fbpx

Zveřejněno: 28. 7. 2017

Výzkum provedený na McMaster University jako první na světě potvrdil skutečnost, že užívání probiotik zmírňuje nejen příznaky gastrointestinálních potíží, ale i deprese. Studie tak poskytla jedinečný důkaz o tom, že střevní bakterie ovlivňují naše chování a prožívání.

Ve studii publikované v časopise Gastroenterology vědci zkoumali vliv probiotik na vývoj a léčbu syndromu dráždivého tračníku. Jedná se o nejrozšířenější gastrointestinální poruchu na světě, která má negativní vliv na funkci tlustého střeva – nemocní trpí častými bolestmi břicha i poruchami vyprazdňování, jako je průjem či zácpa. Doprovodným příznakem nemoci jsou také chronické úzkosti a deprese.

bolest bricha shutterstock 379852495

Vědci zkoumali vliv probiotik na vývoj a léčbu syndromu dráždivého tračníku.

Probiotika vs. placebo

V pilotní studii výzkumníci pracovali se 44 dospělými trpícími syndromem dráždivého tračníku, kteří vykazovali mírné až střední úzkosti a deprese. Polovina z nich dostávala denní dávku probiotik Bifidobacterium longum NCC3001, zatímco druhá polovina brala placebo. Sledování probíhalo po dobu 10 týdnů.

U všech nemocných užívajících denně probiotika došlo ke zlepšení stavu i funkce střev a ke zmírnění fyzických obtíží. Co vědce více překvapilo, byl také ústup jejich psychických potíží. Na 64 % pacientů, tedy 14 z 22, snížilo své celkové skóre na škále deprese. Zlepšení psychického stavu se dostavilo také u pacientů s placebem – týkalo se však pouze 32 %, tedy 7 z 22 pacientů. Výzkum tak prokázal, že pro zmírnění příznaků deprese jsou probiotika dvakrát účinnější než placebo. Magnetická resonance navíc potvrdila, že v důsledku užívání probiotik došlo k pozitivním změnám v různých oblastech mozku podílejících se na kontrole nálady.

bricho shutterstock 323668421

Ukazuje se, že užití probiotik zmírňuje jak střevní, tak psychické potíže. Takže máte-li deprese, dejtě těmto lékům šanci.

Léčba střev jako léčba psychiatrických nemocí

„Studie poskytuje další důkaz o tom, že je střevní mikroflóra v přímém spojení s mozkem,“ říká autor studie Dr. Premysl Bercik, profesor medicíny na McMaster University. „Ukazuje se, že užití probiotik zmírňuje jak střevní, tak psychické potíže u syndromu dráždivého tračníku. To otevírá zcela nové možnosti nejen pro léčbu pacientů s funkčními poruchami tlustého střeva, ale i pro léčbu pacientů s primárními psychiatrickými poruchami.“

Přestože výsledky pilotní studie jsou více než slibné, vědci se shodují na tom, že musí být dále potvrzeny ve větším zkušebním měřítku. Již nyní se ale ukazuje, že probiotika mají na naše tělo mnohem komplexnější a pozitivnější vliv, než jsme dosud předpokládali. Nejenže chrání střeva před infekčními a zánětlivými onemocněními, ale také zmírňují příznaky menopauzy a alergií, jsou účinnou prevencí vzniku žaludečních vředů i obezity, a dokonce hrají významnou roli při záchraně života nedonošených dětí.

Jaká probiotika vybrat?

Chcete-li podpořit své zdraví probiotiky, volte přípravky obsahující dostatečné množství vitálních probiotických bakterií. Doporučená denní dávka je 10–20 miliard bakterií pro dospělého a 5–10 miliard pro dítě. Nezapomeňte také na probiotika ve stravě – vaše fyzické i psychické zdraví posilní jogurty s živými kulturami, kefíry, podmáslí, některé druhy sýrů, kysané zelí, kombucha, tempeh či miso.

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...