fbpx

Zveřejněno: 17. 5. 2017

Pakliže máte pocit, že ve svém životě nejste tak spokojení, jak byste chtěli, a toužíte po úspěchu i uznání, začněte pracovat na vztahu k sobě samému. Jak na to vám poradíme v několika krocích, které vás postupně dovedou až k vysněnému štěstí. 

Zaměřit více pozornosti na sebe samotného je prvním krokem na cestě k životní rovnováze. Dále je zapotřebí uvědomit si, že nejpřirozenějším směrovačem lidské pozornosti jsou otázky. Místo obvyklého pokládání otázek ostatním se ptejte sami sebe. Uvědomte si, že nikdo nezná lepší odpověď na to, co se týká vás osobně, než vy sami. Pak už se „jen“ musíte naučit pozorně si naslouchat a dokázat vnímat vlastní tělo i jeho zpětnou vazbu. Odpovědi jsou uloženy uvnitř každého z nás. Stačí se na chvíli zastavit, uvolnit a ponořit se dovnitř sebe.

otazky shutterstock 88988416

Naučte se ptát i sami sebe místo neustálého pokládání otázek druhým.

Když to prostě nejde...

Jestliže se vám to zdá obtížné, začněte tím, že zaměříte pozornost pouze na svůj mozek, na řídící orgán celého těla. Nejdříve si zjistěte, co nejvíce ovlivňuje vaše vnímání reality. Naučte se odhalit zkreslení, která mozek i naše omezené smysly (zrak, sluch, chuť, hmat…) způsobují. Většina z nás jim však bezmezně věří a jejich prostřednictvím vnímáme zkreslenou realitu. 

Jak vnímáme naši vnější realitu?

Skrze své smysly a mozek vnímáme náš okolní svět a vytváříme si obraz vnějšího světa uvnitř nás. Každý z nás má ten vnitřní obraz vnější reality jinak zkreslený a každý z nás tak žije ovlivněn právě tím svým jedinečným zkreslením. Čím dříve si začneme být vědomi těchto zkreslení, tím dříve jsme schopni je začít zohledňovat při našem rozhodování o vlastním životě a při utváření životní rovnováhy. Každý z nás je jedinečný, jsme jedineční svým mozkem, svým myšlením a vlastním způsobem rozhodování. Proto je velmi důležité, abychom si byli tohoto faktu vědomi. Už totiž samotné zjištění, jak hodně nebo málo upřednostňujeme některé své smyslové centrum mozku, dokáže pozitivně ovlivnit náš život.
 
vnitrni hlas shutterstock 314633408

Váš vnitřní hlas by se měl postupně stát vaším podporovatelem.

Přestaňte soudit

Začněte pracovat na tom, aby se váš vnitřní hlas stal postupně vaším věrným fanouškem a podporovatelem. Dobrá zpráva je, že je to možné a existují i dostupné nástroje, které s touto proměnou dokáží pomoci a podporovat vás na cestě k získání životní rovnováhy vašich výsledků a vztahů. Záleží totiž jen a jen na nás, a jsme to jen my sami, kdo rozhoduje o tom, čemu věnujeme v životě svoji pozornost. Ovládnutí své pozornosti a pochopení omezenosti vlastních smyslů jsou spolu s vědomým převzetím odpovědnosti za svá rozhodnutí klíčem k trvalému růstu naší vlastní spokojenosti. Chcete se cítit spokojenější a být v životě úspěšnější? Chcete zažívat v životě více radosti? V tom případě začněte vědomě pečovat o svůj vztah k sobě. Je důležité o něj pečovat stejně tak jako o všechny své ostatní partnerské vztahy.
 
Čtěte také: 
 
 
 
 
 

foto: Shutterstock, zdroj: Agentura Náhoda

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...