fbpx

Když už si chcete půjčit, mělo by jít o dárek s trvalejší hodnotou. Ideálně takový, který poslouží celé rodině

Zveřejněno: 20. 12. 2018

Snaha udělat svým blízkým radost pod vánočním stromečkem za každou cenu může mít katastrofální následky. Češi si už zvykli půjčovat peníze i na sezonní aktivity, kromě Vánoc například i na letní dovolené. Zvlášť o svátcích dochází k impulzivnímu jednání, které je živnou půdou nevýhodných a drahých půjček.

Na Vánoce si bere půjčku každý osmý Čech, v průměru ve výši osm tisíc korun. Takové jsou informace serveru OKfin.cz. Zvláště nebankovní instituce rok co rok přicházejí s agresivní reklamou, která má zapůsobit na lidské city – věty typu „Potěšte své blízké na Vánoce, prostředky na dárky ihned, peníze bez ručitele a nahlížení do registrů“ v předvánočním období útočí ze všech stran.

Velkou „popularitu“ mají v tomto směru mikropůjčky, s jejichž splácením však mohou mít lidé po období vánočních výdajů problémy.

Cílí tak na lidi, kteří mají obavu, zda budou jejich Vánoce skutečně svátky hojnosti. Možná ano, ale poté přijde na řadu splácení, které může dlužníkům v lepším případě udělat černou díru na peníze v rodinném rozpočtu, v horším případě vést k vážným problémům typu exekuce. 

Pozor na triky

Velkou „popularitu“ mají v tomto směru mikropůjčky, s jejichž splácením však mohou mít lidé po období vánočních výdajů problémy, nezřídka jsou podmínky při jejich nesplácení doslova drakonické. „Kvalitu půjčky poznáte už podle toho, zda si vás poskytovatel prověří. Pokud se poskytovatel nezajímá o vaši finanční situaci, značí to, že je mu vlastně jedno, zda jste schopen půjčku splatit,“ říká Anna Bláhová, šéfka zákaznické péče na Zonky.

Pokud si skutečně chcete půjčit, je důležité si uvědomit, jak trvalou hodnotu má věc, na kterou finance potřebujeme.

Je potřeba dát si pozor na tradiční triky. Například nabídka nízké měsíční splátky ani zdaleka nemusí znamenat, že vás taková půjčka nedostane do problémů, vždy je nutné vědět, o kolik přesně přeplatíte. Malá splátka na mnoho měsíců se může složit ve vysokou výslednou sumu, která hraničí s lichvou. Pokud vám například někdo nabídne čtyři tisíce s tím, že za půjčku zaplatíte jen tisícovku navíc, představuje to 25 % z půjčené částky – s takovým úrokem by si seriózní bankovní i nebankovní instituce vůbec nedovolily jít na trh.

Když už si půjčujeme

Pokud si skutečně chcete půjčit, je důležité si uvědomit, jak trvalou hodnotu má věc, na kterou finance potřebujeme. Zde se opět nabízí příklad půjček na dovolenou – sice si ji užijeme a zážitky nám zůstanou, ale dluh také, přitom nám ona investice nepřináší žádný trvalý užitek. „Když chcete udělat na Vánoce radost rodině, měl by dárek, na který si půjčujeme, sloužit více osobám a ideálně po mnoho let. Příkladem může být užitečná myčka nádobí, kvalitní televize, počítač pro dítě či více členů rodiny,“ radí Anna Bláhová ze Zonky.

Související…

Pět kroků, jak ušetřit nervy i peněženku o Vánocích
Lukáš Zelený, Zonky.cz

V tom případě je zapotřebí vybrat si takového poskytovatele, který umožňuje bezplatné předčasné splacení půjčky. S tímto přístupem opět souvisí důležitý faktor prověření žadatele poskytovatelem a realistické vyhodnocení jeho finanční situace v případě, že si půjčku bere. 

foto: Shutterstock, zdroj: Zonky.cz

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...