fbpx
Zveřejněno: 18. 6. 2017
Jill Bolte Taylorová je vědkyně zabývající se výzkumem lidského mozku. Z jejího výzkumu vyplývá, že veškeré emoce trvají od chvíle, kdy vzplanou, do okamžiku, kdy dozní, pouhých devadesát vteřin. Měli byste tedy od teď  brečet už jen tento vymezený čas, nebo jak to vlastně je?
Jak je možné, že námi lomcují různé pocity mnohem déle? Byl snad výzkum chybný? Odpověď je snadná. Pokud do příslušné emoce zapojíme své tělo, mysl a řeč, dojde k posílení daného pocitu a emoce s námi cloumá o to déle. Z desítek vteřin se tak stávají desítky minut, hodin i dní... Přitom stačí málo. Jediné, co potřebujeme, aby nad námi emoce nepřevzaly svoji vládu, je zůstat uvolněnými. S emocí se neztotožnit, nevyživit ji energií své řeči, lidově řečeno, „nezačít se v tom šťourat“.
 
Na emocích není nic špatného, neodmyslitelně patří k životu stejně jako myšlenky a pocity. Prostě přicházejí a odcházejí. Potíže nastávají, když se rozhodneme přijmout je za své, když je popíráme nebo s nimi bojujeme. Stejně nebezpečné je, když z jejich vzniku obviňujeme druhé.
 
emoce shutterstock 156731183

Emoce prožijte a pak je nechte odplout. Aby se vás „nezmocnily“ a neovládly vás, zhluboka se nadechněte a uklidněte svou mysl i tělo.

Inspirace u dětí

Inspirací nám mohou být malé děti. Ty se ještě nestydí vyjadřovat své pocity. Emoci naplno prožijí a dále ji v sobě na rozdíl od nás dospělých neživí. Vše prožívají v přítomnosti a pouze jednou. Dospělost nás učí hromadění věcí, stejně jako nezpracovaných pocitů, myšlenek a emocí.
 
První pomocí při nabíhající emoci je ztišit se, zklidnit dech, uvolnit dlaně i celé tělo. Několik vědomých nádechů a výdechů dělá také skutečné zázraky. Pomoci odfiltrovat nakupené napětí coby důsledek stresu a emocí nám může i procházka či běh v přírodě. Neocenitelnými pomocníky jsou relaxace a meditace, stejně jako umění. Osobně se nejraději uchyluji k tanci nebo zpěvu.
 
Líbí se vám představa, že by vaše emoce netrvaly déle než 90 vteřin? Určitě je to možné. Stačí neposilovat je ohnivými slovy a udržovat své tělo v uvolněném režimu.
 
 

foto: Shutterstock, zdroj: Jill Bolte Taylorová, My Stroke of Insight

Tipy redakce

Mohli by chameleoni změnit Einsteinovu teorii relativity? Zatím se žádný nechytil

Mohli by chameleoni změnit Einsteinovu teorii relativity? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu vytváříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu vytváříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...