fbpx

EVOLUTION: Marian Jelínek a teorie o zóně 1 fotografie
Marian Jelínek a Jaromír Jágr.

O člověku, který Jaromíru Jágrovi řekl, co je flow

Zveřejněno: 2. 3. 2018

Osobností, která mi pravidelně připomíná, jak si dobít baterky, je Marian Jelínek. Tento trenér, kouč a spisovatel je člověkem, který pro Česko udělal mnoho, aniž bychom si ho stihli pořádně všimnout. Jeho život je oddán sportu a nejvíce hokeji. Jako hokejový trenér byl u titulů mistrů světa a stál také u počátku fenoménu Jágr. Jemu tedy můžeme z části poděkovat za vyprodané stadióny na druhou českou hokejovou ligu.

Pro mě začal být inspirací v roce 2005, když v nakladatelství Eminent připravoval s Jirkou Kuchařem knihu, která šla hodně za hranu klasické sportovní přípravy. Kniha „Poznej sám sebe: tajemství těla, duše a mysli“ by měla být základním kamenem nejen pro sportovce.

Naše setkání bylo o to zajímavější, že proběhlo v jeho trenérské kanceláři či šatně ve staré holešovické aréně Sparty, kde jsem mu doslova umyl nohy. Abych to vysvětlil, v té době jsem se společníky dovážel a představoval v Česku nový alternativní detoxikační přístroj, který fungoval na bázi vodní lázně chodidel. Při této dvacetiminutové ionizační detoxikaci jsme si povídali o všech možných metodách, které používá pro své sportovní svěřence. Bylo mi lehce přes dvacet a byl to pro mě nezapomenutelný zážitek. Už v té době byl Marián hodně daleko v objevování nejnovějších a možná i starobylých metod seberozvoje.

Jak poznat flow

Už v té době popisoval stav, který je třeba navodit k nejvyššímu možnému výkonu, nejen fyzickému. Jde o flow. Tohoto stavu nedosáhneme pomocí morálně volních vlastností. Ty nám mohou pomoci, ale branou do flow je podle Mariana vášeň. Nelze se do něj dostat jinak než přes emoční vazbu k dané činnosti. Podobný a také používaný název pro flow je „být v zóně“. Toto sousloví se používá více ve sportu. 

Marian Jelínek mi ve sparťanské šatně povídal dlouho o tom, jaké techniky poznal na svých cestách kolem světa. Jací šamani ho zaujali a jací mu předávali své zkušenosti. Všechny tyto informace sumarizuje a skládá k sobě jako nejlepší román. Když ho posloucháte či čtete, máte pocit, že je to nejlepší učitel. Proč? Protože jeho povídání vás přivádí právě do stavu flow. Slepuje množství informací do uceleného toku emocí a vášně, která vzniká z jeho zájmu a zápalu pro věc.

A jak vlastně poznáte, že jste ve flow? Určitě ne, když v něm zrovna jste. Na to nemáte čas, protože se plně věnujete tomu, co vás baví a nabíjí. Poznáte to až poté, třeba podle toho, že uteklo nějak moc času, nebo protože jste udělali neobvykle mnoho věcí za krátkou dobu. Někdo to má v běhání, jiný v psaní knihy, či odpovídání na e-maily, ale věřte, máme to všichni, jen na to přijít. S Marianem Jelínkem se budete moci potkat již brzo, společně s Markem Dzirasou a Janem Mühlfeitem připravuje na 27. května akci „Máte na víc“. Celodenní trénink pro flow každého z nás.

foto: Profimedia

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...