fbpx

Zveřejněno: 19. 3. 2017

Jejich chování je podezřelé. Zcela se vymykají normální většině a navíc požadují naprosté nesmysly jako například zdravé jídlo. Kdo jsou biomatky a proč jimi brzy naplníme ústavy pro mentálně nemocné?

V českých médiích je často doprovází následující adjektiva: nevyrovnané, afektované, silně dominantní. Vyšinuté ženštiny s vytřeštěnýma očima. Nechtějí se podřizovat společnosti. Touží být jiné. Jsou extrém. Zdá se, že biomatky jsou nejnebezpečnější sekta současnosti. Poznáte je podle batikovaných sukní, kojení na veřejnosti a chroustání mrkví ke svačině. Jaké další hříchy mají ještě na kontě? Sobecky upřednostňují vlastní pohodlí před životem dítěte, myslí si, že svým dětem rozumí lépe než pediatr, a nezavrhují přirozené terapie, které u nás všeobecně haní všemu rozumějící ochránce pravdy Sisyfos.

bio zeny shutter
Při psaní diplomové práce před dvaceti pěti lety jsem v diskuzi uvedla: V České republice jsou jako podezřelé a nebezpečné vnímány matky, které děti krmí zeleninou, ne sladkostmi. Naopak ty s platem analgetik v kabelce a s dítětem v kočárku, které okusuje párek v rohlíku, jsou normální. Bohužel se zdá, že se na uvedeném názoru nic moc nezměnilo.

Co tak děsivého bioženy dělají?

Může se zdát, že odmítají léky, porodnice a naše konvenční výchovná a vzdělávací zařízení. Některé se staví pochybovačně i k cukru, mléku, lepku, masu anebo různým kombinacím uvedeného. Ve skutečnosti však bioženy nejsou žádnou sektou sledující jakýkoliv tajný řád. Jsou to moderní vzdělané ženy, které zodpovědně rozhodují o svých životech. Ano, často mohou být jejich rozhodnutí jiná než ta většinová, která jsou u nás zakořeněná, běžná anebo jen pohodlná. To ale neznamená, že jsou špatná, nebo dokonce nebezpečná. Níže shrnuji a vysvětluji nejběžnější hříchy, ze kterých jsou bioženy obviňovány.

Šarlatánské početí

Plánování početí neřeší tak, že by desítky let polykaly hormonální pilulky, které narušují přirozenou hormonální rovnováhu ženy i její střevní mikrobiom. Vystačí si s obyčejným teploměrem, ty náročnější s nejrůznějšími minipočítači, které dnes zajišťují antikoncepci stejně přesně jako zmíněné pilulky – ovšem bez jakýchkoliv nežádoucích účinků léků.

Chtějí rodit děti v pohodě

Na rozdíl od mnoha gynekologů chápou, že pro stahy potřebné k porodu je zásadní pohoda ženy. Jenže doktoři si myslí, že všemu rozumí lépe, vědí, že těhotná žena v podstatě nemyslí, a tak to rovnou musí řešit za ni. Nejraději ji kontrolují položenou na zádech. Což o to, ale vleže se podstatně hůře tlačí. Ve stresu je narušena relaxační atmosféra, a tak i uvolňování hormonů nezbytných pro kontrakce. Bez pohody porod prostě neprobíhá a ženy jsou pak skutečně závislé na lékařích, zákrocích a medikaci.

Fanaticky podporují kojení

bio zeny shutter3
Ignorují práškovaná mléka v plechovkách a na veřejnosti ukazují prsa! Na rozdíl od Nestlé si totiž myslí, že mateřské mléko je ta úplně nejlepší strava pro kojence. Jsou přesvědčené o tom, že dítě je bezva kojit dva až tři roky a že vůbec žádné náhražky nepotřebují. 

Děti vychovávají v divočině

Namísto vzdělávacích zařízení se záchodky vykachlíkovanými podle předpisů vodí chudáky děti do lesa, kde je nechají hrát si se šiškami! Protože podle selského rozumu, a dokonce i nejnovějších studií je nejlepší prevencí spousty současných poruch a nemocí právě styk s přírodou. Děti, které si hrají v přírodním prostředí, totiž vykazují významný nárůst motorické zdatnosti, mají lepší rovnováhu a koordinaci pohybu v porovnání s dětmi, které si hrají na tradičních hřištích. Namísto využití státního školství zakládají pochybné alternativy, jako jsou WaldorfskéMontessori a ještě úplně jiné školy, které se liší od normálu. Nebo děti učí jen tak doma!

Vyžadují zdravé potraviny

Chtějí jen to nejlepší a nejchutnější jídlo, a tak si potraviny pěstují na zahrádkách, pečou si kváskové chleby, vstupují do KPZtek, nakupují si na farmách a farmářských trzích, upřednostňují biopotraviny... Myslí si totiž, že když se rostliny nepolévají agrochemikáliemi a zvířata se nekrmí svinstvem, budou pro nás prospěšnější a budou mít také lepší efekt na naše zdraví. Zdravě jedí, přestože zájem o toto stravování je podle některých našich expertů nebezpečnou poruchou s názvem ortorexie. Co naplat, konzumenti párků a sodovek zaplňují nemocnice a hřbitovy, zatímco o úmrtí ortorektika v našich končinách není ani slechu.

Chtějí, aby děti pily obyčejnou vodu

bio zeny shutter1
Vodu točí z kohoutku a jejich děti tak při pití nedostávají žádné cukry, nula energie a chemických dochucovadel. Přitom dnes víme, že právě nadbytek cukrů a chemie se čím dál více spojuje s nemocemi od zubních kazů, přes obezitu, až k poruchám chování.

Léčí děti třeba cukrem

Při navýšení teploty o desetinu stupně neběží k lékaři a nepožadují okamžité nasazení farmakoterapie, ale jen tak děti doma uloží do klidu, napájejí je bylinkovými čaji, dokonce je v některých případech krmí kuličkami cukru. Vím, že ty nejkvalitnější studie homeopatik často zjišťují účinnost jen na úrovni placeba. Na druhé straně přibývá terapeutů, kteří je úspěšně používají ve své praxi, a spokojených klientů – včetně celých rodin, které díky nim už roky nepotřebují užívat žádné konvenční léky.

Biomatky a bioženy, vaše rozhodnutí jsou nebezpečná. Vaše volby totiž ohrožují jistoty konvenčních rozhodnutí většiny. Tím ji znejišťují a přivádějí do útoku. Vy jste sebevědomé a jisté, vaši kritici si útoky řeší vlastní nejistotu. Odpusťte jim. Obdivuji vás!


Zdroj: blog Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Kdy u lidí skutečně nastává smrt? Odpověď přinesly pokusy s prasečím mozkem

Kdy u lidí skutečně nastává smrt? Odpověď přinesly pokusy s prasečím mozkem

Je smrt něco nezvratného? A kdy vlastně nastává? Všechny vyspělé státy mají ve...

Můžou Einsteinovu teorii relativity změnit chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Můžou Einsteinovu teorii relativity změnit chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....