fbpx

Jak poznat, že k vám promlouvá intuice? Důležité jsou tyto tři aspekty 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Když se v životě necháváme vést svým šestým smyslem, daří se nám skvěle. Jak ale rozeznat pravou intuici od našich strachů, myšlenek a tužeb?

Zveřejněno: 4. 11. 2022

Možná si myslíte, že intuice je něco, co mají ostatní lidé, ale vy ne. Nebo možná intuici cítíte, ale odmítáte ji, protože ji považujete za nedůvěryhodný nebo nespolehlivý zdroj. Pravdou je, že intuice je velmi reálná a máme ji všichni. Každý z nás. Je to přirozený proces, a čím více ji dokážeme využívat, tím lépe jsme schopni činit správná rozhodnutí. Dobrou zprávou také je, že existují způsoby, jak intuici od našich různých strachů či naopak přání ještě jednoduše odlišit. 

Stále nejste přesvědčeni o tom, že můžete důvěřovat své intuici, která vás vede? Vezměte v úvahu, že vědci z univerzity v Leedsu analyzovali spousty údajů na toto téma a dospěli k závěru, že intuice je skutečný psychologický proces, který bychom měli brát vážně. Fakt, že svou intuici můžete  „vycvičit“, zase dokazuje studie provedená na toto téma týmem vědců z University of New South Wales v čele s výzkumníkem Joelem Pearsonem: „Jedno ze zajímavých zjištění tohoto výzkumu je, že mechanismus intuice lze zlepšovat praxí.“ 

Intuice vs. impuls

Impuls je založen na vnějším spouštěči, je naší reakcí na události v životě. Pokud k vám přijde informace zvenčí, která následně zabrnká na citlivou strunu a vyvolá ve vás strach, pak se vypne váš rozum a vy jednáte pouze v režii emocí.

Když nejste schopni intuici přijmout nebo jí porozumět, doráží se stále větší intenzitou, což se následně projeví například třesem rukou či svíráním žaludku.

Jste rozrušeni ne na základě vnitřního světa, ale díky vnějším podnětům. Tečou vám slzy, třesou se ruce, svírá se žaludek a podlamují se kolena, přestože ještě předtím, než se vnější impuls dostavil, jste byli v naprostém klidu.

Na druhé straně intuice není ovlivněná vnějšími spouštěči. Nejedná se o bezprostřední impulsivní reakci, je to hlas, který pracuje, když jste v klidu. Často k vám promlouvá tehdy, když jste mimo ruch vnějšího života, například ve sprše, při řízení auta či v posteli před spaním. Fyzicky se může projevovat podobně jako obavy, ale s tím rozdílem, že neznáte její přesnou příčinu. Intuitivní vjemy na vás neútočí ihned jako strach, ale snaží se přijít ve formě poznání. Teprve když ji nejste schopni přijmout nebo jí porozumět, doráží se stále větší intenzitou, což se následně projeví například třesem rukou či svíráním žaludku.

Klid, radost a jasnost

Pokud v sobě chcete objevit pocit, který vás povede správným směrem, zaměřte se na tyto tři aspekty: klid, radost a jasnost.

Intuice je vždy založena na pocitu hlubokého klidu a uvolnění. Když se snažíte naladit na své podvědomí, zeptejte se sami sebe, jaké emoce vám odpověď na vaši otázku přináší. Pokud se cítíte neklidní či vzrušení, pak se pravděpodobně jedná spíše o vaše vlastní touhy a přání. Pokuste se spojit se svým skutečným vedením a s pocitem klidu a přijetí. Když vás napadne nějaké řešení problému či odpověď, váš následný postoj by měl být: „Ať je to jakkoli, mě se to netýká,“ spíše než: „Ano, ano, ANO!“ Po rozhodnutí na základě intuice cítíte vnitřní klid, který je stabilní.

Intuice je vždy založena na pocitu hlubokého klidu a uvolnění

Druhá věc, kterou lze spojovat s intuicí, je určitá jasnost. Pokud vám hlavou probíhají různé alternativy či se vám o nich zdá, je důležité mezi nimi rozlišovat. Čisté a jasné barvy a obrazy naplněné jasem značí, že jste naladěni na skutečné vedení.

Nakonec se zaměřte na pocit vnitřní radosti, jehož základem by měl být klid a hluboká nestrannost. Pokud jste citově rozrušení, pak to pravděpodobně značí jen dočasné štěstí, které přichází, když jsou naplněny vaše touhy. Pravé štěstí by vás mělo přivádět k sobě a k pocitu rostoucí svobody, ne od sebe.

Související…

Proč psychopati jednají tak impulzivně? Příčinou je takzvaná afektivní intuice
Kateřina Hájková

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...