fbpx

Psycholožka: Po rozchodu s narcistou je zásadní vytvořit si efektivní filtrační systém 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Partnerství s narcistou může zpustošit vaše sebepojetí, zkreslit vaši realitu a zničit sebeúctu. Psycholožka radí, jak své rozbité části znovu poskládat zpět.

Zveřejněno: 6. 9. 2023

Poté, co se zapletete s narcistou, se můžete sami sebe ptát, zda s vámi není něco zásadně v nepořádku. (Není.) A možná se také ptáte, zda je možné znovu najít lásku. (Je.) Je dokonce možné, že vaše budoucí milostné vztahy budou díky tomu, co se stalo, lepší.

Ačkoli bych nikomu zkušenost s narcistickým vztahem nepřála, vím, že vztah s narcistou nás může probudit a ukázat nám některá naše slepá místa, píše koučka Ezzie Spencerová v článku pro magazín Goop. Některé vlastnosti, díky kterým jsme oblíbení v osobních vztazích a vedou nás k vynikajícím výsledkům v práci, se nám mohou v lásce vymstít. Tyto vlastnosti jsou totiž často jako návnada pro narcistu, který naši dobrotu a laskavost zneužívá. Některé tyto vlastnosti jsou:

  • Snaha zalíbit se, abychom se cítili milovaní.
  • Přebírání více zodpovědnosti, než je nutné, abychom dokázali svou hodnotu.
  • Tendence obhajovat něčí potenciál místo toho, abychom akceptovali jeho skutečné chování.
  • Snaha být dokonalí, abychom měli pocit bezpečí.

Ujistěte se, že když jste nadšeni (a hormony lásky začínají proudit), soudíte nového partnera i na základě toho, co pro vás bylo důležité ještě předtím, než jste se s ním seznámili.

Po rozchodu je tedy v první řadě důležité pěstování sebelásky, které vás povede ke zdravějším hranicím a větší sebeúctě. Díky tomu pak budete mít přirozeně na druhé vyšší nároky a budete se moci během dalšího randění více uvolnit, radí Spencerová.

Hlavní bod zájmu? Vy sami

Když začnete znovu randit, je lákavé – a běžné – začít se zaměřovat na varovné signály a červené vlajky. Zažila jsem lidi, kteří po ukončení vztahu strávili roky snahou rozpoznat narušené osobnosti. A i když může být toto počáteční vzdělávací období užitečné k tomu, abyste pak byli schopni oddělit zrno od plev, může vás to rozptýlit od toho, co skutečně chcete a hledáte, upozorňuje koučka.

Nejlepším kompasem je koneckonců vaše vlastní intuice. Moji klienti často říkají, že v počáteční fázi cítili, že něco není v pořádku, a přesto ve vztahu pokračovali. Říkají: „Vlastně mě na začátku vůbec nepřitahovala.“ Nebo: „Přišlo mi divné, když to udělal, ale řekla jsem si, že řeším blbosti, a kamarád mi radil, ať nejsem příliš vybíravá.“

Místo vytváření si nekonečných seznamů červených vlajek se snažte soustředit na soucit a odpuštění sami sobě. Není vaší vinou, že jste byli zmanipulovaní. Laskavé a velkorysé srdce není nic, za co byste se měli stydět. Ve chvíli, kdy se přestaneme vinit, začneme znovu důvěřovat své schopnosti orientovat se v životě a milovat.

Důležité otázky

Rozhodněte se, že chcete mít opravdu krásný, láskyplný vztah. To, že vám narcista v minulosti ublížil, neznamená, že se tato zkušenost musí opakovat. Pak se zamyslete nad tím, co pro vás znamená posunout se dál. Jak bude vypadat váš prosperující vztah? A jak se v něm budete cítit?

Když pojmenujeme své potřeby a touhy, často zároveň pocítíme, že se v hloubi duše necítíme být hodni takové lásky.

Položte si tyto otázky:

Jaké jsou složky zdravého, láskyplného vztahu, který by vám osobně prospíval? Jaká jsou vaše přání a potřeby? Jaké jsou vaše standardy? Zamyslete se nad tím, co je pro vás skutečně důležité, a nebojte se být nároční.

Cítíte se například nejbezpečněji s partnerem, který je citlivý a zralý? Je pro vás spiritualita základní hodnotou? Toužíte po někom, kdo je vám a vašemu vztahu oddaný bez ohledu na to, co se v jeho životě děje? Přejete si s někým vybudovat společný život, založit rodinu? Potřebujete určitý styl komunikace, jasnost v tom, co k vám druhý cítí, a frekvenci náklonosti?

Když pojmenujeme své potřeby a touhy, často zároveň pocítíme, že se v hloubi duše necítíme být hodni takové lásky. Vědomé mysli to často nemusí dávat smysl. Koneckonců, lásku přece chceme. Ve skutečnosti však tyto vnitřní překážky znamenají, že často investujeme svůj čas a energii do lidí, kteří nám dají méně, než si skutečně zasloužíme.

Nejlepším kompasem je vaše vlastní intuice. Moji klienti často říkají, že už v počáteční fázi cítili, že něco není v pořádku, a přesto ve vztahu pokračovali. 

Díky sebepoznání a soucitu se sebou samým však můžeme tyto vnitřní bariéry a domněnky o vlastní sebehodnotě překonat. 

Účinný filtrační systém

Přestože Spencerová doporučuje věnovat pozornost zejména své intuici, uvádí i návod na to, jak si vytvořit efektivní filtrační systém.  

Moji klienti se smějí, když jim doporučuju, aby svá kritéria sepsali do tabulky, a po schůzkách a dalších interakcích je vyhodnotili. Nicméně používání tohoto systému, který není založen jen na sexuální přitažlivost, je pozoruhodně efektivní způsob, jak se rychle a dobře rozhodovat, říká koučka.

Ujistěte se, že když jste nadšeni (a hormony lásky začínají proudit), soudíte nového partnera i na základě toho, co pro vás bylo důležité ještě předtím, než jste se s ním seznámili. Přezkoumání vašeho filtračního systému vám pomůže k tomu, abyste zůstali zakotveni sami v sobě a nenechali se zlákat jen přitažlivostí a iluzorními představami. 

Související…

Čtyři způsoby, jak se narcis zachová při rozchodu
Kateřina Hájková

foto: Shutterstock, zdroj: Goop.com

Tipy redakce

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...