fbpx

Milujte se ráno, odpočívejte ve tři odpoledne. Odborníci radí, jak využít den naplno 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Odborníci odhalují ideální denní dobu pro nejrůznější aktivity

Zveřejněno: 17. 8. 2023

Výběr optimální doby pro různé činnosti může mít velký význam. Autorka Sarah Phillipsová ve svém textu pro The Guardian přináší návod, jak využít každých 24 hodin naplno:

Ráno

Dopřejte si sex: Vztahová a psychosexuální terapeutka Marianne Johnsonová tvrdí, že ranní sex má velké výhody. Studie například ukazují, že pohlavní styk zlepšuje naše reakce na stres. Roste jak hladina energie, tak hladina oxytocinu, díky čemuž více věříme sobě i druhým a dokážeme se lépe uvolnit. A to je docela dobrý způsob, jak začít den, co myslíte?

Proveďte obtížný rozhovor: „Důležité rozhovory vedeme vždy v neděli ráno u snídaně. Jsme svěží, máme před sebou příjemné věci, na které se můžeme těšit, a rozhovory nepovažujeme ani tak za 'náročné' jako spíše za 'zajímavé',“ popisuje psychoterapeutka a spisovatelka Philippa Perryová. Podle ní je totiž důležité nestavět věci do negativního rámce.

Pište si deník: Psaní deníku ihned po probuzení dělá podle autorky knihy Do It For Yourself (Udělej to pro sebe Kary Cutruzzulaové, zázraky. „Věnujte deset minut tomu, abyste si stanovili záměr: Co chcete, aby se dnes stalo? Načmárejte své pochybnosti či obavy a věnujte prostor smysluplnému projektu. Ranní psaní deníku vám navíc pomůže vyhnout se pocitu, že byste později během dne měli něco udělat (ale málokdy to uděláte),“ říká.

Odpoledne

Jděte na rande: Pokud vás čeká rande, vztahová koučka Vicki Pavittová doporučuje vyrazit si na lehkou a bezstarostnou odpolední schůzku u kávy, procházku do přírody nebo na oběd. „Krása denních schůzek spočívá v tom, že můžete být flexibilní, pokud jde o vývoj situace. Pokud konverzace neplyne, můžete vždy schůzku ukončit, ale pokud ano, je zde prostor pro pokračování rande, pokud oba chcete,“ vysvětluje.

Dejte si dvacet: Podle spánkové koučky Camilly Stoddartové je nejlepší si zdřímnout, když máte nejnižší hladinu energie, tedy během odpoledního útlumu. Ten u většiny lidí nastává kolem třetí odpoledne. „Dvacetiminutové zdřímnutí v tomto okamžiku je dostatečně daleko od doby spánku, aby ho nenarušilo, a může pomoci zlepšit kognitivní funkce a celkovou bdělost po zbytek dne,“ uvádí.

Důležité rozhovory vedeme vždy v neděli ráno u snídaně. Jsme svěží, máme před sebou příjemné věci, na které se můžeme těšit, a rozhovory nepovažujeme ani tak za 'náročné' jako spíše za 'zajímavé'.

Večer

Vyrazte za uměním: „Do galerie nebo muzea nejraději chodím večer. Prohlížet si umění po pracovní době mi připadá dospělé a tak trochu nemravné. Navíc mám dojem, jako by se obrazy chovaly jinak..,“ říká umělecký kritik Jonathan Jones. Dodává, že v létě, v místech, kde je přirozené světlo, navíc vytvářejí další kouzlo jemné změny odstínů barev.

Zalévejte rostliny: Praktickou radu dává zahradní publicistka deníku Guardian Alice Vincentová – večer podle ní nastává ideální doba k zalévání rostlin. „Protože když to uděláte ráno, je velká pravděpodobnost, že později bude pršet, a vy si budete připadat jako trouba. Uprostřed dne, kdy je horko, to není vhodné, protože se voda vypaří dřív, než se dostane ke kořenům,“ vysvětluje.

Noc

Upečte si dort: „Záleží na typu člověka. Ale pro mě je nejlepší péct v noci, protože je méně podnětů – méně vyrušování, je větší tma a všechno je klidnější a tišší. Když jsem v tak klidném prostředí, jsem mnohem kreativnější, protože mohu jasněji uvažovat,“ popisuje pekařka Kim-Joy.

Přečtěte si knihu: Ze stejného důvodu doporučuje spisovatel Damian Barr pozdní čtení. „Rád čtu pozdě večer při světle lampy, ale ne v posteli, jinak mám tendenci usnout – ať už je kniha jakkoliv dobrá. Špatně se mi čte, když je kolem hluk, takže dávám přednost nočním hodinám. Čím je svět tišší, tím víc si užívám to, co čtu,“ říká.

Poslouchejte hudbu: „Něco v noci hudbu umocňuje. Existují nejrůznější teorie, proč hudba v tuto denní dobu zní lépe: od toho, že je méně okolního hluku a smyslového rozptylování, až po zvýšení hladiny melatoninu (který zřejmě zlepšuje naše vnímání zvuku),“ tvrdí rockový a popový kritik deníku The Guardian Alexis Petridis. Pro každého, kdo vyrostl na tajném poslechu rádia pod peřinou, je tu možná i trocha nostalgie.

Špatně se mi čte, když je kolem hluk, takže dávám přednost nočním hodinám. Čím je svět tišší, tím víc si knihu užívám.

Záleží na tom, ...

Zajděte si na film: Podle filmového kritika Petera Bradshawa existují pro návštěvu kina tři různé „nejlepší časy“. „Pro skupiny tří a více osob je to po 21. hodině. Pro mě je to ta nejklidnější doba, kdy se všichni společně najíte co nejblíže sálu, a pak se vydáte na film. Pro pár, zejména na prvním rande, je to v 18 hodin – pak se jdete najíst a máte si o čem povídat. Ale pokud jdete sami, ideál je během dne, nejlépe hned po obědě, nebo možná dokonce dopoledne – vychutnáte si, jak málo lidí v kině je, a potom vyjdete ven na denní světlo,“ popisuje.

Pořádně se najezte: Všichni asi známe rčení: Snídej jako král, obědvej jako princ a večeř jako chuďas. Ale stejně jako mnoho jiných mýtů o jídle je i tento mylný, tvrdí profesor genetické epidemiologie na King's College London a spoluzakladatel výživové aplikace Zoe Tim Spector. „Doporučuji lidem, aby si dali velké jídlo, kdykoli jim to udělá největší radost,“ vzkazuje.

Zacvičte si: „Ranní trénink bývá produktivnější a může hned na začátku dne zlepšit vaši náladu, protože cvičení uvolňuje endorfiny – hormony štěstí. Kardio cvičení nízké intenzity absolvuji kolem desáté dopoledne, abych probudil své tělo a centrální nervový systém,“ říká osobní trenér Omar Mansour. Výkonnější nicméně býváme až později, což je dáno zvýšením hladiny testosteronu. „Silový trénink si můžete dát večer, přibližně v 18 hodin, kdy jsou vaše hormony na optimální úrovni. To může zlepšit jeho výsledky,“ dodává.

Související…

Jak snížit škodlivost cukru na minimum? Změňte pořadí jídel i denní dobu
Milada Kadeřábková

foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...