fbpx

Zveřejněno: 23. 3. 2017

O menstruačním kalíšku se často mluví v superlativech. Ano, ekologický přínos je nesporný. Jenže kalíšek jednoduše není vhodný pro každou ženu. Kdy byste se mu měla raději vyhnout obloukem? 

Když si budete chtít o této menstruační pomůcce něco přečíst, pravděpodobně narazíte na články plné pozitiv. Prvotní informací je, že kalíšek pojme 30 ml tekutiny, tedy že se nemusí vyjímat tak často, jako byste si měnila tampon či vložku. Dále výrobci tvrdí, že je pohodlný a neprotéká. Měl by fungovat na bázi podtlaku, takže snadno přilne a vy ho ani neucítíte. A v neposlední řadě se na něm v žádném případě nemnoží bakterie, můžete jej naplno používat i při sportu, stačí ho jen vypláchnout a vymýt a sloužit vám bude ještě řadu let. Sice to zní moc hezky, jenže všechno má svá ale.

Jaká je realita?

Už jedna z prvních informací je trochu spekulativní. A sice, že se kalíšek vyrábí buď ze silikonu (nejdražší varianta), nebo z latexu či termoplastu. Ale právě latex nemusí být pro každou dámu či slečnu vhodný, u někoho totiž způsobuje alergie. Otázkou také je, jaký průměr si vybrat. I když některý výrobce nabízí až čtyři velikosti, stejně se může stát, že vám nesedne.

Z mnohých diskuzí žen, které tuto hygienickou pomůcku používají, navíc vyplynulo, že poměrně velkému procentu z nich kalíšek protéká, nepřilne správně, ačkoliv se nevzdávají ani po několikátém pokusu a výrobek stále zkouší, dodržují postup... Jiné si zase stěžovaly na nepohodlí. Slečna, která byla ještě panna, se pro změnu svěřila, že jí pak nešel vyjmout, a tak musela vyhledat gynekologa. Některé dámy také přiznaly, že se po jeho užití dostavila vaginální mykóza.

shutterstock 214605940

 

Dalším problémem pak může být vyprazdňování kalíšku. Pokud totiž nemáte v práci či škole umyvadlo přímo u toalety, případně jste celý den v pohybu a musíte se spoléhat na veřejné toalety, pak tuto menstruační pomůcku asi neoceníte. Po vyjmutí je totiž nutné jej nejen vylít, ale také vymýt antibakteriálním tekutým mýdlem.

A samozřejmě si musíte před vyjmutím i po zavedení umýt důkladně ruce. Také gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7 zmiňuje, že nedostatečnost adekvátně vybavených toalet může být problém. ,,Z nedostupnosti vhodných toalet pak nemusí být krev z kalíšku vylévaná v pravidelných intervalech, což může vést nejen k možnému protékání, ale ke vzniku infekce," vysvětluje a dodává, že některým ženám může vadit i poměrně komplikovaný způsob vyjímání z pochvy, kdy musíte kalíšek nejprve zmáčknout a následně vytáhnout.

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...