fbpx

Zveřejněno: 13. 3. 2017

Používá se už tisíce let. V některých kulturách platí i za posvátnou rostlinu. Pole působení, kdy dokáže pomoct, je široké. Ale nic se nemá přehánět...

Prim. MUDr. Milan Čarvaš při své přednášce na téma “Působení Aloe Vera na lidský organismus” mimo jiné uvedl: “Kontrolní skupina pacientů při popálenině 3. stupně, která byla klasicky léčena, se zotavila za 50 dní. Skupina ošetřována s Aloe Vera se uzdravila již za 30 dní.” To jsou slova, která hovoří za vše. Ovšem hojení popálenin, odřenin a dalších problémů kůže nejsou zdaleka to jediné, co tato rostlinka umí. Díky podávání před operací dosahuje Aloe Vera skvělých účinků při následném zacelení břišních srůstů, které jsou menší. Navíc dochází i ke zmenšení již existujících. Seboroická dermatitida, lupenka i chronická ložisková psoriáza se díky ní dají také úspěšně léčit.

Doporučené vnitřní užívání

Při potížích s překyselením žaludku, při problémech s krvácejícími dásněmi, při hojení aftů, při nechutenství i při potravinových alergiích, dále při potížích se slinivkou břišní nebo při hemeroidech i v případech cévních chorob vám může být Aloe Vera také velmi nápomocná. Má nejen antibakteriální, ale i protizánětlivé účinky. Gel, který produkují listy, hlavně jeho fytosteroly, jsou jedinečné při dlouhodobé kontrole hladiny glukózy, což je užitečné při léčbě cukrovky 2. typu. Je také vhodné ho užívat i při podezření na vznik žaludečních vředů. V tomto směru působí i preventivně. Má totiž tlumivý efekt na vznik žaludečních kyselin. Další studie potvrzují výrazný cévní efekt - dokáže na ně působit regeneračně. Má silné hepatoprotektivní účinky - dovede zvrátit proces nekrózy jater.

shutterstock 304881149
Vědecké objevy

Výzkumy prováděné v několika posledních letech se zaměřily na protinádorový efekt Aloe Vera. Je tedy možné, že nás v budoucnu dokáže Aloe Vera uchránit i před tou nejzákeřnější civilizační chorobou? Zaměření na leukemické buňkové linie ukázalo, že Aloe Emodin na ně má nekrotický účinek.

Frakce aloe-lektiny a polysacharidy mohou redukovat zánětlivé reakce a zvyšovat protinádorový účinek. Při studiích pacientů s nádorem plic, prsu a zažívacího traktu se při podávání Aloe navíc k chemoterapii ukázalo, že tato forma léčby dokáže pacientům prodloužit život až o rok i více. Podobného účinku bylo dosaženo i u skupiny osob léčících se na metastázy žaludku, slinivky břišní, nádoru střev či plic.

Řekněte Aloi ne, pokud...

Jsou však i případy, kdy se užívání aloe nedoporučuje. Jedná se například o období menstruace, těhotenství nebo kojení, dále při zánětu ledvin, neboť zvyšuje přítok krve do břicha. Jako u všech léčivých rostlin i u Aloe Vera platí, že by se měla užívat s mírou. Při jejím nadměrném užívání se mohou některé látky v ní obsažené projevit až toxicky.

Foto: Shutterstock

 

 

Tipy redakce

Práce jako smysl života: V Americe se „workismus“ stal novým náboženstvím

Práce jako smysl života: V Americe se „workismus“ stal novým náboženstvím

V roce 1930 napsal ekonom John Mayard Keynes esej nazvanou Economic Possibilities...

Objevila se nová planeta v naší galaxii? Taky je možné, že jde jen o černou díru

Objevila se nová planeta v naší galaxii? Taky je možné, že jde jen o černou díru

Aby nějaký astronom objevil novou planetu v naší sluneční soustavě, to je věc...