fbpx

Zveřejněno: 17. 3. 2017

Cíl této výjimečné aktivity je jedinečný: Vyjet do zahraničí s co nejnižším rozpočtem. Vydejte se poznávat nová místa, místní obyvatele, jejich specifickou kulturu a zlepšete se v jazyce.

Workaway je velmi ambiciózní nezávislý projekt, který vymyslelo několik nadšených cestovatelů. Vytvořili tak možnosti přímého kontaktu mezi místními obyvateli a dobrovolníkem, tedy workawayerem, který přijíždí pomoci výměnou za bezplatné ubytování a stravu. Každý, kdo už Workaway vyzkoušel, ví, že získává mnohem víc než jenom bydlení a jídlo. Dokonale pozná zemi svých hostitelů, žije jejich životy a sdílí s nimi každodenní radosti i starosti.

cestovani shutter1
„Workway weby disponují databází rodin, jednotlivců a organizací v širokém spektru zemí téměř celého světa výměnou za pomoc od natírání plotů po sázení rostlin. Při zapojení do sítě můžete využít dvě možnosti – buď se registrovat jako cestovatel, nebo jako hostitel.“ Cestujete skoro nebo úplně zadarmo, poznáte, jak místní lidé skutečně žijí, najdete výborné přátele a naučíte se novým dovednostem a pravděpodobně i nový jazyk.

Začátky na farmách

Díky projektu WWOOF začínali cestovatelé na farmách ve všech koutech světa, postupem času se cestování a poznávání nových zemí za pár korun změnilo a stalo natolik oblíbené, že zcela zákonitě vznikly i další služby, které propojují cestovatele – dobrovolníky a lidi, kteří mohou nabídnout bydlení výměnou za to, že jim někdo pomůže. Dnes už lze pomáhat i ve školce, v hostelu, v turistickém centru, v různých komunitních projektech, a dokonce i u jednotlivých lidí doma. Registrace, která umožňuje nahlédnout do hostitelské databáze se stovkami kontaktů, stojí asi 23 eur na dva roky. Zájemci vyplní formulář, pro inspiraci se mohou podívat na video a mohou si také pročíst názory cestovatelů.

Karibik, žádaná destinace

cestovani shutter
Jednou ze současných atraktivních a aktuálních destinací, kam se rádi a často vydávají čeští dobrovolníci, je také Karibik, konkrétně Dominikánská republika. „Země nabízí hned několik dobrovolnických projektů. Workawayeři mohou pracovat na plantážích Chocal CO-OP a spolu s domorodci pěstovat organické kakao nebo se mohou zapojit do programu zalesňování, mohou být ale také učiteli angličtiny,“ vysvětluje Simona Juránková z Národního turistického úřadu Dominikánské republiky v Praze. Volné dny pak dobrovolníci mohou trávit samozřejmě i tady po svém.
„Dobrovolníci mohou využít služeb lodní společnosti Fathom korporace Carnival. Trajekty do přístavu Amber Cove u Puerto Plata vyplouvají každou neděli odpoledne z amerického Miami,“ přidává ještě radu Simona Juránková.

Foto: Shutterstock 

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...