fbpx

Psycholožka: Po rozchodu s narcistou je zásadní vytvořit si efektivní filtrační systém 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Partnerství s narcistou může zpustošit vaše sebepojetí, zkreslit vaši realitu a zničit sebeúctu. Psycholožka radí, jak své rozbité části znovu poskládat zpět.

Zveřejněno: 6. 9. 2023

Poté, co se zapletete s narcistou, se můžete sami sebe ptát, zda s vámi není něco zásadně v nepořádku. (Není.) A možná se také ptáte, zda je možné znovu najít lásku. (Je.) Je dokonce možné, že vaše budoucí milostné vztahy budou díky tomu, co se stalo, lepší.

Ačkoli bych nikomu zkušenost s narcistickým vztahem nepřála, vím, že vztah s narcistou nás může probudit a ukázat nám některá naše slepá místa, píše koučka Ezzie Spencerová v článku pro magazín Goop. Některé vlastnosti, díky kterým jsme oblíbení v osobních vztazích a vedou nás k vynikajícím výsledkům v práci, se nám mohou v lásce vymstít. Tyto vlastnosti jsou totiž často jako návnada pro narcistu, který naši dobrotu a laskavost zneužívá. Některé tyto vlastnosti jsou:

  • Snaha zalíbit se, abychom se cítili milovaní.
  • Přebírání více zodpovědnosti, než je nutné, abychom dokázali svou hodnotu.
  • Tendence obhajovat něčí potenciál místo toho, abychom akceptovali jeho skutečné chování.
  • Snaha být dokonalí, abychom měli pocit bezpečí.

Ujistěte se, že když jste nadšeni (a hormony lásky začínají proudit), soudíte nového partnera i na základě toho, co pro vás bylo důležité ještě předtím, než jste se s ním seznámili.

Po rozchodu je tedy v první řadě důležité pěstování sebelásky, které vás povede ke zdravějším hranicím a větší sebeúctě. Díky tomu pak budete mít přirozeně na druhé vyšší nároky a budete se moci během dalšího randění více uvolnit, radí Spencerová.

Hlavní bod zájmu? Vy sami

Když začnete znovu randit, je lákavé – a běžné – začít se zaměřovat na varovné signály a červené vlajky. Zažila jsem lidi, kteří po ukončení vztahu strávili roky snahou rozpoznat narušené osobnosti. A i když může být toto počáteční vzdělávací období užitečné k tomu, abyste pak byli schopni oddělit zrno od plev, může vás to rozptýlit od toho, co skutečně chcete a hledáte, upozorňuje koučka.

Nejlepším kompasem je koneckonců vaše vlastní intuice. Moji klienti často říkají, že v počáteční fázi cítili, že něco není v pořádku, a přesto ve vztahu pokračovali. Říkají: „Vlastně mě na začátku vůbec nepřitahovala.“ Nebo: „Přišlo mi divné, když to udělal, ale řekla jsem si, že řeším blbosti, a kamarád mi radil, ať nejsem příliš vybíravá.“

Místo vytváření si nekonečných seznamů červených vlajek se snažte soustředit na soucit a odpuštění sami sobě. Není vaší vinou, že jste byli zmanipulovaní. Laskavé a velkorysé srdce není nic, za co byste se měli stydět. Ve chvíli, kdy se přestaneme vinit, začneme znovu důvěřovat své schopnosti orientovat se v životě a milovat.

Důležité otázky

Rozhodněte se, že chcete mít opravdu krásný, láskyplný vztah. To, že vám narcista v minulosti ublížil, neznamená, že se tato zkušenost musí opakovat. Pak se zamyslete nad tím, co pro vás znamená posunout se dál. Jak bude vypadat váš prosperující vztah? A jak se v něm budete cítit?

Když pojmenujeme své potřeby a touhy, často zároveň pocítíme, že se v hloubi duše necítíme být hodni takové lásky.

Položte si tyto otázky:

Jaké jsou složky zdravého, láskyplného vztahu, který by vám osobně prospíval? Jaká jsou vaše přání a potřeby? Jaké jsou vaše standardy? Zamyslete se nad tím, co je pro vás skutečně důležité, a nebojte se být nároční.

Cítíte se například nejbezpečněji s partnerem, který je citlivý a zralý? Je pro vás spiritualita základní hodnotou? Toužíte po někom, kdo je vám a vašemu vztahu oddaný bez ohledu na to, co se v jeho životě děje? Přejete si s někým vybudovat společný život, založit rodinu? Potřebujete určitý styl komunikace, jasnost v tom, co k vám druhý cítí, a frekvenci náklonosti?

Když pojmenujeme své potřeby a touhy, často zároveň pocítíme, že se v hloubi duše necítíme být hodni takové lásky. Vědomé mysli to často nemusí dávat smysl. Koneckonců, lásku přece chceme. Ve skutečnosti však tyto vnitřní překážky znamenají, že často investujeme svůj čas a energii do lidí, kteří nám dají méně, než si skutečně zasloužíme.

Nejlepším kompasem je vaše vlastní intuice. Moji klienti často říkají, že už v počáteční fázi cítili, že něco není v pořádku, a přesto ve vztahu pokračovali. 

Díky sebepoznání a soucitu se sebou samým však můžeme tyto vnitřní bariéry a domněnky o vlastní sebehodnotě překonat. 

Účinný filtrační systém

Přestože Spencerová doporučuje věnovat pozornost zejména své intuici, uvádí i návod na to, jak si vytvořit efektivní filtrační systém.  

Moji klienti se smějí, když jim doporučuju, aby svá kritéria sepsali do tabulky, a po schůzkách a dalších interakcích je vyhodnotili. Nicméně používání tohoto systému, který není založen jen na sexuální přitažlivost, je pozoruhodně efektivní způsob, jak se rychle a dobře rozhodovat, říká koučka.

Ujistěte se, že když jste nadšeni (a hormony lásky začínají proudit), soudíte nového partnera i na základě toho, co pro vás bylo důležité ještě předtím, než jste se s ním seznámili. Přezkoumání vašeho filtračního systému vám pomůže k tomu, abyste zůstali zakotveni sami v sobě a nenechali se zlákat jen přitažlivostí a iluzorními představami. 

Související…

Narcise při rozchodu potkat nechcete. Vlastně ani předtím
Kateřina Hájková

foto: Shutterstock, zdroj: Goop.com

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...