fbpx

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o zrak? 2 fotografie
zdroj: FOKUS optik

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny nápory zimy?

Zveřejněno: 16. 1. 2023

Problémy se zrakem běžně nemáte, ale v zimním období zažíváte zvýšenou citlivost očí? Je to způsobeno několika důvody. „Na vině mohou být zejména přechody z chladného venkovního prostředí do vytopených interiérů, které mohou způsobit tzv. syndrom suchého oka. To není schopné vytvářet dostatečný slzný film, je citlivé, zarudlé a pálí. Řešením mohou být zvlhčující kapky, tzv. umělé slzy, které na povrchu vytváří umělý film, který oko dlouhodobě chrání před drážděním,“ vysvětluje optometrista Martin Slaný, odborný garant FOKUS optik.

Ty se ale nepoužívají pouze na suché oči. „V případě, že své slzy nedokážete udržet v oku a nadměrně slzíte, nejspíše zažíváte podobně nepříjemné pocity spojené s podrážděním a pocitem cizího tělesa. I tyto problémy se řeší použitím zvlhčujících kapek, které vytvoří umělý slzný film na povrchu oka, čímž se stabilizuje iniciace slz vlastních,“ dodává Martin Slaný.

Ostré sluneční světlo může způsobit sněžnou slepotu

Pokud trávíte zimu na horách, obezřetní byste měli být především na ultrafialové záření, které se zvyšuje až o 20 až 30 % na 1000 m výšky. Jeho intenzitu navíc podporují i další faktory, jako jsou čistota vzduchu a skoro 80% odraz od sněhu. Zimní sporty i pobyt ve vysokohorském prostředí je proto nutné absolvovat s vhodnými slunečními brýlemi. Bez nich si totiž můžete v lepším případě přihodit zánět spojivek, v tom horším i nepříjemné poškození zraku v podobě sněžné slepoty.

zdroj shutterstock01 min

zdroj: FOKUS optik


„Kombinace reflexních povrchů a vysoké nadmořské výšky zapříčiňuje, že jsou naše oči více náchylné ke spálení, které se projevuje bolestí a světloplachostí. Tento stav se nazývá sněžná slepota neboli fotokeratitida, která je způsobena poškozením tkáně spojivek a víček natolik, že znemožňuje otevřít oči. Obvykle odezní až po několika dnech, vždy však vyžaduje vyhledání odborné pomoci,“ popisuje Martin Slaný.

Zamlžené brýle nebo řezající kontaktní čočky?

Pokud v zimě nosíte dioptrické brýle, určitě dobře znáte zamlžená skla. Kvůli výraznému teplotnímu rozdílu se na povrchu brýlové čočky vysráží vodní pára. Určitou chvíli pak trvá, než se čočky přizpůsobí nové teplotě okolí a brýle jsou pak opět jasné. „Zamlžení můžete zmírnit pomocí sprejů. Zároveň si můžete pořídit i brýlové čočky se speciální vrstvou proti zamlžování,“ radí Martin Slaný.

I nositelé kontaktních čoček mohou v mrazivých dnech zažívat nepříjemné pocity spojené s pálením, začervenáním nebo podrážděním. „Přechody ze zimy do tepla se při nasazených kontaktních čočkách mohou projevit nepohodlím, dřením čočky nebo pocitem cizího tělíska v oku. V těchto chvílích není nic snazšího než použít zvlhčující kapky, které by během chvíle měly tyto problémy vyřešit,“ dodává.

Pokud problémy přetrvávají, vyplatí se investovat do modelů, které v sobě mají přítomné zvlhčující složky, jež se z čočky postupně uvolňují a oko zvlhčují během nošení v průběhu celého dne.

Související…

Usínáte často u filmů? Odborníci radí, jak vydržet až do titulků
Dominika Glaserová

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: FOKUS Optik, zdroj: FOKUS Optik

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...