fbpx

Zveřejněno: 20. 11. 2022

Muži a ženy se liší v tom, jak se dívají na obličeje a absorbují vizuální informace. Proč? Odpověď se snažil najít tým vědců a psychologů z Queen Mary University v Londýně, který přišel s překvapivým závěrem. Co zjistil jejich vědecký výzkum?

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, nebo alespoň tak se to říká. Věda už však potvrdila, že existuje oblast, ve které se obě pohlaví značně rozcházejí. A to ve způsobu, jak se dívají na obličeje ostatních lidí.

Výzkumníci se rozhodli provést test u 500 mužů a žen, pocházejících z různých kulturních prostředí. Těm na počítači ukazovali sérii různých obličejů. Účastníci byli požádáni, aby uvedli, jak dlouhý oční kontakt s hercem na Skypu jim byl ještě příjemný. Každý účastník viděl tu samou tvář (celkem jich bylo osm) během zkušební doby, která trvala cca 15 minut. Na závěr vědci shromáždili osobní informace o účastnících prostřednictvím dotazníku. Vědecký tým se zaměřil na pohyby očí u každého jedince. 

Překvapující výsledek výzkumu

Studie přinesla zajímavý výsledek. Výzkumníci zjistili, že dámská část se více zaměřuje na levou stranu obličeje. Oproti mužům stráví více času sledováním tváří a jejich detailů. Rozdíl mezi tím, jak se muži a ženy dívají na obličeje ostatních lidí, byl tak markantní, že vědci byli schopni předpovědět pohlaví účastníků s 80procentní přesností. A to jen na základě jejich způsobu „skenování“ ostatních.

Výzkum říká, že můžete uhádnout pohlaví osoby na základě toho, jak se na vás dívá. „Existuje řada prohlášení v populární kultuře, že muži a ženy se dívají na věci jinak – toto je první demonstrace, která dává za pravdu tomuto tvrzení,“ říká spoluautorka Isabelle Mareschal. „Byli jsme schopni určit pohlaví účastníka na základě toho, jak se díval na hercův obličej. Můžeme však zcela vyloučit, že délka pozorování obličejů se nijak neodvíjela od kultury účastníka, neboť testu se zúčastnilo na šedesát různých národností. Také můžeme vyloučit další pozorovatelné charakteristiky, jako je atraktivita a pocit důvěryhodnosti, které taktéž neměly vliv na délku pozorování obličejů.“

Byli jsme schopni určit pohlaví účastníka na základě toho, jak se díval na hercův obličej.

Ženy častěji udržují oční kontakt a detailně prozkoumávají rysy obličeje druhé osoby oproti mužům. Pánská část má naopak tendenci si vybrat určité místo a udržovat se svým protějškem jen letmé pohledy. To může být také důvod toho, proč jsou ženy považovány za lepší společnice pro konverzaci a proč jsou muži známí zíráním kamkoliv jen ne do ženina obličeje.

Tým publikoval své zjištění v časopise Journal of Vision. Uvedl, že tento rozdíl mezi pohlavími může mít dopad na mnohé výzkumné oblasti, jako je například diagnóza autismu, nebo dokonce na každodenní chování, jako je sledování filmů či ku příkladu způsob řízení vozidla.

 

foto: Shutterstock, zdroj: Medical X Press

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...