fbpx

Zveřejněno: 17. 3. 2017

Blíží se jaro a s ním i ideální doba na pořádný úklid. Pokud se do něj navíc pustíte podle principů feng šuej, můžete se těšit na dokonalý pořádek nejen v bytě, ale i v hlavě a ve vztazích.

Feng šuej je tradiční čínské učení, které se zabývá vytvářením harmonického vztahu mezi člověkem a jeho životním prostorem s cílem umožnit volné a nerušené proudění životodárné energie čchi. Jak upřesňuje Cheryl Grace ve své knize Feng šuej jednoduše: „Podoba každého prostředí určuje stupeň a kvalitu energie, kterou můžeme do života dostat. Proto je náš vlastní životní temperament buď podporován, nebo vyčerpáván působením okolí. Cílem feng šuej je vylepšení a zvýšení této energie kolem nás, čímž nakonec dojde k vyburcování naší vlastní životní síly."

uklid shutter2
Úklid podle feng šuej se v mnohém neliší od toho klasického generálního. Až však pochopíte jeho hlubší podstatu, budete běžné a mnohdy i otravné činnosti dělat s mnohem větším elánem.

Konec chaosu

Pro začátek se zbavte všeho nepořádku. Místo by ve vašem bytě, kanceláři či autě neměly mít zejména stoleté, nepotřebné nebo rozbité věci. Ty totiž symbolizují povahu mezilidských vztahů, takže jejich vyklizením ze svého života odsunete i staré, nefungující nebo zatěžující vazby. Ať už uklízíte šatník, nebo kuchyňskou linku, do popředí dejte předměty, které naopak velmi často a rádi používáte a ke kterým máte pozitivní citový vztah. Pokud navíc ponesou jasnou a veselou barvu, bude restart vašeho života o to rychlejší.

Kuchyně – základ zdraví a prosperity

Velkou pozornost věnujte především úklidu kuchyně, která je podle feng šuej místem zdraví, prosperity a soudržnosti celé rodiny. Tato místnost by proto měla viditelně zářit čistotou, svěžestí a vlídností. Zaměřte se především na lednici a mrazák, které mnohdy doslova přetékají nejrůznějšími polotovary, které vysílají „mrtvou“, rušivou energii. Naučte se proto vařit zejména z čerstvých potravin a co možná nejvíce používejte ovoce a zeleninu. Především pomeranče jsou považovány za plody štěstí a přímo sálají povznášející energií – než si na nich pochutnáte, vystavte je na oči v míse na viditelném místě. Stejnou životní sílou jsou nabity také živé rostliny a bylinky, které v kuchyni poslouží i jako vhodná dekorace. Naopak se vyhněte sušeným nebo umělým květinám, jejichž energie je umrtvena.
Rušivé vlny vysílá také špinavá kuchyňská linka, neuklizený jídelní stůl, plný dřez nádobí nebo napěchovaný koš s odpadky. Úklid takového nepořádku neodkládejte a radši se do něj pusťte, jakmile je to možné. Od neuklizených koutů domova byste zejména neměli odcházet ven, například do práce. Všichni známe ten pocit, jaké je to přicházet do nádherně vypulírovaného, nebo naopak špinavého a chaotického bytu. Nenarušte si proto svůj vzácný vztah s domovem!

Nový elán do života

uklid shutter1
Nejen v kuchyních, ale i v ostatních místnostech interiéru by se měla okna doslova blýskat. Jejich mytí můžete chápat jako magický rituál. Touto činností totiž získáte nový pohled na život, proto se do ní pusťte nejen v případě špinavých skel, ale například i v situacích, kdy stojíte před důležitým rozhodnutím. Budete překvapeni rozdílem, který umytá okna vnesou nejen do vašeho bytu, ale hlavně do vaší mysli.

Mohlo by se zdát, že z hlediska feng šuej má význam pouze velký, razantní úklid. Naopak! I takové každodenní stírání prachu má svůj hluboký smysl. Prach symbolizuje stagnaci. A stagnace je přesným opakem toku a oběhu, které jsou zárukou zdraví, štěstí, prosperity i bohatství. Proto vezměte prachovku do ruky a rozpohybujte všudypřítomnou energii!

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...