fbpx

Negativa spojená s kosmetickým průmyslem se týkají jak nás samotných, tak i dalších nevinných bytostí, jako jsou zvířata. Právě ta jsou totiž obvykle předmětem testování výrobků určených k péči o naše tělo a často i zdrojem látek používaných k její výrobě. Způsob, jak se těmto negativům vyhnout, je však velmi snadný – stačí přejít na veganskou kosmetiku

Zveřejněno: 19. 5. 2020

Také jste vždy chtěli patřit mezi ty šťastlivce, kteří bez používání jakékoliv kosmetiky mají krásnou čistou pleť a zdravé vlasy i nehty? Bohužel, takových lidí chodí po světě jen pár a my smrtelníci pro svou krásu musíme každý den alespoň něco málo udělat. Pravdou však je, že za běžnými kosmetickými produkty se skrývá i jejich stinná stránka.

Negativa spojená s kosmetickým průmyslem se týkají jak nás samotných, tak i dalších nevinných bytostí, jako jsou zvířata. Právě ta jsou totiž obvykle předmětem testování výrobků určených k péči o naše tělo a často i zdrojem látek používaných k její výrobě. Způsob, jak se těmto negativům vyhnout, je však velmi snadný – stačí přejít na veganskou kosmetiku.

1. Nepodporujete zbytečné utrpení

Hlavní výhodou, kterou vám veganská kosmetika přinese, je čisté svědomí. Jen v Americe každoročně zemře více než 100 milionů zvířat využívaných k testování různých produktů, nejen těch kosmetických. Představte si, jakých čísel dosahujeme v rámci celého světa. Přitom se bez takového jednání můžeme zcela obejít.

cruelty free logo

Nejen americká legislativa, ale ani zákony jiných zemí včetně naší republiky nevyžadují, aby byly kosmetické produkty před uvedením na trh testovány na zvířatech. Jedná se o volbu, kterou každá společnost učiní ze své vlastní vůle. Jestliže toto zbytečné trápení již nechcete podporovat, hledejte výrobky nejen s označením „vegan“, ale také „cruelty-free“.

Samotná nálepka „vegan“ se totiž většinou vztahuje pouze na složení kosmetiky. Je tedy zárukou toho, že v produktech nenajdete žádné živočišné složky. Jaké by tak v kosmetice mohly být? Například včelí propolis, lanolin neboli ovčí maz, kolagen získaný z ryb nebo placenta z děloh jatečných zvířat.

2. Objevíte spoustu nových produktů

Jestliže jste doposud kupovali konvenční značky, které znáte z televizních reklam, tak si odpíráte mnoho skvělých a kvalitních produktů. Spousta nových i zaběhnutých firem je nucena držet krok s rostoucí poptávkou po alternativních kosmetických výrobcích, a proto vytváří zcela nové řady, které jsou stavěné na míru právě veganům.

Trh s rostlinnými produkty pro péči o pleť, vlasy i nehty se za poslední roky velice rozrostl, takže rozhodně budete mít z čeho vybírat.

Od přechodu na veganskou kosmetiku vás tedy rozhodně nemusí odrazovat strach z toho, že byste neměli co používat. Trh s rostlinnými produkty pro péči o pleť, vlasy i nehty se za poslední roky velice rozrostl, takže rozhodně budete mít z čeho vybírat, a to jak v kamenných obchodech, tak i na internetu.

3. Prospějete vaší pleti

Veganská kosmetika není dělaná jen pro lidi s alternativním životním stylem, ale také pro ty, kdo mají citlivou pleť, která jen tak něco nesnese. Právě ingredience živočišného původu totiž často obsahují alergeny, které pokožku mohou silně dráždit. V rostlinné říši alergeny samozřejmě existují také, ale je jich podstatně méně.

Rostlinné produkty navíc obvykle mívají mnohem šetrnější složení, jelikož jejich výrobci čerpají zejména z přírodních zdrojů. Naopak se kromě živočišných látek vyhýbají také spoustě syntetických složek, které prokazatelně oslabují pokožku a v horším případě přinášejí řadu negativních dopadů.

4. Zaznamenáte viditelné výsledky

Nesejde na tom, zda zrovna hledáte veganský šampon, odličovač nebo dekorativní kosmetiku. Pokud budete hledat kvalitní přírodní značky s dobrým hodnocením zákazníků, můžete se spolehnout na to, že se vám dostane očekávaných výsledků – bez jakýchkoliv zbytečných živočišných látek.

Samozřejmě, že najdete luxusní značky, za které utratíte polovinu výplaty, ale naopak i takové, které vás vůbec nevyjdou draho.

Samozřejmě je ale potřeba počítat s tím, že vám chvíli potrvá, než si najdete konkrétní produkty, které vám stoprocentně vyhovují. Nicméně stejně tak tomu bývá i u konvenčních značek. Ty však často pouze vytvářejí dojem, že fungují. Po použití pleť nebo vlasy mohou vypadat zdravější, ale v dlouhodobém měřítku se působením syntetických látek většinou spíše ničí.

5. Neutratíte ani o korunu víc

S veganstvím jako takovým se často spojují fámy o tom, že tento životní styl musí být drahý. Nicméně stejně tak jako v případě jídla může i veganská kosmetika disponovat různým cenovým rozpětím. Samozřejmě, že najdete luxusní značky, za které utratíte polovinu výplaty, ale naopak i takové, které vás vůbec nevyjdou draho.

Záleží tedy pouze na vás, na kolik si péče o své tělo ceníte a co jste kvůli ní ochotni obětovat. Jak jsme v našem článku ukázali, nemusíte se o nic ochuzovat. Stačí se odhodlat udělat drobnou změnu ve vašem každodenním životě, která však pomůže k obrovské změně pro svět, a to nejen pro ten zvířecí.

Související…

Než si namažete obličej: Byl tenhle krém testovaný na zvířatech?
Kristina Lamperová

foto: Batoo.cz, zdroj: Batoo.cz

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...