fbpx

Příznaky covidu u některých dětí přetrvávají. Co to udělá s jejich organismem? 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Podle britských vědců nezanedbatelný počet dětí vykazuje různé symptomy nemoci covid-19 ještě dlouho poté, co infekci prodělaly

Zveřejněno: 27. 3. 2022

Britský Úřad pro národní statistiku (ONS) zveřejnil data, která ve společnosti spustila další vlnu obav. Naznačují totiž, že až 13 % dětí mladších 11 let a asi 15 % dětí mezi 12 a 16 lety trpí alespoň jedním příznakem nemoci co

Bolest hlavy i deprese

Přestože je u dětí pravděpodobnost hospitalizace kvůli těžšímu průběhu relativně nízká, zdá se, že i velmi mírný, nebo dokonce bezpříznakový průběh u nich může vést k dlouhodobému výskytu některých symptomů covidu-19 tak, jak je tomu známo u některých dospělých. Britský magazín The Guardian informuje o tom, že se ani v případě následků u dětí nemusí jednat jen o projevy, jako jsou únava, bolest hlavy, ztráta čichu nebo chuti, ale také o ty, které ovlivňují srdce i mozek. Patří sem třeba i neuropsychiatrické symptomy, jako jsou deprese, nebo dokonce kožní léze.

Jedincům, kteří vykazují příznaky i po odeznění infekce, by měla být věnována pozornost, měli by být ve stavu nemocných a odpočívat.

Podle Frances Simpsonové, lektorky psychologie na Coventry University, by dlouhotrvající covidové příznaky u dětí neměly být brány na lehkou váhu s tím, že „děti už jsou v pořádku a mohou jít do školy“. Jedním z problémů podle ní může být poměrně velká propast mezi akutní infekcí a celkovým průběhem onemocnění, kdy jsou některé děti v počátku zcela asymptomatické nebo mají jen velmi mírné příznaky, které ale mohou přetrvávat velmi dlouho. A protože ještě není zcela jasné, jak se taková skutečnost dlouhodobě projevuje na zdravotním stavu dospělých, není to jasné ani u dětí, pročež je na místě opatrnost a jedincům, kteří vykazují příznaky i po odeznění infekce, by měla být věnována pozornost, měli by být ve stavu nemocných a odpočívat.

Děti mají teploty i normálně

Najdou se samozřejmě i lékaři a specialisté, kteří upozornění Úřadu pro národní statistiku považují za přehnaná. Tvrdí, že vzhledem k tomu, že neexistuje srovnávací studie a také s přihlédnutím k faktu, že příznaky, jako je kašel a vysoká teplota, jsou v dětství poměrně běžné, nelze z průzkumu vyvozovat předčasné závěry.

„Pravidelně mluvím s pediatry, kteří jsou o takových případech průběžně informováni, a je nutno říci, že počty těchto dětských případů nejsou obrovské. Nemyslím si, že existuje skutečný důvod k obavám,“ uvádí pro The Guardian Liz Whittakerová, pediatrička a imunoložka, jež působí na Imperial College London. Dobrou zprávou potom podle ní je, že i u dětí, které trpí po prodělání nemoci chronickou únavou, dochází po čase ke zlepšení stavu.

Otázkou ovšem zůstává, zda je vhodné dítě, které ještě dlouho po prodělané infekci vykazuje příznaky, pustit do školy a chovat se, jako že je zdravé. Vědci totiž nevědí, jak se případně virus na jeho organismu může nebo nemůže podepsat. Odpověď podají až další studie, které se už v Británii tímto problémem zabývají.

Související…

Začínat písemkami je nesmysl, říkají odborníci o návratu dětí do škol
Kateřina Hájková

foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Tipy redakce

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Vznik života je pořád ještě pro nás zahalen tajemstvím, tedy pokud nejsme...