fbpx

Přírodní přípravky i mystika: Za alternativní léčbou závislostí jezdí do Amazonie i boháči. Má ale tvrdá pravidla Dalších 3 fotografií v galerii
Amazonie, zdroj foto: Autor článku

Amazonie díky kombinaci nádherné krajiny a znalostí indiánských šamanů patří mezi nejlepší místa na světě, kde se lze zbavit závislosti

Zveřejněno: 7. 2. 2025

„Vynikajícím pomocníkem při léčbě závislostí je ayauhasca, ale nejde v žádném případě jen o ni. Velkou roli hraje také dieta a dlouhodobý pobyt uprostřed přírody: bez elektřiny, vody z kohoutku, plynu, Wi-Fi i mobilního signálu,“ vysvětluje strýc mé peruánské manželky Medardo, známý místní šaman ve svém centru pro zahraniční klienty.

A samozřejmě má pravdu. Pokud má někdo problémy například s nadměrnou konzumací alkoholu, tak je to mimo jiné právě izolace od rizikového prostředí, co může znatelně zvýšit šance, že nad svým démonem nakonec zvítězí. V divočině si prostě pro láhev do večerky neskočíte, ani kdybyste dostali nevím jak velkou chuť. Ani vás tam nikdo nebude lákat do baru…

Zdravotní turistika

Peruánské Iquitos je město, o němž mnozí hovoří a píší jako o „ostrově“. Ze všech stran ho obklopují hluboké pralesy, takže je možné se do něj dostat pouze letecky či lodí. Turistům nemá zase až tak moc nabídnout, nicméně navzdory tomu v něm můžete leckdy narazit i na velice bohaté a vlivné lidi z celého světa.

Drtivá většina z nich sem jezdí kvůli přírodní medicíně. Někteří trpí rakovinou či jinými zákeřnými chorobami, další jsou závislí na různých návykových látkách. Všechny ale spojuje touha podstoupit zdejší šamanské ceremonie, protože věří, že právě ty by jim mohly pomoct.

Rozhodně nejde o žádné šarlatánství. Možnostmi využívání výše zmíněné ayahuascy při léčbě depresí a závislostí se ostatně zcela seriózně zabývají i někteří čeští vědci, např. doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D., z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

„Každá kultura má svou drogu, v Amazonii je ayahuasca tradičním psychedelickým nápojem. Domorodí obyvatelé ho používají k propojení s přírodou a k léčení,“ konstatoval Kuchař v rozhovoru pro mjujRozhlas.

centrum medardo 3

V centru šamana Medarda, zdroj foto: Autor článku


Jen jeden krok na cestě

Ayahuasca, která tvoří část komplexního léčebného procesu, je vlastně „jen“ nápoj z liány Banisteriopsis caapi z čeledi Malpighiaceae a dalších rostlin s vysokým obsahem halucinogenu dimethyltryptaminu (DMT) – typicky tzv. chakruny (Psychotria viridis). Není však všespásná.

Na obřad s ní se nejprve musíte připravit, což mimo jiné obnáší držet speciální dietu pod dohledem zkušeného šamana. Po dobu několika týdnů se tak vyhýbáte například alkoholu či vepřovému masu. Současně pijete speciální bylinné přípravky určené na pročištění organismu. V podstatě jde o jakousi přírodní formu detoxu, tedy prvního kroku ke zbavení se závislosti.

Zde vstupuje do hry i psychologický faktor: jelikož detoxikace je obvykle velice nepříjemná, právě touha vyzkoušet ayahuascu a „něco vidět“ (třeba svoji budoucnost) teoreticky může posloužit jako motivace, díky níž se pacient rozhodne vytrvat a překonávat abstinenční příznaky.

Procházky pralesem spojené s pozorováním fauny a flóry vás příjemně unaví, ale i zabaví. Stejně tak se tu můžete věnovat třeba rybolovu, sběru ovoce, meditacím a řadě dalších činností, které vám průběh detoxikace značně usnadní.

Důležitou věcí je přirozeně i spirituální přesah. Přesně z tohoto důvodu se doc. Kuchař a jeho kolegové v rámci svých studií věnují i hledání odpovědi na otázku, zda látky typu DMT mohou působit efektivněji právě v případě, že jsou užívány zde v Amazonii, v rámci tradičních indiánských rituálů, a nikoliv třeba v laboratorních podmínkách.

A vedlejší účinky?

V zájmu objektivity nelze ignorovat názor, podle kterého má ayauhasca mnoho vedlejších negativních účinků. K tomu dospěl například vědecký tým vedený Danielem Perkinsem z University of Melbourne, který výsledky své práce publikoval v žurnálu PLOS Global Public Health.

Mezi vedlejší negativní účinky patří především nevolnost a zvracení, pozdější noční můry a problémy s koncentrací.

Právě zvracení někteří šamani považují naopak za účinek pozitivní, neboť ho spojují s pročišťováním organismu. Nicméně toto téma může být předmětem diskuse. Mnohem spíš platí, že pokud jsou nevolnosti opravdu silné a konzument ayauhascy trpí rovněž třeba i na průjmy, pak jde v drtivé většině případů o důsledek nedostatečné přípravy. Tedy porušování výše zmíněné diety, případně toho, že turista – který prostě téměř nikdy nemá dostatečné množství času – ji držel jen nesmyslně krátkou dobu.

Léčba závislosti je procesem dlouhodobým a je zapotřebí absolvovat ji s kvalitním šamanem, který vám neumožní nic urychlit, a i vlastní ceremonii vede takovým způsobem, aby zcela minimalizoval možné nežádoucí dopady na fyzický a psychický stav klienta.

ayahuasca 6

Příprava ayahuascy, zdroj foto: Autor článku


Pokud vaše tělo projde dostatečně dlouhou a kvalitní očistou ještě před vypitím ayahuascy, pak prostě později nebude mít příliš velký důvod „očišťovat se“ znovu prostřednictvím zvracení. Některým jedincům ovšem nemusí sednout chuť ayahuascy, která je obtížně popsatelná a pro cizince velice nezvyklá). To pak může samo o sobě nevolnost vyvolat.

Zásadní vliv prostředí

Jak už bylo naznačeno, důležitým faktorem pro úspěšnost léčby je také místní příroda. I terapeutické komunity v Evropě a jiných zemích se obvykle nacházejí na venkově, tedy v nějakém klidném a harmonickém prostředí. Velice často jde o farmy nebo zemědělské usedlosti, kde pacienti kromě jiného pomáhají například s péčí o domácí zvířata.

A právě proto je Amazonie jednou z nejlepších možných voleb: procházky pralesem spojené s pozorováním fauny a flóry vás příjemně unaví i zabaví. Stejně tak se tu můžete věnovat třeba rybolovu, sběru ovoce, meditacím a řadě dalších činností, které vám průběh detoxikace usnadní.

Abstinenční příznaky, jako je třes, deprese a další lze navíc úspěšně řešit čistě přírodní formou, což může být pro mnoho lidí mnohem lepší a akceptovatelnější variantou než užívání různých farmak.

V praxi se rovněž ukazuje, že ke zlepšení duševního stavu mohou přispět i tak zdánlivé banality, jako je třeba poslech zvuků džungle či tradičních šamanských písní. Všechny tyto věci společně vytvářejí unikátní a svým způsobem i magickou atmosféru, která je pro terapii zcela ideální.

A třeba bývalá česká pornoherečka Daisy Lee (vlastním jménem Karolína Urbanová) otevřeně přiznala, že čtyři roky denně užívala pervitin, a dokázala s tím přestat teprve až po dlouhodobějších pobytech v Ekvádoru. Ayahuasca jí podle jejích vlastních slov změnila život. „Viděla jsem, že se loučím se svou minulostí, ale i to, že můj život a budoucnost je v Ekvádoru. Je to jak pohádka,“ konstatovala.

Dary pralesa dokážou pomoct s mnoha problémy, ale vše má svá pravidla a nic se nesmí uspěchat. To si znovu jasně uvědomuji, když sedíme s Medardem u plápolajícího ohně a sledujeme, jak v kotli bublá ayahusca. „Musíš ji vařit velice pomalu. Není to záležitost na půl dne, celý proces přípravy zabere klidně dva dny,“ poučuje mě. Stejně tak platí, že pokud to někdo nemyslí s léčbou opravdu vážně a není ochoten si na pobyt v Amazonii vyhradit dostatek času, měl by raději zvolit jinou variantu.

Související…

Účinky ayahuascy z první ruky: Je lepší než 50 sezení u psychologa, ale pro každého se nehodí
Simona Kožuchová

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...