy nezměnily, přirozený výběr by nás dovedl k tomu, že by všichni vypadali stejně,“ říká. Existuje proto mnoho variací v tom, co je považováno za atraktivní.

Roli hraje i osobnost

Čím to ale je, že někdy potkáte prototyp dokonale krásného člověka, ale žádná fyzická přitažlivost se nedostaví? Důležitou roli hraje totiž i charakter a to, jak se člověk prezentuje světu.

Možná jste se někdy naopak seznámili s člověkem, o kterém byste na první pohled řekli, že vzhledem nijak nevyniká, ale z nějakého důvodu vás po nějaké době začal přitahovat. „To není náhoda! Osobnost může zcela změnit počáteční pocit přitažlivosti, a to pozitivně i negativně,“ říká Latimerová.

Ženy mohou svoji atraktivitu zvýšit tím, že se budou smát vtipům svých protějšků, a muži by se měli naučit, jak ženu rozesmát.

„Charisma může upoutat něčí pozornost, protože odráží šarm a sociální inteligenci. Podceňovanou sexy vlastností je laskavost, která odráží soucit, empatii a citlivost a díky které se druhá osoba cítí opečovávaná a milovaná, což pomáhá posilovat emocionální spojení,“ dodává Cobbová.

Ženy oceňují smysl pro humor

Studie z roku 2017 domněnku, že osobnost člověka je důležitým faktorem fyzické přitažlivosti, stejně jako smysl pro humor, potvrzuje. S tím podle magazínu Time souhlasí i neurovědec Robert Provine, který analyzoval více než 3 000 reklam zaměřených na nezadané, a zjistil, že ženy častěji popisovaly svou schopnost ocenit dobrý smysl pro humor, zatímco muži  humor spíše demonstrovali. Z toho vyplývá, že ženy mohou svoji atraktivitu zvýšit tím, že se budou smát vtipům svých protějšků, a muži by se měli naučit, jak ženu rozesmát.

Psycholožka Randi Guntherová se domnívá, že existuje 10 nedoceněných vlastností, které člověku dodávají sex-appeal. Co dokážou lidé, kteří ostatním připadají přitažliví, i když nejsou vždy na první pohled krásní?

1. Umí člověka oslovit i ho nechat jít

Tito lidé umí být žádoucí, ale zároveň se dokážou snadno odpojit, když vzájemná chemie přestane fungovat. Dokáží být plně přítomní a projevovat náklonost, ale nejsou zoufalí a nepřemlouvají toho druhého, aby zůstal, když vidí, že chce jít. Bývají tajemní a nechávají si svobodu rozhodnout se, jestli zůstanou, nebo ne.

2. Nemyslí příliš do budoucna

Sexy lidé investují čas a energii do hledání vzrušujících a magických spojení, ale dovolují, aby se věci vyvíjely svým vlastním nadčasovým způsobem a pouze tehdy, když jsou tomu oba lidé stejně otevření. Vědí, že úspěšné vztahy jsou organické a mění se v každém okamžiku. Jejich partneři se necítí být tlačeni nebo manipulováni do situace, o kterou nestojí.

3. Jsou trochu nedostupní

Sexy lidi bývá někdy těžší zaujmout, a to ne nutně proto, že by chtěli hrát hry. Často jen nechtějí vztah uspěchat a chtějí si nechat čas na to, aby druhému člověku mohli důvěřovat.

4. Jsou hraví

Hravost je sexy. Přitažliví lidé si užívají proces svádění a není pro ně vždy důležitý samotný výsledek. Jsou spokojení i sami se sebou, a tak nechávají hlavně na druhém, jestli se rozhodne k jejich zábavě připojit. Jsou rozmarní a mají bohatou fantazii.

5. Jsou fyzicky i psychicky zdraví

Sexy lidé bývají fit a pečují o svá těla i duši. Jsou si vědomi toho, co je nabíjí a co naopak vyčerpává, a za každou cenu si chtějí udržovat balanc. Milují pohyb, zážitky, dobrodružství. Svět je pro ně lákavým místem a své nadšení přenášejí i na lidi kolem sebe. Všechno a všichni jsou pro ně příležitostí k růstu.

6. Jsou to bezpeční lovci

Vědí, že lidé si užívají, když je někdo „loví“, ale jen tehdy, pokud se u toho cítí v bezpečí. Dávají proto svým kořistem jasně najevo, že jsou lovené, ale zároveň jim umožňují uniknout, když o to přestanou stát. Záleží jim na tom, aby si oba dva hru na honěnou užívali, dokážou proto i role obrátit a nechat se chvilku nahánět. Tato schopnost je základním předpokladem fungujícího sexuálního propojení.

7. Partnera vítají, ale nepotřebují

Sexy lidé jsou spokojení a kompletní, ať už jsou single, nebo zadaní. Jsou rádi ve vztahu, ale dokážou být šťastní i sami se sebou. Nepotřebují zvyšovat skóre, vyhrát ani nikoho vlastnit. Neočekávají od druhého nic na oplátku. Zároveň jsou si ale vědomi své vlastní ceny, což dávají předem najevo.

8. Vědí, co druzí chtějí

Atraktivní lidé jsou si vědomi toho, co jejich partner chce a potřebuje. Neznamená to, že se automaticky cítí povinni mu to poskytnout, ale dokážou se vžít do reality druhého člověka, sledují ho a vědí, jaké jsou jeho emocionální nebo sexuální potřeby a co musí udělat, aby se cítil žádaný a respektovaný. Nemusí dlouho přemýšlet nad tím, co říct nebo jak se zachovat.

9. Nejsou na prodej

Přitažliví lidé se nenechají koupit, ovládat nebo manipulovat. Jsou hrdí na svou schopnost vybrat si kdy, kde a s kým chtějí navázat vztah. A toto sebepoznání je to, co jim dodává před ostatními sebevědomí. Lidé okolo nich brzo pochopí, že je nemá cenu pronásledovat, zkoušet ani klást požadavky, pokud oni sami po vztahu netouží.

10. Nenechají se snadno chytit do pasti

Dokáží být naplno druhému oddaní, aniž by slibovali budoucí závazky. Nechávají svým citům prostor růst s časem a nenechají se tlačit někam, kam sami nechtějí. Nic nehrají, žijí přítomností a neslibují něco, co nevědí, jestli dokážou splnit.

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...