fbpx

Účinky ayahuascy z první ruky: Je lepší než 50 sezení u psychologa, ale pro každého se nehodí 1 fotografie
Zdroj: Se svolením Alessia Dattoly

Alessio Dattola, který žije v domorodé komunitě v srdci Amazonie, se s námi podělil o své osobní zkušenosti s tajuplnou a také velmi kontroverzní ayahuascou.

Zveřejněno: 22. 4. 2024

O této mysteriózní liáně, která se nachází hluboko v amazonských pralesích, jste už nejspíš slyšeli. Některé národy ji považují za posvátnou, přesto je její užívání kontroverzní a v Česku i dalších evropských zemích ilegální.

Existuje hned několik zásadních vědeckých studií, které hovoří o jejich benefitech. Hned vedle je pak ryze subjektivní zkušenost mého kamaráda Alessia Dattoly. Ten momentálně žije s domorodci v Ekvádoru, kde má možnost na vlastní smysly ayahuascu zažívat v autentickém prostředí amazonského pralesa. A jak sám říká: „Je rozdíl, když zkoušíš ayahuascu v Evropě a tady. Prostředí je hrozně důležité, i když jdeš při samotném zážitku do sebe. Pro mě osobně je ayahuasca ta nejlepší terapie. Díky ní jsem viděl věci, kterým se jen těžko věří.“

Ayahuasca, známá také jako čaj, liána a la purga, je směs vařená šamanem (curandero) z listů keře chacruna (Psychotria viridis) a stonků liány ayahuasca (Banisteriopsis caapi). Alessio osvětluje: „Dá se pít i čistá ayahuasca. Rozdíl je v tom, že bez chacruny nemá člověk tolik vizuálních zážitků.“ Tento silný elixír byl po staletí používán indiánskými kmeny v Amazonii pro duchovní a náboženské účely. A někde se tímto stylem užívá dodnes. 

Terapeut, ale ne pro každého

Podle zkušeností Alessia je ayahuasca lepší než 50 sezení u psychologa. Psycholog vás totiž musí postupně poznávat, ale u ayahuascy je to jinak. „Všechno máme už v sobě a ayahuasca nás odhalí nejlépe.“ Vzápětí ale také varuje, že ayahuasca není vhodná vždy a pro každého. „Člověk musí cítit, že přišel jeho čas ji zkusit. Rozhodně to není vhodné, pokud má člověk pochybnosti.“ Dále dodává, že je třeba mít dobrého šamana, kterému lze stoprocentně věřit.

Potkal jsem osobně mnoho lidí, kteří se díky ayahuasce vyléčili třeba ze závislosti na kokainu. Zachránila jim život.

 „Ceremonie s ayahuascou je sice uzdravující, ale taky fyzicky i psychicky náročný proces. Fyzicky proto, že týden před rituálem by člověk měl jíst velmi jednoduše – žádné maso, cukry, sůl. A den předem ideálně už vůbec nic. Člověk po požití často zvrací, nápoj je hodně hořký.“ Zajímavá je ale i psychická stránka a různé vize, které se během ceremonie mohou objevit. „Můžeš vidět minulost i budoucnost. Vyřešit třeba něco, čeho z minulosti lituješ. Potkat se s lidmi, se kterými potřebuješ, a říct si, co je potřeba, aby se ti ulevilo.“

Záměr je klíč

„Funguje to tak, že než dojde na samotný rituál, člověk se musí mentálně připravit na to, co chce řešit. Musí si promyslet záměr. A pak, když přijde čas, ayahuasca se k němu vrátí.“ Alessio zároveň dodává, že záměrem místních šamanů je například to, že chtějí zjistit, jak vyléčit určité obtíže, nemoc. Díky ayahuasce se jim ukáže, jaké rostliny k léčení potřebují. „Pro nás, kdo šamany nejsme, je to o tom jít do svého bytí a naplno se spojit s přírodou.“ 

„Vědecké výzkumy tvrdí, že ayahuasca je účinná na depresi, závislosti, úzkost, trauma. Potkal jsem osobně mnoho lidí, kteří se díky ayahuasce vyléčili třeba ze závislosti na kokainu. Zachránila jim život. Důležité u tohoto nápoje je taky to, že pomůže člověku oprostit se od vlastního ega a naladit se na to, že jsme všichni spojeni. Člověk naproti tobě není tvůj soupeř. Jsi to vlastně ty. Všichni jsme na stejné lodi.“

Osobní zkušenost 

Alessio popisuje i svůj osobní zážitek s liánou. „V roce 2021 jsem si připravoval svůj záměr před rituálem s ayahuascou. Chtěl jsem, aby mi pomohla k ekonomické svobodě, abych mohl pomáhat domorodcům a být součástí nějaké komunity v srdci amazonského deštného pralesa. Nutno podotknout, že jsem mnoho let před tímto zážitkem nebyl schopen svou situaci změnit.

Díky ayahuasce se vše naplnilo. Následoval jsem všechno, k čemu mě ayahuasca svou úžasnou energií vedla. Teď jsem ekonomicky nezávislý, starám se o amazonský prales, mám tady různé projekty na ochranu zvířat, pomoc komunitám apod. Je těžké to vysvětlit, ale je to jako kouzlo.“

Můžeš vidět minulost i budoucnost. Vyřešit třeba něco, čeho z minulosti lituješ. Potkat se s lidmi, se kterými potřebuješ, a říct si, co je potřeba, aby se ti ulevilo.

Ayahuasca mu prý také ukázala cestu, jak přemýšlet jinak a jak být vědomější. „Všechno vidím jako součást sebe sama. Po požití rostliny člověk v sobě její účinky cítí ještě několik měsíců. Vidí svět a lidi jinak.“

Alessio ještě dodává, že se ayahuasca v Amazonii používala také jako účinný lék na koronavirus. „V nemocnicích lidé umírali, kdežto v komunitách, kde se pila ayahuasca, se začaly tvořit kilometrové fronty. Fungovalo to. Taky jsem byl svědkem toho, že se takto léčí i různé choroby u dětí. Vždy je to popíjení ayahuascy v kombinaci s jednoduchou rostlinnou stravou z pralesa.“

Ayahuasca ve vědě

Ayahuasca přitahuje pozornost vědců po celém světě. Zde jsou některé z nejzásadnějších výzkumů, týkajících se tohoto psychoaktivního nápoje:

Global Ayahuasca Survey analyzovala účinky ayahuascy na více než 10 000 účastnících z více než 50 zemí. Zjistila, že ačkoli její požití s sebou nese nepříjemné fyzické a psychické projevy, většina účastníků ayahuascové ceremonie nakonec považuje výsledky za pozitivní a prospěšné.  Výzkum v Imperial College London zase zkoumal účinky ayahuascy na mozek pomocí neurozobrazovacích technik. Tam vědci zjistili, že nápoj způsobuje neuspořádanost v mozku a zvyšuje propojení mezi jeho oddělenými částmi.

Ve výzkumech ayahuascy nezaostává ani Česko. Naši vědci tuto lijánu testují přímo v srdci Amazonie. Jejich studie se zaměřují na to, jak ayahuasca působí na deprese a další psychické stavy.

foto: Se svolením Alessia Dattoly, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...