fbpx

Zveřejněno: 15. 6. 2017

Když se dnes prokoušete nepřeberným množstvím fotografií na sociálních sítích, pravděpodobně vás budou provázet samé tagy jako #nomakeup nebo #pravejsemseprobudila. Pravdou ale je, že líčení je dnes všudypřítomné. Ne vždy tomu tak ovšem bylo. Kdyby historie make-upu používala hashtagy, pravděpodobně by vypadaly asi takto: #oholenevlasy #zadneobocitakyoboci nebo #vytrhanerasyzarukakrasy...

„Ve starověkém Egyptě byl oční make-up každodenní součástí úprav tváří nejen u žen, ale především u mužů. Obočí i řasy si barvili velice výrazně načerno, víčka byla zelená a oči byly umně obkrouženy do mandlového tvaru. Cílem ovšem nebylo jen zkrášlení. Lidé věřili, že takový make-up od nich odežene zlé duchy a nemoci,“ říká Martina Košťálová ze společnosti RefectoCil, která se profesně zabývá barvením a stylingem řas a obočí.

Ve starověkém Řecku byly v módě složité účesy, bledá pleť a výrazné líčení rtů i očí s maximálně hustým černým obočím, často i falešným, které se vyrábělo ze srsti volů. Ve starověkém Římě si pak ženy často opticky rozšiřovaly obočí pomocí sazí.

Ve středověku si ženy depilovaly vlasy, obočí i řasy

Pravý opak nabral styl obočí ve středověku, kdy bylo za krásné považováno co nejvyšší čelo, a ženy si často depilovaly vlasy co nejvýše nad ním, aby docílily patřičného efektu. Trhaly si také obočí, a dokonce i řasy. Make-up nebyl zapotřebí žádný – navíc byl považován za hřích, protože jen přírodně krásné ženy měly blíže k Bohu.

Renesanční ikonou krásy byla britská královna Alžběta I. Nosila rusé vlasy a dbala na to, aby její pleť byla vždy zcela bledá a obočí jemné. Ve velkém se nosily příčesky, ženy i muži si barvili vlasy – barvy ale bohužel nebyly valné kvality, proto tyto procedury často končily ztrátou vlasů. To se změnilo s průmyslovou revolucí, kdy vznikla řada kosmetických produktů pro péči o pleť i vlasy. Tomu byla ovšem v 19. století opět učiněna přítrž, protože make-up byl považován za vulgární a mohly ho nosit jen herečky a prostitutky. Ženy si tajně zvýrazňovaly oči olejem a do očí si kapaly citronové oční kapky. Obočí si nechávaly husté a neuspořádané.

Obočí podle celebrit

Ve 20. století přichází éra filmových hvězd a s nimi nový styl v úpravě obočí – moderní bylo vytrhané, úzké obočí, upravené petrolejem nebo vazelínou. Ve 20. letech se pak začaly nosit první umělé řasy. Pro ženy byla inspirací filmová hvězda Lucille Ball, která používala zemité odstíny na víčka, natočené řasy a úzké, tenké a dlouhé obočí, upravené do oblouku.

Ve 40. letech se v USA (a nejen tam) stala ikonou krásy herečka Audrey Hepburn, která ztvárňovala eleganci a ženskost. Líčení bylo výrazné, přitom však vyzařovalo punc naivity – její obočí bylo nápadité, ale s ostrým ohybem nahoře.

V 60. letech bylo moderní mít pohled jako mrkací panenka. Nosilo se výrazné obočí a husté tmavé řasy. K naprosté dokonalosti dovedla své obočí herečka Sophia Loren, která si ho holila a zpět dokreslovala krátkými přesnými tahy. Výsledkem bylo silně zakřivené obočí, které ale zdánlivě vytvářelo přírodní vzhled.

Se 70. léty nastupuje éra výstředního kouřového líčení tenkého obočí s výrazným obloukem – takové měla například zpěvačka Cher.

Používání očních linek a výrazné, husté a často neupravené obočí pak bylo známkou 80. let. Jeho ukázkou byla například herečka Brooke Shields, která nosila přirozeně široké obočí, jež působilo rozhodně a sebevědomě.

V 90. letech opět přichází návrat k jemnému obočí, vytrhanému do úzkého oblouku.  Takové měla herečka Drew Barrymore, která ho dolaďovala přírodním kouřovým líčením, ohraničeným hnědou nebo béžovou linkou.

Sladit barvu obočí s barvou vlasů

Od roku 2000 až do dnešních dnů je nejvíce in obočí maximálně přírodního tvaru a jeho nositelkou je například modelka Cara Delevigne, jejíž obočí je tmavé, husté a přirozeně tvarované. „Vítězné oblouky“ dnešních dnů by měly působit přirozeně a věrohodně. Proto je velkým trendem barvit si obočí k barvě vlasů tak, aby co nejvíc ladilo jak barevně, tak teplým či studeným tónem jednotlivých odstínů. Dávno odzvonilo dobám, kdy jste si mohli vybrat jen mezi černou a hnědou barvou.

 

Čtěte také:

Dejte si velký pozor na to, co o vás prozradí obočí

Proč vám kondicionér z drogerie zničí vlasy?

Dlouhé řasy mrknutím oka? Jděte na to přírodní cestou 

 

foto: youtube

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...