fbpx

Zveřejněno: 19. 3. 2017

Schopnost vytvářet intenzivní a živé představy s přibývajícím věkem ochabuje. Ukazuje se však, že bychom si ji měli doslova pěstovat. Denní sny se mohou stát efektivním prostředkem ke zkvalitnění všech oblastí našeho života.

 

daydream shutter1
Primárním účelem těchto představ je nabídnout alternativu k realitě. Z tohoto hlediska přispívají sny k udržení duševní rovnováhy. Na rozdíl od těch nočních mají ty denní jednu obrovskou výhodu – jsme si jich vědomi, a proto můžeme mít tok našich myšlenek plně pod kontrolou. Denní obrazy nám tak poskytují úžasnou možnost ovlivnit jejich obsah! A toho můžeme využít ve svůj prospěch!

Snový trénink

Tyto řízené iluze mohou sloužit jako tzv. „sebenaplňující se proroctví“. Je dokázáno, že pokud o něčem sníme, máme větší šanci toho dosáhnout. Psychologické výzkumy dokládají, že díky tomu využíváme velmi zvláštní vlastnosti těla: lidské tělo nedokáže zcela rozlišit mezi velmi silným zážitkem psychickým a zážitkem fyzickým. Jinými slovy řečeno, intenzivní představy vnímá tělo jako reálný zážitek.
Jako demonstraci tohoto jedinečného úkazu lze uvést psychologické výzkumy Charlese Garfielda, které potvrdily rozhodující vliv imaginace úspěchu na výsledky vrcholových sportovců. V relaxačním stavu atleti snili o tom, čeho by chtěli dosáhnout, a toto cvičení opakovali tak dlouho, až se jejich fyzický výkon stal napodobeninou výkonu mentálního. Ti, kteří se věnovali takovéto „snové“ přípravě, pak dosahovali rapidně lepších výsledků než jejich kolegové a soupeři. S tímto mentálním cvičením často pracují i špičkoví manažeři, vedoucí pracovníci nebo také vážně nemocní lidé, kterým představy o zdraví významně zlepšují průběh nemoci i celkový stav. Podle psycholožky Aleny Plhákové se i v takových případech jasně ukazuje, „že lidé, kteří stráví určitou dobu tím, že si představují perfektní provedení daného úkonu, podávají lepší výkony než osoby, které tyto mentální aktivity neprovádějí“.

Moc denního snění 

daydream shutter2
Čeká vás náročný pohovor, těžká zkouška nebo nepříjemná schůzka? Na vše se můžete dokonale připravit díky své fantazii. Představte si situace, které Vás stresují, v různých variantách a s různými překážkami, které mohou nastat. Jelikož při denním snění pracují kreativní schopnosti naplno, jistě ve svých představách všechny hypotetické překážky snadno překonáte. Sněte o svém úspěchu a vítězství, představujte si ten opojný pocit, až dostanete to, po čem jste toužili. Takové představy zvýší Vaše sebevědomí i odhodlanost. Po takové průpravě budete ve velký den D silní a klidní po fyzické i psychické stránce. Váš mozek totiž využije svých úžasných schopností – rozpomene se na to, že danou situaci dobře znáte, že jste ji již prožili a navíc dobře zvládli, což se velmi projeví i na Vašem skutečném výkonu.

Jak se říká, velkým činům předcházely velké sny. Tak se nebojte jim oddat! Vysněte si život, jaký chcete, a mějte dostatek odvahy ho pak realizovat!

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...