fbpx

Nepodceňujte preventivní návštěvy u lékaře. Včasné podchycení možných rizik vám může zachránit život 2 fotografie
zdroj: Shutterstock

Češi jsou národem, který prevenci zanedbává a podceňuje její podstatu. Dokud mě nic netrápí, lékař není potřeba, že? Nepříjemné příznaky však mohou být až posledním stádiem, kdy vás ani okamžitá léčba nespasí. Pojďme se ku příležitosti světového dne zdraví, který se koná 7. dubna, podívat na důležitost a význam preventivních prohlídek. Jaká vyšetření byste měli pravidelně absolvovat a co vše vám pojišťovna hradí?

Zveřejněno: 5. 4. 2024

Prevence je základ! V České republice si však tento fakt uvědomuje pouze každý desátý člověk, který poctivě a pravidelně absolvuje všechny lékařské prohlídky. Podle průzkumu s názvem Ministr zdraví pouze 61 % dotazovaných dodržuje doporučené intervaly alespoň u jednoho z vyšetření, 14 % dokonce nepodstoupilo preventivní návštěvu u lékaře v posledních 10 letech vůbec. Reputaci však napravují svědomité ženy v případě gynekologického vyšetření, kdy přibližně 74 % dotazovaných potvrdilo, že preventivně navštěvuje svého gynekologa či gynekoložku. Dalšími poctivými a pravidelnými návštěvníky ordinací jsou také rodiče s dětmi, kteří dbají na zdravé a bezproblémové dospívání svého potomka. Zdraví máme jen jedno a je třeba o něj vědomě pečovat. Prevence je nenáročným způsobem, jak být o krok napřed a předcházet problémům ještě před tím, než se stihnou plně projevit.

Každý z nás má nárok na preventivní prohlídky a screeningová vyšetření z povinného zdravotního pojištění, které jsou plně hrazeny. Které to jsou?

Prevenci u gynekologa zanedbává zhruba 30 procent žen

Gynekologická preventivní prohlídka se provádí poprvé v 15 letech věku dívky a dále pak pravidelně jedenkrát ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení předchozí. Jejím obsahem je, stejně jako u jiných odborností, doplnění anamnestických údajů, kompletní gynekologické vyšetření, včetně ultrazvukového, odběr materiálu ke screeningovému vyšetření děložního čípku a závěrečné poučení. Při první prohlídce byste měla být poučena o nutnosti samovyšetřování prsů, včetně předvedení techniky samovyšetření a jejím nácviku.

Ovšem kontrola toho, zda je “tam dole” všechno v pořádku, by neměli podceňovat ani muži.  Komplikace spojené s početím aktuálně v Česku řeší každý pátý pár. Z dat navíc vyplývá, že se situace bude pravděpodobně spíše zhoršovat. „Aby páry mohly případný problém řešit, je dobré absolvovat vyšetření včas, kdy třeba ještě nemají na rodinu ani pomyšlení. Budou alespoň vědět, že je vše v pořádku nebo mohou zvážit, jak se na řešení problému připravit,” říká MUDr. Milada Brandejská, medicínská ředitelka kliniky asistované reprodukce Europe IVF.  

Každý druhý nechodí na základní preventivní prohlídky

Praktický lékař je často opomíjenou zastávkou v rámci preventivních lékařských prohlídek. Lidé se zaměřují především na vyšetření, která se konkrétně cílená na určitou oblast jejich zdraví. Obecné prohlídky, kde vám změří krevní tlak, zkontrolují krevní obraz či kvalitu zraku, bohužel zůstávají opomenuty, přestože právě zde získáte celkové výsledky o vašem zdravotním stavu a možné výkyvy jednotlivých hodnot dále můžete delegovat na konkrétní odborníky. Nárok na preventivní prohlídku u svého praktického lékaře se obnovuje každé dva roky. U dětí do 3 let je frekvence vyšší.

ilustracni foto shutterstock 2 min 1

V rámci návštěvy podstoupíte celkové fyzikální vyšetření, bude vám odebrána krev, jejíž výsledky lékař následně popíše a v případě nesrovnalostí vám doporučí preventivní opatření, a závěrem, pokud vyšetřující uzná za vhodné, vám budou doporučena screeningová vyšetření. Jde tedy o komplexní pohled na zdravotní stav jedince, který má především odhalit, zda je zdraví osoby v obecné normě či nikoliv.

Statisíce Čechů nemají zubaře

Křeslo v zubní ordinaci je obecně označováno jako jedno nejobávanějších míst, kde se člověk může ocitnout. A není se čemu divit! Bolest zubů je nepříjemným utrpením, které vás dokáže rozhodit na zbytek dne. Právě z tohoto důvodu, by preventivní zubní prohlídky měly prioritou číslo jedna! Pravidelná návštěva stomatologické ordinace, na kterou má každý z nás ze zákona nárok dokonce dvakrát ročně, je jednoduchým řešením pro zdravý a bezproblémový chrup.

Zubní lékaři se vám v rámci návštěvy podívají na stav vašich zubů a parodontu, zjistí, zda se u vás nevyskytují nežádoucí anomálie v rámci postavení chrupu a čelisti, a v neposlední řadě také zkontrolují, jestli se u vás neobjevují náznaky nádorového onemocnění. Zubařské nástroje možná na první pohled vzbuzují respekt a strach, pokud se však o svůj chrup pravidelně staráte, preventivní prohlídky pro vás budou pouhým ověřením vaší svědomité péče.

Zajímá vás, na co ještě máte nárok v rámci veřejného zdravotního pojištění?

Preventivní prohlídky hrazené pojišťovnou (pro dospělé):

 • Všeobecná preventivní prohlídka: Jednou za dva roky
 • Gynekologická preventivní prohlídka: Jednou za rok
 • Stomatologická prohlídka: Dvakrát za rok
 • Pracovní lékařské prohlídky: Povinné pro zaměstnance rizikových profesí 2. kategorie
 • Preventivní prohlídky řidičů: Lidé nad 68 let jednou za dva roky

Preventivní programy screeningu zhoubných nádorů (pro dospělé):

 • Screening karcinomu prsu (od 45 let): Jednou za dva roky
 • Screening nádorů tlustého střeva a konečníkku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice (od 50 do 55 let): Jednou ročně
 • Screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice (nad 55 let): Jednou za dva roky
 • Screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím kolonoskopie: Jednou za deset let
 • Screening karcinomu děložního hrdla (v rámci gynekologické prohlídky): Jednou za rok
 • Screening časného záchytu karcinomu plic: Není uvedeno

Související…

Můj nádor je agresivní a invazivní. Umřít teď ale rozhodně nehodlám, s rakovinou se dá normálně fungovat
Kristina Vacková

 

 

foto: Shutterstock, zdroj: Europe IVF

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...