Přečteno 2296x

Edward Kung z University of California Los Angeles a jeho tým vytvořili novou studii zaměřenou na vliv Airbnb a podobných služeb na realitní trh a jeho fungování. V USA podle výzkumu vzrostl mezi lety 2000 a 2014 podíl lidí, kteří dávají více než 30 % svých příjmů na nájem, z 30 na 39 %. Tento trend má vzestupnou tendenci. Dochází tak ke krizi v dostupnosti bydlení. Někteří odborníci tvrdí, že za zvyšováním cen jsou služby, jako je Airbnb, tedy zejména pronájem bytů turistům v centrech měst. Týká se to i Prahy. Co je na tom pravdy?

K těm, kteří mají za to, že Airbnb nájmy v centrech měst zvyšuje, se řadí právě i Kung. Ze závěrů studie vyplývá, že Airbnb a jemu podobné služby přímo ovlivňují vývoj krize v dostupnosti bydlení i zvyšování cen bytů k pronájmu.

Globální mluvčí společnosti Airbnb tvrdí, že podle 95 % ekonomů a odborníků na trh s bydlením nemá nabídka sdíleného bydlení na výši nájmů výraznější dopad. Podívejme se tedy, jak to funguje na trhu českém, konkrétně v Praze, kde je služba Airbnb nejdiskutovanější.

Koupit byt v Praze? Mission impossible

Ceny nemovitostí k pronájmu se do jisté míry odvíjejí i od jejich ceny kupní. Ty podle údajů ČSÚ vzrostly od roku 2010 o více než 40 %. Nejmarkantněji v posledních dvou letech. A ani astronomická částka na vašem účtu není zárukou toho, že najdete bydlení podle vašich představ. Bytů se totiž především v Praze nedostává.

shutterstock 624572792

Jednoduchá aplikace, která vystrnadí starousedlíky z center měst. Je to pravda?

„Pravda je, že v Praze poptávka jak po nových, tak secondhandových nemovitostech převyšuje nabídku. Za zdražováním bytů v české metropoli stojí několik faktorů. Prvním jsou nízké úrokové sazby z hypoték. Na podzim loňského roku až do léta letošního roku nebylo výjimkou podepisování úvěrů, kde byly sazby 1,49 až 1,59 % a zájemce musel mít pouze 10 % vlastních prostředků. Ta doba už skončila, ale vyprodaly se i nemovitosti, které makléři nabízeli několik měsíců,“ uvádí generální reprezentant a specialista financování nemovitostí Modré pyramidy Aleš Martínek. „Za vysokými cenami nemovitostí stojí také nedostatek nových bytů. Developeři vyprodali staré zásoby, nebo byty neprodávají a drží si je. Zahájení nových staveb se nekoná, nebo jen v malé míře.“

Na vině jsou i administrativní průtahy, se kterými se musí developeři potýkat. Kvůli dlouhým lhůtám schvalování se někteří z klíčových investorů rozhodli postupně zbavovat plánovaných projektů a omezit nové developerské investice na minimum. Vznikla tak situace, kdy nabídka bytů neodpovídá poptávce. Například sehnat byt v novostavbě (která ještě nestojí) je opravdová mise. Lidé tak kupují byty hlava nehlava, jen aby měli alespoň nějakou šanci získat vlastní bydlení. Kolikrát není jasný termín dokončení, a tím pádem ani nastěhování. Přesto je o tyto "neexistující" byty enormní zájem a jejich cena stále stoupá.

Drahé bydlení v centru Prahy? Nejen u nás

Praha je, co se hrubé domácí produkce týče, jedním z nejúspěšnějších a nejbohatších regionů v Evropské unii a tento status si dlouhodobě drží. Není se tedy čemu divit, že vlastníci nemovitostí na tento trend reagují. Ceny mohou nově přizpůsobit evropským standardům i díky změnám v regulovaném nájemném, kvůli kterému bylo složení obyvatelstva v centru metropole odlišné od jiných velkoměst.

Ekonomický růst, zrušení regulovaného nájemného i fakt, že Praha je v Evropě jedinečnou kombinací historických lákadel a bezpečí, umožňuje naplnit poptávku v segmentu takzvaného sdíleného ubytování. To zprostředkovávají právě platformy, jako jsou Airbnb nebo booking.com.

 

shutterstock 712018735

Zakázat Airbnb v Praze? To není řešení, turisté se přesunou do jiných metropolí. Oblíbený je třeba estonský Talin.

Často i v médiích skloňovaným názorem je, že Airbnb může za zdražování bytů v celé Praze. Výzkumy trhu s nemovitostmi, zkušenosti pronajímatelů i názory odborníků v oblasti trhu s nemovitostmi se však s tímto názorem jednoznačně neztotožňují.

Statistiky: Airbnb nemá plošný vliv

To, že Airbnb neovlivňuje ceny bytů plošně, potvrzuje i výzkum developerské společnosti Trigema, podle kterého se z celkového počtu bytů určených ke krátkodobým pronájmům (Airbnb ad.) nabízí nejvíce v centru hlavního města. V Praze 1 je inzerováno cca 300 takových bytů či pokojů. Ve druhé městské části se jedná o 120 a ve třetí o 115 bytů. To dohromady představuje více než polovinu z celkového počtu bytů v hlavním městě, jež jsou určeny ke krátkodobému pronájmu.

Airbnb je mezi turisty oblíbené především díky osobnímu vkladu hostitele, který návštěvníkům často pomůže vyvarovat se tradičních turistických pastí. „Dávám lidem doporučení a tipy, které směnárně se vyhnout obloukem, že nemají brát taxíka z ulice, kam chodit na jídlo a kde hledat malá lokální bistra, kavárny, kluby a další zajímavá místa, která by sami ani s pomocí turistických příruček nenašli,“ popisuje svou práci Karel, který pronajímá byt na Václavském náměstí už 5 let. S Airbnb tak začínal jako jeden z prvních v Praze. Turisty upozorňuje prý často i na to, že bábuška opravdu není český suvenýr, nebo že trdelník je "tradiční" asi tak jako český hovězí steak.

Ze své praxe statistiky potvrzuje i Kateřina, která v Praze pronajímá 6 bytů. „Nepokoušela bych se nabízet byty mimo Prahu 1 a 2 a i na Praze 2 si vybírám lokality. Důležitá je dostupnost MHD do starého města. Když je to dál nebo mimo metro či tramvaj, tak to ovlivňuje cenu bytu i obsazenost. V takovém případě se jednoznačně vyplatí pronajmout byt k dlouhodobému pronájmu,“ říká podnikatelka.

Kdo na to nemá, v centru prostě nebydlí

Ze statistik tedy vyplývá, že centrum metropole patří především turistům. Airbnb a další podobné platformy na tom mají velký podíl. Jedná se však o přirozenou reakci na specifickou poptávku. A není se čemu divit, že zájem stále roste. Praha je historickým a architektonickým unikátem, který byl lákadlem odjakživa.

Využitím služby sdíleného bydlení mají návštěvníci Prahy navíc možnost bydlet v srdci města v bytě, kde se můžou cítit jako doma. Airbnb poskytuje cestovatelům možnost být méně turisty, setkat se s místními a poznat tak město i z jiné, reálnější stránky. Tento novátorský přístup k turismu zároveň podporuje lokální bistra, bary a další místa, kvůli kterým se lidé do metropole vracejí.

Resumé je tedy jednoduché. Kdo na to nemá, v centru prostě nebydlí. S koncem regulovaného nájemného se především z Prahy 1 vystěhovali lidé, kteří si za normálních tržních cen srovnatelných s jinými metropolemi nemohou bydlení v centru dovolit.

Nemůže za to Airbnb, ale fakt, že většina lidí prostě a jednoduše nemá finanční prostředky na to, aby bydlela v samém srdci Prahy. To je ale zcela běžné i v zahraničních metropolích. V ostatních městských částech se ceny pronájmů také zvyšují, ne však tak citelně. Na vině ani zde není jen Airbnb, ale v mnohem větší míře všechny výše zmiňované faktory. Bytů je v Praze prostě málo a poptávka převyšuje nabídku. Je tedy logické, že pokud chce člověk bydlet v rezidenční čtvrti, jakou je Praha 2, 6, 7, musí na to mít. Pokud nemá, existuje mnoho míst v Praze, kde jsou ceny nájmů přijatelnější.

foto: Airbnb

Alice Mikulášová

Alice Mikulášová

Novinářka a copywriterka. Zajímá se o témata zdravého životního stylu, psychologie, rodičovství a mezilidské komunikace.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.