Přečteno 7743x

Čas od času musí každý z nás učinit nelehké rozhodnutí a taková volba nám může dát zabrat. A jestliže jste v pasti rozhodovací paralýzy podezřele často, je dost možné, že se zkrátka bojíte rozhodovat sami za sebe.

„Existuje několik důvodů pro to, že se někteří lidé nejsou schopni rozhodnout, ať už se jedná o drobnost nebo závažnou věc. Jedním z nich je fakt, že dotyčného mrzí nevyužité alternativy,“ říká americký psychoterapeut Richard Joelson. V podstatě každá volba totiž znamená i určitou ztrátu, což může být pro některé lidi nesnesitelné. Zásadní životní rozhodnutí, jako kde bydlet, zda změnit zaměstnání, zda chceme dlouhodobý vztah, nejsou jednoduché a toho, kdo takovýmto volbám čelí, mohou proto zcela paralyzovat. Podobně tomu může být i u drobných rozhodnutí. Jako příklad uveďme hosta, který je v restauraci nespokojený, protože v rizotu chybí jeho oblíbená přísada – výše uvedená alternativa, které se musel vzdát.

premysleni shutterstock 419498815

Najít přijatelné řešení vlastního problému může být pro někoho velmi obtížné. Zkuste se rozhodnout ale sami. Co třeba sepsat si pro a proti na papír?

Co když se rozhodnu špatně?

Do rozhodovací paralýzy se dostáváme nejčastěji, pokud nás daná volba příliš znepokojuje, nebo jsme příliš závislí na tom, co si myslí naše okolí. U některých jedinců to jde až tak daleko, že ve snaze získat návod, jak se rozhodnout, udělají nejprve takový průzkum mezi svými blízkými a ptají se na jejich názor. Myslet si ale, že druzí jsou v lepší pozici než my a vědí co dělat, je pochopitelně scestné. Posledním důvodem je, že se lidé bojí udělat špatné rozhodnutí. V takovém případě se pak nemusíme rozhodnout pro to, co je lepší pro nás osobně, ale učinit rozhodnutí, které považujeme obecně za lepší.

Dívka, která nevěděla, zda zůstat s přítelem

Psycholog ilustruje výše popsané na případě své pacientky Kelli. Ta za ním jednoho dne přišla s tím, že má přítele, a není si jistá, zda ve vztahu pokračovat. Zeptala se proto rodičů a svých známých, co by měla dělat. Příliš jí to nepomohlo, neboť jejich názory se značně lišily. Když se jí Joelson zeptal na její vlastní názor, nebyla schopná odpovědět. Ve skutečnosti netušila, jaké jsou její pocity k příteli. „Požádala všechny o radu, co má dělat, kromě sebe samotné,“ říká psycholog. „Nakonec jsme se shodli na tom, že jejím skutečným problémem není to, jak to dál bude s Gregem, jako spíš fakt, že si to sama nebyla schopná uvědomit,“ dodává.

shutterstock 610349078

Uvědomte si, že ostatní nevyřeší vaše problémy ve vztahu. To můžete jen vy.

Když chybí víra v sama sebe

Kelli zkrátka podobně jako řada jiných lidí neměla víru v sama sebe. Nevěřila, že dokáže činit správná a spolehlivá rozhodnutí. Mohla za to i nadměrná kontrola rodičů, kteří oceňovali spíše poslušnost a pasivitu než nezávislost a asertivitu. Často ji nelítostně kritizovali. Kelli se proto podceňovala a raději, než aby rozhodla sama a vystavila se selhání, pídila se po názoru ostatních. Jak to s Kelli nakonec dopadlo? Kelli se rozhodla, že s Gregem zůstane. Zjistila však, že jí opakovaně lhal, a o čtyři měsíce později se s ním rozešla. Podle psychologa se před rozchodem nikoho na jeho názor neptala. Zároveň nelitovala toho, že se s ním předtím rozhodla zůstat. Uznala, že se tehdy rozhodla sama za sebe a na základě informací, které měla k dispozici.

foto: Shutterstock, zdroj: Psychology Today

Kamila Steinbachová

Kamila Steinbachová

Žena, přítelkyně, chovatelka koček, kreativní psavec a milovnice filmů.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.