fbpx
Flowee

Zuckerbergova firma vytváří rozhraní speciálního "mozkového počítače". Bude se jednat o gadget, který bude vypadat jako neinvazivní přenosné zařízení. Lidem umožní psát jednoduše tím, že si představí, že mluví. Je to cesta do pekel?

Zveřejněno: 27. 9. 2019

Chatovat po síti bez nutnosti psát, jen silou vlastní mysli? Ne, to nejsou Hvězdné války, ale nová realita, na jejímž vývoji aktuálně pracuje společnost Facebook vedená Markem Zuckerbergem. Představte si gadget, který funguje podobně jako Bluetooth, který ale máte přímo na hlavě. Odborníci předpovídají, že pokud se jej skutečně podaří vytvořit a zkonstruovat, mělo by se jednat o jeden z největších vynálezů moderní doby. Milionům zdravotně postižených by mohl poskytnout nový druh svobody interakce s technologií. Je tu ale ovšem takové malé nebo možná trochu větší "ale".

Brain-computer-interface, zkráceně BCI, by mělo být rozhraní o něco větší než Walkman, iPod nebo další podobný gadget dnešní doby. Kdo si není jistý významem termínu "gadget", nechť sezná, že se jedná o malý předmět, který většinou představuje horkou technologickou novinku na trhu.

Vydáme své mozky všanc?

 

Tristan Green, autor píšící pro The Nextweb, se ale ptá, zda se lidstvo jen neřítí do další katastrofy. Pokud necháme Facebook, Google a další společnosti, jejichž zisky jsou přímo ovlivněny reklamou, vyvinout rozhraní mozkového počítače, nevydáváme sami sebe všanc nebezpečí, o jehož rozměrech zatím nemáme představu?

Neděsí nás potom hračička, která nám dokonce dovolí nepsat, nemluvit a surfovat po síti jen prostřednictvím naší mysli?

Díky zkušeným vývojářům a jejich inteligentním algoritmům se již dnes lidé bez sociálních médií takřka nedokážou obejít. I na to jsme reagovali naší aktivitou Den offline. Neděsí nás potom hračička, která nám dokonce dovolí nepsat, nemluvit a surfovat po síti jen prostřednictvím naší mysli? Skutečně chceme dát Facebooku, Instagramu a spol. přímější přístup k našim mozkům, než mají doteď?

Související…

Facebook bude mít novou zpravodajskou sekci. Jak bude zprávy vybírat?Závislost na extrémech: Proč je práce moderátora Facebooku rizikováFacebook v USA spustil seznamovací službu. Zní vám to bezpečně?

foto: Shutterstock, zdroj: The Next Web

Tipy redakce

Proč se krade i písek z pláže? Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Proč se krade i písek z pláže? Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Jde ještě o klimatickou nouzi, nebo už paniku? 10 otázek a odpovědí o přehřívání Země

Jde ještě o klimatickou nouzi, nebo už paniku? 10 otázek a odpovědí o přehřívání...

Praha 7 vyhlásila v květnu stav klimatické nouze , jak ji (a nejen ji, ale celou...

Twitter uživatelům ukazuje, co mají rádi za reklamu. A někdy je dost mimo

Twitter uživatelům ukazuje, co mají rádi za reklamu. A někdy je dost mimo

Inferred interests neboli „odvozené zájmy“ je název funkce sociální sítě Twitter,...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.