fbpx

Kvůli koronavirové pandemii zasáhlo Česko několik nařízení a zákazů. Mezi nimi i zákaz konání farmářských trhů. Ty dostaly stopku 10. března. Po více než měsíci, konkrétně 20. dubna, vláda jejich konání za přísných bezpečnostních opatření znovu povolila. Jak to na trzích po měsíci fungování vypadá?

Zveřejněno: 20. 5. 2020

Trhy hned po jejich znovuobnovení navštívily tisíce lidí. Bezpečnostní a hygienická pravidla důsledně dodržují zákazníci i prodejci. „Co se návštěvnosti týče, u menších trhů, jako jsou Heřmaňák a Kubáň, můžeme hovořit o stovkách návštěvníků denně, u náplavky pak o tisících. Je vidět, že se lidem po trzích stýskalo a že byli vyprahlí po kvalitních čerstvých potravinách od českých farmářů,“ říká Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť České republiky.

„Všichni se chovají i v rámci bezpečnostních opatření velmi disciplinovaně a my jsme nezaznamenali žádné excesy. Prodejci jsou samozřejmě rádi, že mohou opět nabízet své produkty, že mají odbyt. Pokud vím, na opatření si nijak nestěžují,“ dodává Jiří Sedláček.

Poptávka je obrovská, určitě srovnatelná s dobou před pandemií, ne-li větší.

Jeho slova potvrzuje Hana Veverková, spolumajitelka rodinné firmy Marmeládový mlýn: „Bezpečnostní opatření respektujeme, neliší se v podstatě od všech opatření, na která jsme si už během posledních dvou měsíců zvykli. Pokud díky nim mohou trhy fungovat, nemáme s tím problém.“

Zpět do normálu

Farmářské trhy se pomalu vracejí do podoby, v jaké je zákazníci znají. Zpět je občerstvení i pouliční umělci. Organizátoři navyšují i počty stánků. „Na menších trzích se počet stánků blíží obvyklému stavu, na větší náplavce jsme po odmlce začínali sotva se třetinou, trh od trhu stánky postupně přidáváme. Na farmářských trzích je možné od pondělka 11. května tak jako na restauračních zahrádkách podávat potraviny a nápoje k jídlu i na místě při zachování bezpečnostních opatření. Druhou květnovou neděli se na farmářské trhy vrátili také pouliční umělci. Jsou povoleny akce, včetně kulturních, do stovky osob, což obě tržiště, Kubáň i Náplavka, na kterých buskeři pravidelně vystupují, splňují,“ popsal Jiří Sedláček.

Teď se obáváme spíš dlouhodobých důsledků, tedy jaký bude mít zpomalení ekonomiky vliv na naše dodavatele surovin a naše velkoodběratele.

Kvůli omezení dovozu začíná být na českých pultech nedostatek ovoce a zeleniny a jejich cena roste. Lidé o drahé zboží nemají zájem. Naopak na farmářských trzích jde tuzemská zelenina na odbyt. „Největším hitem je sezónní zelenina a bylinky. Zákazníci mohou na trzích koupit špenát, pórek, chřest, první skleníková rajčata, různé druhy salátů, ředkvičky, cibulku, ředkev, kedlubny, kopr, koriandr, mátu, meduňku, rozmarýn a další. Poptávka je obrovská, určitě srovnatelná s dobou před pandemií, ne-li větší,“ doplnil Jiří Sedláček.

Zánik ne, ztráty ano

Kromě okamžitého propadu tržeb – například farma Krasolesí po uzavření farmářských trhů uváděla osmdesátiprocentní ztráty – se farmáři obávají dopadu restrikcí na jejich podnikání.

„Naše rodinná farma se díky prodeji výrobků jinými kanály, jako byly e-shop, přímé rozvozy a zásobování prodejen, v přímém ohrožení neocitla, i tak jsme samozřejmě kvůli uzavření trhů ekonomické dopady pocítili. Teď se obáváme spíš dlouhodobých důsledků, tedy jaký bude mít zpomalení ekonomiky vliv na naše dodavatele surovin a naše velkoodběratele,“ uzavřela Hana Veverková.

Související…

Farmáři se vracejí na trhy. V Praze budou prodávat několikrát v týdnu
red

foto: AFT ČR, zdroj: Asociace farmářských tržišť ČR

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...