fbpx

Já to tedy neberu, šéfe: 4 důvody, proč změnit práci 2 fotografie
Když už to dál nejde, tak je nejlepší odejít se vztyčenou hlavou.

Pořád je ještě ideální doba vystřídat pracoviště, zvlášť když na tom stávajícím ztrácíte motivaci

Zveřejněno: 9. 10. 2018

Zaměstnanci v Česku zažívají nebývale příznivé období. Podle posledních údajů Eurostatu se nezaměstnanost u nás drží na rekordních 2,3 procenta, což je vůbec nejméně z celé Evropské unie. To je samozřejmě skvělá zpráva pro všechny, kteří uvažují o změně pracoviště. Řada firem totiž doslova baží po kvalitních zaměstnancích a nabízí jim výhodné pracovní podmínky. Naopak některé instituce zaspaly a svých zaměstnanců si příliš neváží.

Související…

Neumíte se soustředit? Pracujte tvrději
Jan Handl

Ať už máte svou práci opravdu rádi, anebo se spíš bojíte změny k horšímu, výsledek je stále stejný: zdráháte se odejít. Co když ale jen zbytečně schováváte hlavu do písku? My každopádně nabízíme čtyři důvody, proč byste ze stávajícího zaměstnání odejít měli. Jde v nich hlavně o vás.

Stagnace

Ve firmě pracujete léta, ve svém oboru jste skutečný profesionál. A přesto stále zůstáváte na jedné a té samé pozici, plníte stále stejné úkoly a nikam se neposunujete, nerozvíjíte se. Prostě stojíte.

Pokud vám nadřízený není schopen nabídnout žádnou možnost rozvoje, není lepší důvod k rozloučení.

Pokud nepatříte k těm, kterým taková monotónnost a rutina vyhovuje, nejspíš už nějakou dobu v práci bez perspektivy trpíte. A představa, že budete na stejném místě třeba dalších dvacet let, vás ubíjí. Pokud vám nadřízený není schopen nabídnout žádnou možnost rozvoje, není lepší důvod k rozloučení a hledání vyšších cílů jinde. No, možná je lepší to udělat naopak. Nejdřív hledat a pak se loučit.

Vyhoření

Schopný člověk potřebuje smysluplnou práci a často jí potřebuje hodně. Úkoly jsou pro něj výzva, která motivuje. S tím je ovšem spjatá i potřeba uznání a ocenění. Pokud se mu ale nic takového nedostává a naopak získá pocit, že se jeho nadstandardní přístup k práci stal v očích šéfa samozřejmostí, nadšení rychle střídá nechuť. Poznáváte se v tom?

prace prescas

Někdy má člověk pocit, že prostě nic z toho, co dělá, nedává smysl.


Pak je třeba začít jednat. Pracujete přesčas? Pak vám náleží odměna nebo dovolená navíc. Odvádíte lepší práci než kolegové? Pak je možná na čase zvýšení mzdy. V případě, že nadřízený vaše návrhy odmítne anebo se vyjádří příliš neurčitě, máte vážný důvod ke změně.

Neviditelný „průměr“

Předkládáte nové nápady, máte spoustu námětů na zlepšení, pracujete naplno. Na poradách vás nadřízení chválí. Jenže když přijde na rozdávání odměn, nejste jaksi na řadě. 

Zaměstnání není totální nasazení bez pravidel.

Smetanu si rozdělí manažeři, trochu občas zbude na uklízečky a vrátné, aby si firma zajistila odborářský klid a lidskou tvář. Případně vedení exemplárně ocení kolegu, který je sice podprůměrný, ale tento měsíc se mu zrovna něco povedlo. Něco, co je pro vás zajetý standard.

Manažerská neschopnost

Jste nachlazení a potřebujete se den vyležet v posteli. Jenže váš šéf se na vás nedůvěřivě zadívá a jen neochotně vám umožní vybrat si den dovolené. On je přece v práci, i když má angínu. Anebo jiná situace: nadřízený vždy požaduje, abyste práci dodali v zadaném termínu. Sám se ale nestydí vám napsat e-mail v půl desáté večer s tím, že vám během dne jaksi zapomněl zadat práci, která má být hotová do rána. A tak místo spánku sedíte u počítače. No co, on přece také pracuje do noci, tak co byste to neskousli vy?

Pracovní doba, nárok na dovolenou a slušné zacházení. To jsou mantinely, do kterých se musí schopný manažer vejít.

Jenže vy nemusíte. Zaměstnání není totální nasazení bez pravidel. Pracovní doba, nárok na dovolenou a slušné zacházení. To jsou mantinely, do kterých se musí schopný manažer vejít. Existují samozřejmě opodstatněné výjimky, kdy je třeba odvést práci přes čas nebo oželet plánovanou dovolenou. Těmi ale šéfové nesmí v žádném případě krýt vlastní neschopnost profesionálně vést tým.

Vylepšit si třetinu času

Důvodů, proč změnit zaměstnání, může být samozřejmě více. Vedle negativní motivace to může být i ta pozitivní. Třeba výhodnější nabídka práce, osobní rozvoj nebo i možnost pracovat v zahraničí. 

Vždycky by ale měla být hlavním cílem změny vaše spokojenost s prostředím, které si pro sebe vyberete. Vždyť v práci strávíme minimálně třetinu dne.

foto: Shutterstock, zdroj: Zonky Times

Tipy redakce

Co rozhodlo? Proč už si dnes i skeptici mohou být jistí, že planetu ohřívá člověk

Co rozhodlo? Proč už si dnes i skeptici mohou být jistí, že planetu ohřívá člověk

Moderní věda má za to, že prakticky celou klimatickou změnu od 70. let 20. století...

Můžou Einsteinovu teorii relativity změnit chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Můžou Einsteinovu teorii relativity změnit chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....