fbpx

Ájurvéda a jídlo: výživa jako součást wellbeing v Ananda Spa Dalších 4 fotografií v galerii
Midjourney / Zdeněk Strnad

V ájurvédě není jídlo pouhým přijímáním potravy, ale součástí komplexního, transformativního procesu. Naši specialisté vám pomohou najít takovou výživu, která bude odpovídat vašemu tělu a zároveň vám pomůže dosáhnout kýžené harmonie těla a ducha.

Zveřejněno: 28. 5. 2025

Jídlo. Věc, díky které rosteme a fungujeme. Získáváme z něj energii, živiny, důležité stavební látky a vlastně většinu toho, co potřebujeme k fyzickému růstu. Každý z nás je přitom zvyklý stravovat se trochu jinak. Někdo tráví spoustu času přípravou vlastního jídelníčku, jiný je zvyklý chodit do luxusních restaurací a další se spokojí s fastfoodem. Pocit hladu dokážeme zahnat mnoha způsoby, ale ne všechny jsou stejně hodnotné. Asi se shodneme na tom, že šťavnaté čerstvé ovoce a domácí jogurt jsou pro tělo lepší než rohlík se salámem. Navíc spousta z nás si zvykla snídat ve spěchu, pokud snídáme vůbec. Přitom si často ani neuvědomujeme základní věc. Jídlo je mnohem víc než jen potrava. Je to hlavní prvek a středobod léčebného procesu, získávání vitality a vnitřního klidu.

Ájurvéda říká: předcházejme nemocem a zajistěme si dlouhý a spokojený život tím, že tělu dodáme přesně to, co potřebuje.

Ananda Spa využíváme pro doporučení vhodného jídelníčku klasické indické ájurvédské postupy, které mají společnou jednu základní vlastnost, respektují jedinečnost každé lidské bytosti a zároveň vnímají soulad psychické i tělesné složky jako nezbytnou součást procesu dosažení energetické rovnováhy. Všem našim hostům se věnujeme individuálně, ájurvédský specialista stanoví příčiny zdravotních obtíží na základě správného určení tělesných a duševních příznaků nerovnováhy. Západní medicína říká: pokud není tělo nemocné, je jedno, čím jej krmíte. Ájurvéda říká: předcházejme nemocem a zajistěme si dlouhý a spokojený život tím, že tělu dodáme přesně to, co potřebuje. A z toho vychází celá naše filozofie: jídlo není jen potěšení a palivo, je to také prostředek, jak se vyrovnat s negativními vlivy civilizace a předcházet jejím negativním důsledkům. Tisíciletá historie dokládá, že ájurvédská výživa funguje, a v kombinaci s tradiční diagnostikou dokáže předcházet předvídatelným budoucím obtížím.

Proč je výživa v ájurvédě tak důležitá

Ájurvéda se často překládá jako věda života. Je to jeden z nejstarších druhů holistické medicíny, kterou lidstvo poznalo. Učí nás, že zdraví dosáhneme vyrovnaným stavem těla a ducha a že výživa je jedním z nejmocnějších nástrojů k nastolení a udržení životní rovnováhy. Západní medicína často mluví o jednotlivých složkách potravy. Na všech potravinách si dnes můžeme přečíst, kolik sacharidů, bílkovin a tuků obsahují. Kvalitu jídla redukujeme na čísla, ve kterých se většina z nás navíc nevyzná. Oproti tomu ájurvéda pojímá potraviny jako celek. Dívá se na jejich složení, zvažuje jejich chuť (rasa), vliv na zažívání (virya) a také, co se s potravinami stane poté, co je tělo stráví (vipaka). Jídlo je považováno za součást léčebného procesu. Může pomoci tělo zchladit, nebo mu naopak dodat teplo, může stimulovat nebo zklidnit mozek, pročistit tkáně nebo podpořit jejich růst. Záleží jen na tom, jak se jídlo připravuje a – což je neméně důležité – tedy i to, jak ho konzumujeme. Pokud přistoupíme na tuto filozofii, uvědomíme si, že každé sousto nám přidává, nebo naopak ubírá z našeho zdraví.

ajurveda food 3

Výživa a wellbeing: více než jen tělo

Ájurvédská výživa znamená víc než jen sčítání kalorií, vyplňování nutričních tabulek nebo sledování váhy. Středobodem ájurvédské výživy je teorie agni, biologického žáru, který přeměňuje potraviny na energii. Pokud má tělo silný žár agni, dokáže trávit jídlo efektivně a správně vstřebá všechny živiny. Když je naopak žár agni oslaben nebo narušen, nastává ama, stav toxického znečištění, které se v těle hromadí a v důsledku vede k únavě, malátnosti a nemocem. A co oslabuje agni nejvíce? Bohužel právě to, co je typické pro západní civilizaci. Vysoce zpracovaná jídla, rychlé občerstvení, prázdné kalorie. Naopak ájurvédská výživa se soustřeďuje na to, aby agni, oheň života, stále hořel. Aby se jeho teplem živila naše životní energie, imunita a aktivní mysl. Jídlo je také duchovním procesem: pomocí něj se ladíme s rytmem přírody, skládáme poctu vlastnímu tělu a kultivujeme povědomí o sobě sama.

Výživový rytmus Ananda Spa

Každá wellness cesta začíná podrobným prozkoumáním toho nejdůležitějšího. Vašeho těla. Zeptáme se vás na váš životní styl, na fyzickou kondici, promluvíme si o tom, co vás trápí, jak jste na tom s duševní rovnováhou a emocemi. Náš specialista zjistí vrozený a současný stav vašich dóš a jejich případné výchylky. Následně vznikne unikátní personalizovaný výživový plán podle ájurvédských principů. Pomůžeme vám nastavit vhodný denní režim a nabídneme doporučený balíček ájurvédských terapií tak, aby přesně odpovídal vašemu zdravotnímu stavu a dóše. V ájurvédě existují tři hlavní dóši: Vata (vzduch a prostor, energie pohybu), Pitta (oheň a voda, energie metabolismu a tělesné teploty) a Kapha (země a voda, energie stavby těla). Nečekáme od vás, že budete experti – od toho tady máte nás, abychom vám pomohli určit, jak to, co jíte, ovlivňuje, jak se cítíte, jak jíte a jak vaše strava podporuje dobrý život.

Důležité není jen to, co jíte, ale především to, co si z toho vaše tělo dokáže vzít.

Naše programy se zaměřují na konkrétní výsledky: více energie, lepší zažívání, kvalitnější spánek. V Ananda Spa se potkáte s výživovým specialistou, dozvíte se, jaké potraviny jsou pro vás vhodné a jak upravit stravu během očistného programu. Pomůžeme vám nejen sestavit jídelníček, ale také vám řekneme, kdy a jak máte jíst, aby to vyhovovalo vašemu vnitřnímu uspořádání, rytmu a nastavení. Základní pravidlo zní: jíst pomalu a uvědomovat si, co jíme. A ideálně v klidu a tichu, pokud možno bez rozptylování. Prostě opak toho, co děláme běžně.

Co je základem ájurvédských výživových doporučení?

U nás na Západě jsme zvyklí následovat osvědčené postupy. Jakmile někomu zafunguje dieta, zkoušíme ji přesně replikovat a myslíme si, že dosáhneme stejných výsledků. Nic není vzdálenější pravdě. Neexistují dva stejní lidé – a stejně tak neexistuje univerzální výživový plán pro všechny. Osobní doporučení se řídí věkem, fyzickou kondicí, stavem těla, aktivitou, ale také emoční vyrovnaností. Jídelníček, který pro vás sestavíme, bude zohledňovat právě a přesně vaši jedinečnost.

ajurveda food koreni

Důležité není jen to, co jíte, ale především to, co si z toho vaše tělo dokáže vzít. Zdravé jídlo může znamenat pro každého něco jiného – pro někoho je to salát nebo lahodné smoothie, jiný však může tato na první pohled zdravá a nutričně kvalitní jídla špatně trávit. Ájurvédská výživa dává přednost teplým pokrmům, které zbytečně nezatěžují trávicí trakt. Naopak dobré ájurvédské jídlo dokáže váš organismus bez problémů vstřebat.

Ájurvéda vám také řekne, která jídla není vhodné kombinovat. Například mléko a ovoce, nebo ryby a sýry. Látky, které samostatně mohou být pro tělo prospěšné, mohou ve spojení narušit zažívání. Párování jídel je velmi delikátní individuální záležitost. Důležitá součást ájurvédské praxe, jejíž dodržování ovšem v důsledku pomáhá zásadně zlepšit vaše zažívací ústrojí. A součástí takové praxe je samozřejmě také čas. Nepravidelná strava nebo klasické „noční čištění ledničky“ oslabují zažívání. Dalšími prohřešky jsou konzumace příliš velkého množství studených nebo tepelně neupravených jídel, což mohou být právě saláty. Pokud jíme příliš často, tělo nemá čas jídlo pořádně zpracovat. A o zpracovaných potravinách se ani nemá cenu bavit, od těch se odvrací už úplně všichni. Součástí výživových doporučení expertů Ananda Spa je konzistentní jídelníček včetně doporučených časů.

Lékárna v každé kuchyni

Jedním z nejzajímavějších prvků ájurvédské stravy je to, jak dokáže využít koření jako prostředků nápravy těla. V Ananda Spa učíme naše hosty, jak zařadit do jídelníčku pro ně vhodná koření. Nejen ta, která jsou chutná, ale také ta, která opravdu pomáhají. Na rozdíl od umělých doplňků stravy dokáže koření nenásilně a holisticky podpořit sebeozdravné mechanismy lidského těla. Zázvor podporuje chuť k jídlu a snižuje nevolnost. Kurkuma snižuje zánětlivost a podporuje pročištění jater. Fenykl pomáhá správnému zažívání a snižuje plynatost. Římský kmín a koriandr dokážou pročistit tělo a celý zažívací systém, a kardamom vám dokáže zlepšit náladu.

ajurveda food 4

Jak se stravovat podle ájurvédy v Česku 2025

Pokud chcete načerpat životní sílu tak, jak to jsou podle zavedené praxe zvyklí lidé dělat po tisíce let, nemusíte se kvůli tomu stěhovat do Indie nebo se úplně vzdát oblíbených jídel. U nás v Ananda Spa vás naučíme také to, jak zakomponovat ájurvédské principy do současného života a aktuální výživy. To, že musíte upravit stravu, neznamená, že ji musíte totálně změnit. Nebylo by to ani udržitelné a ani vhodné. Někdy stačí drobnosti: místo cereálií s mlékem si dejte teplou ovesnou kaši s nastrouhaným jablkem. Do polévky přidávejte sezónní zeleninu a luštěniny. Místo cukrovinek si dejte oříšky. Přepuštěné máslo ghee má daleko lepší výživové vlastnosti než klasické máslo. A tak dále a tak dále… postupů, jak zapojit ájurvédské principy do evropské stravy, je mnoho.

Jídlem k duchovnímu i tělesnému naplnění

Jídlo je cesta, kterou se každým dnem sytíme, obnovujeme a propojujeme se sebou samými. V Ananda Spa věříme tomu, že to, co jíme, není jen o výživě. Jídlo a stravování jsou formou péče o sebe sama, aktem lásky a uzdravení. Kombinací ájurvédské moudrosti a moderních výživových principů pomáháme našim hostům kvalifikovaně se rozhodovat. Ať už si chcete odpočinout od stresu, zlepšit zažívání, nebo se prostě jen lépe cítit, jezte s rozvahou, jezte účelně – a pak se jídlo stane vaším lékem. U nás v Ananda Spa může vaše cesta započít, a pokud budete chtít, doprovodíme vás krok za krokem až do cíle, na kterém stojí vaše nejlepší a zdravé já.

foto: Midjourney / Zdeněk Strnad, Profimedia, Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí odstěhovat

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí...

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...