fbpx
Zveřejněno: 23. 3. 2017

V poslední době je často skloňovaným psychologickým termínem „sebeláska". A ne, nebojte, není sobecká. Naopak umožňuje mít vůbec nějaký pozitivní vztah s druhými.

Pro mnoho lidí však zní cíl mít se rád bez podmínek a omezení jako utopie. Přitom pro začátek stačí uvědomit si, že jsme se všichni narodili jako jedineční a mysl nás všech byla svobodná. Veškerá omezení a pravidla jsme se sami rozhodli přijmout a respektovat nebo je vyznávali naši rodiče a my jsme je v dětství, často nevědomě, přejali od nich.

Vztah k sobě ovlivní spokojenost

Je důležité si uvědomit, že v dospělosti mají na naše vlastní myšlení vliv pouze skutečnosti, kterým věnujeme nebo jsme v minulosti věnovali svoji pozornost. Vše ostatní má už minimální efekt. V našem mozku se vytváří pozitivní nebo negativní vazba ke skutečnostem, na které jsme se soustředili. A současně se tvoří propojení také na nějakou podobnou stávající uloženou informaci.


A je to právě toto vytváření vazeb, které má moc ovlivňovat naše názory. Vliv dané informace na naše rozhodování roste s počtem vzniklých vazeb a zásadní dopad má takzvaná emoční vazba, tj. propojení uložené informace s faktem, zda danou informaci vnímáme jako negativní nebo pozitivní.

lamp 432248 1280

Těžká změna

Mnohem snazší, než si chtít okolí vymalovat podle vlastních představ, je změnit svůj postoj k dané informaci a v zásadě tak upravit  její vliv na náš život.

Životní rovnováha není zas až tak složitá rovnice o mnoha neznámých. Spíše se skládá z osobních hodnot na jedné straně a našich přesvědčení ovlivňujících chování na straně druhé. A naším úkolem je udržovat ručičky vah na obou stranách příliš nevychýlené.

První krok 

life saving swimming tube 737370 640

Tato cesta samozřejmě není lehká, protože každý člověk je naprogramovaný k tomu, aby vinu vždy hledal nejdříve u sebe a až pak ve svém okolí. Začít musíme postupným zvědoměním vlastních osobních hodnot a také je důležité změnit vztah k vlastním přesvědčením.

Náš mozek je úžasný navigační nástroj. Dokáže každého z nás směřovat ke spokojenosti. Stačí si jen vytrvale všímat jeho každodenní zpětné vazby. Dobrá nálada znamená, že jednáme v souladu se svými osobními hodnotami. Ta špatná je následkem toho, že konáme naopak v rozporu se svým osobním přesvědčením.
Zdá se Vám to až příliš jednoduché? Je tomu opravdu tak. Zkuste sami sebe začít pár dní pozorovat a změna možná přijde úplně sama. Když znáte svá přesvědčení i osobní hodnoty, je totiž reálné dosáhnout životního equilibria a stát se úspěšnými a zároveň spokojenými.

Čtěte také: Jak získat rovnováhu.

Zdroj: Náhoda.com, Foto: Pixabay

 

Tipy redakce

V Praze se dají za půl hodiny vyžebrat i 2 000, říká bývalý bezdomovec

V Praze se dají za půl hodiny vyžebrat i 2 000, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

USA jsou zaplavené fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

USA jsou zaplavené fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...